Europos Sąjungai (ES) pirmininkaujanti Danija antradienį pateikė palankesnį finansavimo pasiūlymą dešimčiai šalių, 2004-aisiais besitikinčių tapti visateisėmis šio bloko narėmis, kuris buvo džiugiai sutiktas kandidačių, tačiau sukėlė didelį dabartinių ES narių nepasitenkinimą.
Didžiausios ES kandidatės Lenkijos ministras pirmininkas Leszekas Milleris sveikino naująjį pasiūlymą, kuriame numatoma skirti didesnę finansinę paramą būsimų ES narių žemdirbiams, taip pat pasienio apsaugos stiprinimui ir geresniam branduolinio saugumo užtikrinimui, teigdamas, jog jis yra "neabejotinai geresnis".

Tačiau po derybų su Danijos premjeru Andersu Foghu Rasmussenu, kurios buvo surengtos likus mažiaus nei trims savaitėms iki istorinio ES viršūnių susitikimo, kuriame turi būti patvirtintas sprendimas dėl plėtros, L.Milleris sakė, kad šis pasiūlymas neišsprendžia visų problemų.

ES ambasadorių susitikime Danijos planai skirti didesnę finansinę paramą Rytų Europos žemdirbiams sulaukė griežtos Vokietijos, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos kritikos, tačiau diplomatai teigia, kad šie prieštaravimai yra greičiau taktinis žingsnis siekiant užkirsti kelią kandidatėms reikalauti dar daugiau.

"Pasipylė prieštaravimų kruša. Niekas nebuvo pasirengęs entuziastingai tam pritarti", - agentūrai "Reuters" sakė vienas ES diplomatų.

Nekreipdama dėmesio į kritiką Danija surengė atskirus susitikimus su šalių kandidačių atstovais ir savo vardu pristatė jiems naujų finansinių pasiūlymų paketą, tikėdamasi, kad jis padės užbaigti derybas dėl narystės su šiomis valstybėmis iki gruodžio 12-13 dienomis Kopenhagoje vyksiančio ES viršūnių susitikimo.

A.F.Rasmussenas, kuris per artimiausias dešimt dienų ketina apsilankyti ES narių sostinėse ir pamėginti užsitikrinti paramą šiems savo pasiūlymams, sakė, kad dėl šių pasiūlymų 2004-2006 metais Lenkijos įmokų ir išmokų balansas padidės 6,5 mlrd. eurų palyginti su 2003-aisiais, kai bus likę vieneri metai iki jos prisijungimo prie ES.

"Naujasis finansinis pasiūlymas Lenkijai labai palankus", - pridūrė Danijos premjeras.

"Tai pozityvi išdava. Jei ES rodys daugiau lankstumo, mums gali pavykti pasiekti realią pažangą", - žurnalistams sakė Čekijos vyriausiasis euroderybininkas Pavelas Telička.

ES kandidatės iki pirmadienio turi pateikti savo oficialius atsakymus dėl šių pasiūlymų.

Danija siūlo, kad kiekvienos naujos narės įmokos į ES bendrąjį biudžetą pirmaisiais narystės metais būtų mažesnės 2,5 mlrd. eurų, jos gautų maždaug 1,3 mlrd. eurų didesnį finansavimą ir joms būtų leista skirti daugiau iš ES gaunamų pinigų savo ūkininkų pajamoms didinti.

Šiais pasiūlymais siekiama nuraminti kandidačių elektoratą kaimo vietovėse prieš kitais metais šiose šalyse rengiamus referendumus dėl stojimo į ES bei padidinti pinigų srautą į naująsias nares po jų prisijungimo.

2004 metų gegužės 1 dieną dešimt daugiausia buvusių komunistinių valstybių - Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Malta, Lenkija, Slovakija, Slovėnija ir Kipras - turėtų prisijungti prie ES, tačiau durys į šį bloką joms bus atvertos tik tuo atveju, jei narystės derybos bus baigtos iki ES viršūnių susitikimo.

Bulgarija ir Rumunija ES narėmis tikisi tapti 2007-aisiais, o Turkija nori, kad Kopenhagos susitikime būtų nustatyta data, kada ji galėtų pradėti derybas dėl narystės šiame turingame Vakarų bloke.

Čekijos vyriausiasis euroderybininkas P.Telička sakė, kad dabartinės ES narės pirmenybę teikia savo nacionaliniams interesams, o ne dosnumui, tačiau leido suprasti, kad kandidatės greičiausiai nebekels papildomų reikalavimų, kad būtų pasiektas susitarimas dėl plėtros.

"Negaliu net įsivaizduoti, kad kuri nors vyriausybė išeitų iš Kopenhagos susitikimo nepasiekus susitarimo (dėl plėtros)", - sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (15)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (2)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (222)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (7)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (100)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (194)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (154)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (10)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...