Buvęs Panamos diktatorius Manuelis Noriega pirmadienį buvo išduotas Prancūzijai, kur jis yra pripažintas kaltu dėl pinigų plovimo, pranešė pareigūnai.
© Reuters/Scanpix

76 metų M.Noriega, buvęs armijos generolas ir JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) informatorius, buvo išvežtas iš kalėjimo Floridos mieste Majamyje, kur buvo laikomas, ir įsodintas į Prancūzijos oro bendrovės "Air France" lėktuvą.

Laineris nutūpė Charles'o de Gaulle'o (Šarlio de Golio) oro uoste Paryžiuje prieš 8 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku.

M.Noriega prieš dvejus metus baigė atlikti jam skirtą laisvės atėmimo bausmę dėl narkotikų kontrabandos, tačiau buvo paliktas kalėjime Floridoje ir siekė, kad nebūtų išduotas Prancūzijai. Jo advokatai tvirtina, kad buvęs diktatorius yra karo belaisvis ir kad jis privalo būti grąžintas į Panamą.

"Niekas iš (JAV) Valstybės arba Teisingumo departamentų nesiteikė mums paskambinti ir pranešti", - sakė Frankas Rubino, pagrindinis M.Noriegos advokatas Jungtinėse Valstijose.

Teisininkas sakė sužinojęs, kad jo klientas į lėktuvą buvo įsodintas slapčia, kad nematytų žurnalistai.

"Jie tiesiog mus ignoravo", - skundėsi F.Rubino.

JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton pasirašė įsakymą dėl ekstradicijos anksčiau pirmadienį, nurodė Valstybės departamento atstovas Andy Laine'as. Teisingumo departamento atstovė M.Noriegos išdavimą komentuoti atsisakė.

M.Noriega Prancūzijoje buvo nuteistas už akių dėl pinigų, gautų už parduotą kokainą, plovimo per Prancūzijos bankus ir tų pinigų panaudojimo įsigyjant trejus prabangius apartamentus. Tačiau buvęs Panamos lyderis siekia, kad jo byla būtų nagrinėjama iš naujo, kai jis bus atvežtas į Prancūziją.

Jis buvo apskundęs sprendimą dėl ekstradicijos JAV Aukščiausiajam Teismui, tačiau šis paliko galioti federalinio apeliacinio teismo nutartį, jog Jungtinių Valstijų vyriausybė gali teisėtai perduoti M.Noriegą Prancūzijai, nepažeisdama karo belaisvio teisių.

Apeliacinis teismas atmetė M.Noriegos skundą, kad jo išdavimas pažeistų Ženevos konvencija, nustatančią elgesį su karo belaisviais.

JAV vyriausybė pritarė Prancūzijos prašymui išduoti buvusį Panamos lyderį ir sakė, kad Ženevos konvencija M.Noriegos atveju negali būti taikoma.

1988 metų vasarį JAV Kovos su narkotikais administracija pateikė M.Noriegai federalinius kaltinimus, susijusius su kokaino kontrabanda ir pinigų plovimu. JAV Kongresas paskelbė Panamai ekonomines sankcijas, tikintis, jog diktatorius bus priverstas pasitraukti iš valdžios.

M.Noriega, kuris anksčiau buvo Vašingtono sąjungininkas, buvo sučiuptas Panamoje 1990 metų sausį, praėjus dviem savaitėms po JAV pajėgų invazijos į šią šalį. Operacija Panamoje buvo didžiausia JAV karinė intervencija nuo Vietnamo karo.

M.Noriega stojo prieš teismą Majamyje, kur buvo paskelbtas karo belaisviu. 1992 metais jis buvo pripažintas kaltu dėl narkotikų kontrabandos, pinigų prievartavimo ir nusikalstamo sąmokslo.
M.Noriegos advokatai Prancūzijoje planuoja pateikti argumentus, kad tie įtariami nusikaltimai buvo įvykdyti, kai jų klientas buvo valstybės vadovas, todėl jam turėtų būti taikoma teisinė neliečiamybė, sakė vienas iš dviejų buvusio diktatoriaus gynėjų Prancūzijoje Yves'as Leberquier.

Advokatai taip pat ketina argumentuoti, kad jų klientas neturėtų būti teisiamas, nes dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų jau yra suėjęs senaties terminas.

Be to, Prancūzija privalo atsižvelgti į Jungtinėse Valstijose M.Noriegai suteiktą karo belaisvio statusą, sakė Y.Leberquier radijui "France Info".

"Iš principo, didžiausia jam gresianti bausmė yra dešimt metų laisvės atėmimo, tačiau dėl Prancūzijos teisės kyla kai kurių sunkumų - sunkumų, kuriuo mes laikome neįveikiamais", - pridūrė advokatas.

Dauguma Panama Sičio gyventojų M.Noriegą prisimena kaip žiaurų diktatorių, o dėl jo išdavimo apgailestavo tik keli ištikimiausi šalininkai.

"Būtų geriausia, jeigu jis liktų Prancūzijoje. Jis padarė daug bloga, - sakė 70 metų pensininkas Roberto Alvarado. - Šiai šaliai būtų geriau be jo."

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (91)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Plikai nusikirpusi K. Dūdaitė: aš noriu tokių pačių užduočių kaip vaikinai (342)

„Gyvename neramiais lakais. Manau, kad kariuomenei reikia žmonių, kurie turėtų smegenų ir noro...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (103)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (12)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (205)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (2)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (1)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (2)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (36)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...

Baltijos kelio metinių proga į Vilnių dviračiais atmynė svečiai iš Švedijos (1)

Dešimt tarptautinės telekomunikacijų bendrovės vadovų trečiadienį baigia tris dienas trukusį...