JAV prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) ketvirtadienį vakare paskelbė, kad pagrindinės karinės operacijos Irake baigėsi ir kad Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės nugalėjo.
George W.Bush
© EPA-ELTA
JAV vadovas, kuris į tautą kreipėsi iš lėktuvnešio, dreifuojančio netoli Kalifornijos pakrantės,taip pat pareiškė, kad šešių savaičių karas Irake yra dar "viena pergalė kovoje su teroru", kuri prasidėjo po 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolio prieš Jungtines Valstijas.

"Pagrindinės kovos operacijos Irake baigėsi, - sakė G.W.Bushas. - Kovoje su Iraku Jungtinės Valstijos ir mūsų sąjungininkės nugalėjo. Dabar mūsų koalicija siekia šioje šalyje įtvirtinti saugumą ir ją atstatyti". G.W.Bushas perspėjo amerikiečius, kad Jungtinės Valstijos dar nėra pasiruošusios palikti Iraką.

"Turime nuveikti daug sunkaus darbo...Perėjimas nuo diktatūros prie demokratijos užtruks, tačiau šis tikslas yra vertas visokeriopų pastangų. Mūsų koalicija liks tol, kol bus padarytas mūsų darbas, - sakė jis. - Tada mes išeisime - ir paliksime Iraką laisvą".

G.W.Bushas į lėktuvnešį atskrido keturviečiu karinio jūrų laivyno lėktuvu "S-3B Viking", ant kurio buvo užrašyta "Vyriausiasis vadas George'as W.Bushas" ir "Navy 1". Pastarasis užrašas reiškia "pirmąjį" - prezidento - karinių jūrų laivyno lėktuvą.

KOVA SU TERORIZMU DAR NEBAIGTA

Nepaisydamas daugelio pasaulio šalių nepritarimo, Vašingtonas kovo 20 dieną užpuolė Iraką, kad sunaikintų jo turimus masinio naikinimo ginklus, tačiau kol kas amerikiečiams jų dar nepavyko rasti.

G.W.Bushas taip pat stengėsi susieti nuverstą Irako prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) vyriausybę su teroristiniu tinklu "al Qaeda", kuris kaltinamas organizavęs 2001 metų rugsėjo 11 dienos išpuolius prieš Jungtines Valstijas, tačiau neginčijamų šio bendradarbiavimo įrodymų taip pat dar nėra pateikta.

"Irako išvadavimas yra esminis žingsnis priekin kovojant su teroru. Mes pašalinome "al Qaeda" sąjungininką ir sunaikinome teroristų finansavimo šaltinį, - sakė jis. - Joks teroristų tinklas neįsigis masinio naikinimo ginklų iš Irako režimo, nes Irako režimo daugiau nebėra".

G.W.Bushas apibūdino laikotarpį nuo rugsėjo 11 dienos kaip "19 mėnesių, kurie pakeitė pasaulį" ir pažymėjo, kad kova su teroru nepasibaigė nuvertus Saddamą Husseiną Irake ir Talibaną Afganistane.

"Šiomis atakomis teroristai ir jų rėmėjai paskelbė karą Jungtinėms Valstijoms ir susilaukė karo, - sakė jis. - Irako karas yra dar vena pergalė kovoje su teroru, kuri prasidėjo 2001 metų rugsėjo 11 dieną ir tebesitęsia".

Nors G.W.Busho kreipimosi tonas ir buvo pergalingas, pareigūnai sakė, kad prezidentas šia kalba dar nepaskelbė karinių veiksmų Irake pabaigos. Pagal tarptautinę teisę JAV tokiu atveju turėtų paleisti maždaug 6 tūkst. Irako karo belaisvių ir atšaukti įsakymą savo pajėgoms nužudyti Saddamą Husseiną, jeigu jis tebėra gyvas.

Tačiau jis pabrėžė, kad JAV dabar dėmesį sutelks į Irako atstatymą. Be to, G.W.Bushas sakė, kad koalicijos pajėgos dar turi "surasti senojo režimo lyderius, kad patrauktų juos atsakomybėn", ir surasti "paslėptus cheminius ir biologinius ginklus".

ĮSIPAREIGOJIMAS LAISVEI

Gražų pavasario vakarą, leidžiantis saulei, G.W.Bushas sakė, kad nepaisant Talibano žlugimo Afganistane dar reikia nuveikti "pavojingą darbą".

