JAV prezidentas Donaldas Trumpas, smarkiai kritikuojamas savo šalyje dėl galimų ryšių su Rusija ir tarptautinėje arenoje dėl savo pozicijos klimato kaitos ir prekybos klausimais, ketvirtadienį atvyko į Paryžių, kur susitiko su šios šalies prezidentu Emmanueliu Macronu, praneša naujienų agentūra „Reuters“.
© Reuters / Scanpix

Po gana sudėtingo starto jų santykiuose, abu lyderiai nori sustiprinti ryšius – E. Macronas nori sustiprinti Prancūzijos vaidmenį tarptautinėje arenoje, o D. Trumpas, gana izoliuotas tarp pasaulio lyderių, nori susirasti draugų už Atlanto.

D. Trumpas penktadienį dalyvaus Bastilijos paėmimo dienos minėjimo parade ir JAV įsitraukimo į Pirmąjį pasaulinį karą 100-ųjų metinių minėjime.

E. Macrono ir D. Trumpo pokalbis suksis apie diplomatinius ir karinius klausimus, tačiau vienas Prancūzijos pareigūnas sakė, kad E. Macronas nevengs ir sudėtingų klausimų.

„Susitikime tikrai nebus vengiama temų, kuriomis turime skirtingas pozicijas, tokių kaip klimatas ir prekyba“, - sakė E. Macrono atstovas.

Į Paryžių atskridęs prezidentas išvyko į JAV ambasadą, o vėliau dalyvavo oficialiuose pietuose su aukšto rango amerikiečių kariuomenės vadais.

Dvišalio susitikimo metu D. Trumpas ir E. Macronas tikisi aptarti galimus Sirijos krizės sprendinius ir kovos su terorizmu klausimus.

Vėliau ketvirtadienį jie surengs bendrą spaudos konferenciją.

E. Macronas – D. Trumpo priešingybė

Per JAV ir Prancūzijos lyderių derybas daugiausiai dėmesio veikiausiai bus skiriama bendrai kovai su džihadistų judėjimu „Islamo valstybė“ (IS) Irake ir Sirijoje. Amerikiečių ir prancūzų kariai tame regione bendradarbiauja jau ilgą laiką.

Be kita ko, E. Macronas su žmona Brigitte ir D. Trumpas su sutuoktine Melania drauge vakarieniaus Eifelio bokšte įsikūrusiame restorane ir mėgausis nuostabia Paryžiaus panorama.

D. Trumpas ir E. Macronas yra itin skirtingi; jų požiūriai nesutampa dėl daugybės dalykų: pradedant globalizacija, baigiant imigracija.

Šiemet per Prancūzijos prezidento rinkimų kampaniją E. Macronas netgi buvo pavadintas „Antitrumpu“, kitaip tariant, D. Trumpo priešingybe.

Maža to, įvertinus didžiulį jų amžiaus skirtumą – 71 metų D.Trumpas yra beveik dvigubai vyresnis už Prancūzijos lyderį – galima manyti, kad jiedu nė neturi jokių bendrų pomėgių.

Praėjusį mėnesį E. Macronas kritikavo D.Trumpo sprendimą trauktis iš Paryžiaus klimato susitarimo ir panaudojo prieš respublikoną jo paties šūkį.

„Padarykime mūsų planetą vėl didžią“, – tąkart pareiškė jis. Šis jo pareiškimas itin priminė D.Trumpo kampanijos šūkį „Padarykime Ameriką vėl didžią“.

Ketvirtadienį E. Macronas regioniniam laikraščiui „Ouest-France“ sakė, kad Paryžius ir Vašingtonas turi „esminį sąlyčio tašką: kovoti su terorizmu ir apsaugoti savo svarbiausius interesus“.

Visgi jis taip pat apgailestavo dėl „protekcionistinės tendencijos, (kuri) vėl iškilo Jungtinėse Valstijose“.

„Noriu apginti laisvą ir teisingą prekybą“, – pridūrė prezidentas.

Tuo metu šaltiniai iš Prancūzijos prezidentūros tikina, kad dvišaliai santykiai su JAV yra puikūs, nepaisant didelio atgarsio sulaukusio E. Macrono smarkaus rankos paspaudimo D. Trumpui, kai gegužę jiedu pirmąkart susitiko NATO viršūnių susitikimo kuluaruose.

„Santykiai yra puikūs“, – pareiškė vienas E. Macrono komandos narys.

Pragmatiškas požiūris

Manuelis Lafont’as Rapnouil iš strateginių studijų centro „European Council on Foreign Relations“ teigė, kad E. Macronas neturi kito pasirinkimo kaip tik pamėginti užmegzti ryšius su JAV prezidentu.

„Kad ir ką manote, Jungtinės Valstijos tebėra Jungtinės Valstijos, ir mums jų reikia dėl daugybės klausimų. Negalite tiesiog pasakyti „ten yra D.Trumpas, taigi palaukime, kol jo nebebus“, – sakė jis AFP. – Net jei labai sudėtinga dirbti su tokiu nenuspėjamu (žmogumi) kaip jis, turite pamėginti išgelbėti tai, ką galite.“

Saugumą per iškilmes užtikrins 11 tūkst. policijos pareigūnų. Prancūzijoje tebegalioja nepaprastoji padėtis, įvesta po 2015 metų lapkričio teroro atakų Paryžiuje, kai IS džihadistai keliose sostinės vietose nužudė iš viso 130 žmonių.

Liepos pradžioje policija pateikė kaltinimus vienam 23 metų vyrui, įtariamam kraštutinių dešiniųjų aktyvistui, planavus nužudyti E. Macroną per Bastilijos paėmimo dienos paradą.

D.Trumpas į Prancūziją atvyko pirmųjų Nicą sukrėtusio teroro akto metinių išvakarėse. Praėjusių metų liepos 14-ąją tunisietis Nicos mieste nužudė 86 žmones, kai sunkvežimiu įsirėžė į Bastilijos paėmimo dieną švenčiančią minią. Už šią ataką atsakomybę taip pat prisiėmė IS.

DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (23)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (485)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto (2)

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (150)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (4)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (50)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (6)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....