Krizė ir karas Ukrainoje nerimą pasėjo ir kaimyninėje Moldovoje. Priešpriešos tarp Rytų ir Vakarų draskomoje šalyje suformuota nauja provakarietiška dauguma.
© AFP/Scanpix

Tačiau jos laukia nemenki iššūkiai. Vieno iš Moldovos regiono – Gagaūzijos – politikai atvirai kalba apie prorusišką politiką.

Tik įvažiavus į Gagaūzijos sostinę Komratą, pasitinka du dideli komunistų partijos plakatai, kabantys po praėjusių rinkimų. Į akis krenta, kad jie parašyti kirilica, nes rumunų kalbą čia moka retas.

Pietryčių Moldovoje, prie sienos su Ukraina, Gagaūzijoje, gyvena etniniai tiurkai, kurie XIX amžiuje priėmė stačiatikybę. Turi savo kalbą ir stipresnį nei visos Moldovos identitetą.

Iškart po Moldovos nepriklausomybės paskelbimo ne tik Padniestrėje, bet ir Vilniaus rajono dydžio Gagaūzijoje prasidėjo nepriklausomybės judėjimas. Tačiau 1994-aisiais Gagaūzai sutiko likti Moldovoje su sąlyga, kad šalis nesusijungs su kaimynine Rumunija.

„Šioje teritorijoje Gagaūzai apsigyveno padedant carinei Rusijai. Ši teritorija ir išliko tik dėl Rusijos. Gagaūzų genuose slypi nepakantumas rumunams, nes 1922–1940 metais Gagaūzai buvo naikinami, buvo vykdomas valymas“, – sako Gagaūzijos nacionalinės asamblėjos narys Ivanas Burgudži.

Gagaūzijos sostinės centre stovintis Lenino paminklas ir prie jo nevystančios gėlės įrodo gyventojų nuotaikas, tai yra, nostalgiją sovietiniams laikams ir norą bendradarbiauti su Rusija. Tą įrodo ir vasarį įvykęs referendumas: net 98 proc. Gagaūzų pareiškė norą stoti į Muitų sąjungą, o ne Europos Sąjungą. Ir matyt tai vyksta ne be Rusijos rankos.

Gaugauzijoje iki šiol veikia ir vienas sovietinis kolūkis. O nostalgiją Sovietų Sąjungai ir Rusijai Maskva stiprina, tarkim, įsileisdama vyną tik iš šio regiono.

„Duok Dieve, kad būtų didelė Rusijos įtaka. Rusija didelė, jos valdžia supranta ir vertina mūsų palankumą. Priklausome Maskvos patriarchatui, mes stačiatikiai, mes dalis Rusijos pasaulio, todėl mus ten ir traukia. 200 metų gyvenome kartu su Rusija“, – sako Gagaūzijos nacionalinės asamblėjos narys Sergejus Čimpoiešas.

Tad ir balsų čia per lapkričio pabaigoje vykusius rinkimus daugiausiai surinko socialistai ir komunistai. O provakarietiškos demokratijos partijos šūkis „Neleisime ekstremizmo!“ čia rodo įtampą ir taikos trapumą.

Tačiau ne tik Rusija skaldo pusei Lietuvos prilygstančią Moldovą. Gagaūzai skundžiasi provakarietiškos Moldovos koalicijos diskriminacija.

„Pati didžiausia problema – kalbos diskriminacija. Moldova daro viską, kad kuo labiau diskriminuotų gagaūzus. Gagaūzijos teritorijoje nepakankamai dėmesio skiriama moldavų kalbos mokymui, todėl labai maža dalis gyventojų moka moldaviškai“, – sako Gagaūzijos nevyriausybinių organizacijų tarybos pirmininkas Ivanas Terzi.

Įtampą Gagaūzijoje dar labiau gali kaitinti vietos valdžios noras steigti liaudies savigynos būrius, tačiau jie ne padėtų Moldovos teisėsaugininkams, o būtų jiems alternatyva. Panašiai kaip Kryme prieš jo aneksiją.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (170)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Grėsmė šalia mūsų: Europoje slepiasi šimtai „Islamo valstybės“ apmokytų žudikų (251)

Europą sudrebino dar vienas teroro aktas: per dvi atakas, kai ketvirtadienį ir penktadienį...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (594)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje (1)

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...

Ketinantiems nuomotis butą – teisininkės patarimai (4)

Planuojantys nuomotis būstą neišvengiamai susiduria su įvairiais teisiniais klausimais: į ką...

5 patarimai, kaip supjaustyti svogūną be ašarų

Be svogūnų neapsieina beveik nė vienas rimtesnis patiekalas, jie kaip niekas kitas papildo ir...

Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas trumpėja: treneriai padėkojo D. Gailiui (97)

Likus daugiau nei savaitei iki Europos vyrų krepšinio čempionato Lietuvos rinktinės treniruotėse...

Asmeninė trenerė: norint numesti svorio, pradėti reikia ne nuo sporto (5)

Knygą „ Ideali figūra “ pristatanti asmeninė trenerė Rūta Beišytė sako, kad norint...

Miela princesės Dianos laikrodžių paslaptis: kodėl vienu metu segėjo net du? (5)

Paskelbus nuotrauką , kurioje princesė Diana užfiksuota su dviem laikrodžiais ant rankos,...

„Feel Felt“ prekės ženklą įkūrusio lietuvio sėkmė: kad uždirbtum, visai nebūtina emigruoti (8)

Prieš trejus metus veltinio ir odos aksesuarų prekės ženklą „Feel Felt“ įkūręs Karolis...