Estijos užsienio reikalų ministrė Kristiina Ojuland teigia, jog Europos Sąjungai šį pusmetį pirmininkaujanti Danija laikosi "griežtesnės" pozicijos pokalbiuose su Rusijos atstovais dėl susisiekimo su Kaliningrado sritimi klausimų ir paiso Lietuvos interesų.
Tai ministrė pareiškė šeštadienį Rostos atostogų stovykloje Šiaurės vakarų Estijoje vykusiose "BNS vasaros dienose 2002", kuriose dalyvavo naujienų agentūros biurų Vilniuje, Rygoje ir Taline darbuotojai bei korespondentai kituose Baltijos šalių miestuose ir Kaliningrade.

"Danija laikosi griežtesnės pozicijos dėl Rusijos piliečių judėjimo į ir iš Kaliningrado srities problemos bei sieks ją išspręsti remiantis ES teise, nepažeidžiant Lietuvos interesų", - sakė K.Ojuland.

Savaitgalį vykusiose "BNS vasaros dienose 2002" apsilankiusi ministrė patvirtino Talino paramą Lietuvai sprendžiant šį klausimą ir pabrėžė, kad Estija jį nuolat primena pokalbiuose su Europos Komisijos bei ES vadovaujančios šalies pareigūnais.

Vykdydamos ES duotą įsipareigojimą suderinti vizų režimą su Šengeno erdvės sutarties reikalavimais, kitais metais Lietuva ir Lenkija pradės reikalauti vizų iš Kaliningrado srities gyventojų, vykstančių per šių šalių teritorijas. Lietuva ir Lenkija tikisi tapti visateisėmis ES narėmis 2004 metais.

Tačiau Maskva, nuogąstaujanti, kad Lietuvai ir Lenkijai panaikinus vizų režimo lengvatas Kaliningrado srities gyventojams, ši vieną milijoną gyventojų turinti sritis bus atkirsta nuo pagrindinės Rusijos dalies ir izoliuota, suaktyvino politinį spaudimą ES, reikalaudama išsaugoti bevizę erdvę.

Briuselis tokią galimybę griežtai atmeta, nes baiminasi nelegalų ir organizuotų nusikaltėlių antplūdžio iš Kaliningrado srities į ES, jeigu sienos su šia sritimi nebus griežtai kontroliuojamos.

Per Ispanijos pirmininkavimą ES šių metų pirmą pusmetį derybos su Rusija dėl Kaliningrado srities nevyko, šalims narėms pavyko susitarti tik dėl nurodymo Europos Komisijai iki Briuselio viršūnių susitikimo dar kartą išnagrinėti Kaliningrado srities vizų režimo klausimą ir pateikti siūlymus, kaip būtų galima lanksčiai išspręsti šio tarp Lenkijos ir Lietuvos įsiterpusio eksklavo gyventojų susisiekimo su likusia Rusijos dalimi problemą.

Sprendimą dėl Kaliningrado srities Europos Komisija turėtų pateikti rugsėjį.

Tačiau abejonių dėl vieningos ES pozicijos sukėlė ir į nepalankią derybinę poziciją Kaliningrado klausimu Europos Komisiją įstūmė Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas, liepos viduryje aukščiausiojo lygio susitikime Sočyje su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu parėmęs Maskvos pozicijas ginče su ES dėl Kaliningrado.

J.Chiracas pareiškė, kad Europos Sąjungos reikalavimas, jog Kaliningrado gyventojams būtų įvestos kelionių vizos, kai pasibaigus kitam ES plėtros etapui Baltijos pakrantėje esantis Rusijos eksklavas liks atskirtas nuo likusios šalies, yra "nepriimtinas".

Po susitikimo su V.Putinu Prancūzijos lyderis, kalbėdamas apie Lietuvos ir Lenkijos planuojamą vizų įvedimą Rusijos Kaliningrado srities gyventojams, pareiškė, kad tokia "sistema, kuri būtų primesta rusams, keliaujantiems iš vienos jų valstybės dalies į kitą, yra nepriimtina" ir kvietė priimti sprendimą, kuris "nepažemins Rusijos".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (74)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (27)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (4)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Rusija: Surguto mieste vyras peiliu sužeidė aštuonis žmones (16)

Šeštadienį Surguto mieste (Chantų-mansių autonominė apygarda) peiliu ginkluotas nežinomas vyras...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (132)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (55)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – penkto kaklo...

Karščiausi brandaus amžiaus vyrai, įrodantys, kad amžius – tik skaičius

Visi šie vyrai jau ne jaunikliai, visi jie puikiai atrodo ir mielai kelia savo asmenukes į...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (607)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (2)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...