Ketvirtadienį ir penktadienį Briuselyje susitinkantys 27 ES šalių lyderiai turėtų nuspręsti mažiausiai iki gruodžio atidėti sprendimą, ar derybose dėl Didžiosios Britanijos išstojimo iš Bendrijos padarytos pažangos pakanka, kad būtų galima pereiti prie jų ateities santykių.

Augant būgštavimams, kad Didžiajai Britanijai gali nepavykti laiku susitarti dėl jos išstojimo iš Bendrijos, Londonas turėjo vilties, kad padėtį pataisys būsimasis viršūnių susitikimas, kuriame ministrė pirmininkė Theresa May turėtų pabandyti apginti savo šalies pozicijas per darbo vakarienę.

Britanija iš ES turi išstoti 2019 metų kovą, tačiau derybos privalo būti baigtos maždaug per metus, kad ES nacionaliniai parlamentai turėtų laiko ratifikuoti „Brexit“ sutartį.

„Rytoj nesitikiu jokio proveržio – mums reikia tikrai sunkiai dirbti nuo spalio iki gruodžio mėnesio, kad galėtumėme užbaigti vadinamąjį pirmąjį (derybų) etapą ir pradėti derybas dėl mūsų santykių su JK ateities“, – pareiškė D. Tuskas.

Per penkis derybų etapus derybininkams pavyko šiek tiek pasistūmėti į priekį, tačiau iki šiol neišspręsti pagrindiniai nesutarimai trimis prioritetiniais klausimais: dėl Britanijos finansinių įsipareigojimų Briuseliui, Britanijoje gyvenančių ES piliečių teisių ir Airijos Respublikos sausumos sienos su JK priklausančia Šiaurės Airija statuso.

Britanija siekia, kad Briuselis pripažintų derybose pasiektą pažangą, ypač po praėjusio mėnesio T. May kalbos Florencijoje, kurioje ji pažadėjo, kad po „Brexit“ nė viena kita šalis neturės ES mokėti daugiau arba gauti mažiau.

Tačiau ES lyderiai ir pareigūnai tvirtina, kad Londonas turėtų paversti savo gerus norus konkrečiais įsipareigojimais.

„Esu visiškai įsitikinęs, kad vis dar įmanoma užbaigti pirmąjį etapą gruodį, bet tam, tiesą sakant, mums reikia konkretesnių pasiūlymų iš britų“, – sakė D. Tuskas.