Vienos įtakingiausių Rusijos žmogaus teisių organizacijos "Memorial" vadovas apkaltino Kremliaus remiamą Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą dėl garsios žmogaus teisių gynėjos, viešinusios faktus apie valdžios nusikaltimus neramumų krečiamoje respublikoje, nužudymo.
Natalija Estemirova
© Reuters/Scanpix

"Aš žinau, esu tikras, kas kaltas dėl Natalijos Estemirovos nužudymo, mes visi jį žinome - tai Ramzanas Kadyrovas", - nurodė centro "Memorial" vadovas Olegas Orlovas savo pareiškime, kurį paskelbė po to, kai trečiadienį buvo pagrobta ir nužudyta žmogaus teisių gynėja.

Pasak O.Orlovo, R.Kadyrovas "grasino Natalijai, ją įžeidė ir laikė asmeniniu priešu".

"Mes nežinome, ar jis pats davė nurodymą ar tai padarė jo artimi sėbrai, siekdami pamaloninti savo bosą", - sakė "Memorial" vadovas.

50 metų N.Estemirova buvo gavusi kelis apdovanojimus už savo darbą.

Čečėnijos lyderis R.Kadyrovas trečiadienį išreiškė pasipiktinimą dėl šio "žiauraus" nužudymo ir pažadėjo asmeniškai kontroliuoti tyrimo eigą, pranešė Rusijos naujienų agentūra "RIA Novosti".

Tačiau įtakingiausios tarptautinės žmogaus teisių organizacijos, tokios kaip "Human Rights Watch" ir "Amnesty International", neabejoja, kad Čečėnijos valdžia susijusi su šiuo nusikaltimu.

"Atsitiktinai prieš pat nužudymą Čečėnijos žmogaus teisių ombudsmenas Nurdis Nuchažijevas paskambino į "Memorial" skyrių Grozne pasiskųsti, esą N.Estemirova teigia atsisakanti įžvelgti teigiamų permainų ir reikalaujanti paviešinti visas negeroves", - ketvirtadienį rašė Rusijos dienraštis "Gazeta".

"Nužudyta už tiesą", - ketvirtadienį skelbė antraštė dienraštyje "Novyje Izvestija", kuris taip pat pažymėjo, kad N.Estemirova "iki paskutinės savo gyvenimo dienos... informavo visuomenę apie Rusijos kariškių ir čečėnų pajėgų vykdytus nusikaltimus".

Laikraštis "Kommersant" savo ruožtu pabrėžė, kad "duomenų apie pagrobimus ir nužudymus be teismo nuosprendžio, kuriuos vykdė ir federalinių, ir vietos teisėsaugos institucijų agentai, rinkimas dažnai erzino Čečėnijos valdžią".

Baltieji rūmai labai susirūpinę dėl nužudymo

Natalija Estemirova
Natalija Estemirova
© Reuters/Scanpix

Vašingtonas pareiškė, jog yra "labai susirūpinęs ir nuliūdęs" dėl to, kad buvo pagrobta ir nužudyta Rusijos teisių gynėja Natalija Estemirova.

"Mes raginame Rusijos valdžią surasti ir atiduoti į teisingumo rankas tuos, kurie atsakingi už šį keliantį pasipiktinimą nusikaltimą",- sakoma JAV nacionalinio saugumo tarybos atstovo Mike`o Hammerio pareiškime.

N.Estemirovos nužudymas - dar vienas daug atgarsių sukėlusių nusikaltimų, sukrėtusių Šiaurės Kaukazą šiais metais ir privertusių Maskvą susimąstyti dėl galimos naujos ginkluotos operacijos neramiame regione.

Grozno gyventoja ir teisių gynimo centro "Memorialas" aktyvistė buvo rasta trečiadienį nužudyta dviem šūviais į galvą miške šalia federalinės Kaukazo automobilių magistralės prie Gazi Jurto kaimo netoli Nazranės Ingušijoje.

Nužudytoji tyrė žmonių grobimo atvejus Čečėnijoje - problemą, kuri kelia susirūpinimą ne tik Rusijos visuomenei, bet ir Vakarams. Pirmininkaujanti Europos Sąjungoje Švedija pasmerkė N.Estemirovos "žiaurų nužudymą" ir paragino Maskvą surasti kaltininkus.

Kremlius pavadino "įžūliu" Čečėnijos valdžios kritikės nužudymą ir susiejo nusikaltimą su žuvusiosios kova už žmogaus teises.

"Prezidentui buvo pranešta apie nužudymą. Jis buvo pasipiktinęs ir davė būtinus nurodymus prokuratūros Tyrimų komiteto vadovui Aleksandrui Bastyrkinui bei pareiškė užuojautą Estemirovos giminaičiams ir kolegoms", - pranešė D.Medvedevo atstovė spaudai Natalija Timakova.

"Deja, matyt, šis įžūlus nužudymas gali būti susijęs su Natlijos Estemirovos teisių gynimo veikla. Teisių gynėjos nužudymo kaltininkai turi būti nubausti", - sakė ji.

Tarptautinė teisių gynimo organizacija "Human Rights Watch" taip pat susiejo N.Estemirovos žūtį su jos kova už žmogaus teises.

"Visiškai nėra jokių abejonių, kad tai susiję su jos, kaip teisių gynėjos, darbu", - sakė agentūrai "Reuters" organizacijos atstovė Rusijoje Tatjana Lokšina ir paragino Rusijos valdžią "padaryti ką nors", kad nusikaltimas būtų ištirtas.

N.Estemirova "dokumentavo žmogaus teisių pažeidimų, kuriuos padarė Čečėnijos jėgos struktūros, paliudijimus". - sakė T.Lokšina.

Valstybinė informacijos agentūra RIA cituoja Rusijos žmogaus teisių įgaliotinio biuro ekspertų tarybos nario Magomedo Mucolgovo žodžius, kad N.Estemirova buvo "viena iš nedaugelio, kuri pareikalavo ataskaitos ir iš Čečėnijos prezidento Ramzano Kadyrovo".

"Estemirova ... nekreipė dėmesio į valdžią ir darė bet kuriuos pareiškimus apie bet kuriuos žmogaus teisių pažeidimus nepriklausomai nuo to, kam tenka atsakomybė už juos", - sakė M.Mucolgovas agentūrai.

R.Kadyrovas nekomentuoja

Ramzanas Kadyrovas
Ramzanas Kadyrovas
© RIA/Scanpix

Čečėnijos prezidento R.Kadyrovo atstovas spaudai Alvis Karimovas atsisakė pateikti komentarų.

N.Estemirovos kolegos teigia, kad prieš kelias valandas iki nužudymo ji buvo pagrobta.

"Kiek mums pavyko atkurti įvykius, remiantis kaimynų žodžiais, ji išėjo iš namų į darbą ryte 8 val. 30 min. Nežinomi asmenys iš balto "septintuko" įstūmė ją į automobilį", - sakė agentūrai "Reuters" "Memorialo" biuro Grozne darbuotoja Jekaterina Sokirianskaja.

Įtempta padėtis Šiaurės Kaukaze dar labai susikomplikavo, kai birželį Ingušijos prezidentas Junusas-Bekas Jevkurovas buvo sunkiai sužeistas, o jo vairuotojas žuvo per kovotojo mirtininko išpuolį. Prieš tai kovotojai nužudė Ingušijos Aukščiausiojo teismo pirmininko pavaduotoją, o gretimame Dagestane sušaudė VRM vadovą.

Stabilumo atkūrimą, du karus išgyvenusiame regione federaliniai pareigūnai vadino vienu pagrindinių Vladimiro Putino laimėjimų per aštuonerius prezidentavimo metus.

Tačiau kritikai sako, kad šio stabilumo kaina - milžiniškos biudžeto išlaidos, atitenkančios vietos valdantiesiems sluoksniams ir Maskvos pasiryžimas žiūrėti pro pirštus į Šiaurės Kaukazo vadovų savavaliavimą ir nusikalstamumo išplitimą.

Tačiau dabar situacija kelia nerimą Kremliui - jis pavadino smurto aktus "iššūkiu valdžiai" ir aiškina, kad tai, kas įvyko, yra tik užsienio ekstremistų užmačios, bet ne sistemos problemos - valdininkų korupcija, vietos gyventojų skurdas ir nedarbas.

Žurnalistų ir teisių gynėjų žudymas yra ne tik Šiaurės Kaukazo, bet ir kitų Rusijos regionų problema. Vakarai reikalauja visiškai ištirti žurnalo "Forbes" versijos rusų kalba redaktoriaus Paulo Chlebnikovo ir opozicinio laikraščio "Novaja gazeta" žurnalistės Anos Politkovskajos žūtį.

2009 metų pradžioje vos už kelių šimtų metrų nuo Kremliaus buvo nužudytas advokatas Stanislavas Markelovas ir "Novaja gazeta" žurnalistė Anastasija Baburova.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (6)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (89)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (192)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (197)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (32)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...