"Al-Qaeda yra sužeista, ne sunaikinta, - sakė jis. - Karas su teroru nesibaigė, tačiau jis nėra begalinis. Mes nežinome, kada ateis galutinės pergalės diena, tačiau matome, jog (teroro) banga atslūgsta".

G.W.Bushas pažymėjo, kad maždaug pusė Osamos bin Ladeno pasaulinio teroro tinklo kovotojų buvo sunaikinta ir suimta. JAV lyderis, kuris prieš metus Iraką kartu su Iranu ir Šiaurės Korėja priskyrė "blogio ašiai", tiesiogiai apie pastarąsias dvi šalis neužsiminė, tačiau paskelbė bendro pobūdžio rimtą perspėjimą, kurį galima pritaikyti ir joms .

"Bet koks neteisėtas režimas, kuris turi sąsajų su teroristų grupuotėmis ir siekia įsigyti ar turi masinio naikinimo ginklų, kelia rimtą grėsmę civilizuotam pasauliui ir su juo bus kovojama", - sakė jis.

Savo kalboje, kuri buvo pirmasis valdžioje esančio prezidento kreipimasis, pasakytas jūroje esančiame lėktuvnešyje, G.W.Bushas karą su terorizmu susiejo, nors ir nelabai glaudžiai, su pastangomis užbaigti Artimųjų Rytų konfliktą vadovaujantis neseniai paskelbtomis taikos "kelio gairėmis".

"Mes esame įsipareigoję įtvirtinti laisvę Afganistane, Irake ir taikingoje Palestinoje. Laisvės įtvirtinimas yra patikimiausia strategija teroro propagandai pakirsti", - sakė prezidentas.

MISIJA BAIGTA

"Abraham Lincoln", kurio įgulą sudaro maždaug 5 tūkst. narių, grįžta po 10 jūroje praleistų mėnesių - ilgiausios lėktuvnešio misijos per tris dešimtmečius.

Lėktuvui nutūpus lakūno kostiumu vilkintis prezidentas išlipęs pasisveikino ir paspaudė rankas tūpimo aikštelėje buvusiems žmonėms. Virš jo galvos matėsi ant tiltelio iškeltas užrašas "Misija baigta".

G.W.Bushas sakė kurį laiką pilotavęs lėktuvą. "Taip, aš jį pilotavau. Taip, žinoma. Man patiko", - prisipažino prezidentas, kuris 1968 metais baigęs Yale'io (Jeilio) universitetą ir tarnaudamas armijoje Teksase buvo naikintuvo F-102 pilotas.

G.W.Bushas norėjo į lėktuvnešį atskristi naikintuvu "F-18 Hornet", tačiau Slaptoji tarnyba atmetė šią idėją, nes šiame dviviečiame lėktuve būtų galėjęs skristi tik prezidentas ir pilotas, o prezidentą visada turi saugoti tarnybos agentai.

Teatrališkas lėktuvo nutūpimas, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas per televiziją, bus puiki medžiaga 2004 metų prezidento rinkimų kampanijai. G.W.Bushas lėktuvnešyje liko per naktį ir išvyks penktadienį, prieš tai, kai į savo bazę Everete Vašingtono valstijoje plaukiantis lėktuvnešis pasieks San Diegą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (59)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Kiek studentai mokės už nuomą Kaune (11)

Kaunas , kaip ir kiti šalies miestai, šiemet sulauks kiek mažiau studentų nei ankstesniais...

Receptas tiesiai iš D. Praspaliausko virtuvės: metas paskanauti voveraičių (1)

Vienas garsiausių Lietuvos šefų Deivydas Praspaliauskas iš restorano „Amandus“ siūlo...

S. Skvernelis nemato pagrindo kalbėti apie pirmalaikius rinkimus (78)

Šiuo metu kalbėti apie pirmalaikius parlamento rinkimus nėra jokio pagrindo, sako premjeras...

Sankcijų Kryme ir Donbase sulaukęs asmuo tapo Rusijos pasiuntiniu JAV (106)

Pirmadienį, rugpjūčio 21 d., Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskyrė Anatolijų Antonovą...

Tokio saulės užtemimo nebuvo visą šimtmetį: neapsieita be kuriozų (2)

Vienoje rančoje Oregone – pirmoje JAV valstijoje, galėjusioje stebėti retą visišką saulės...

Patarimai, ką daryti su atliekomis, kurias išmesti į konteinerius draudžiama

Baterija, elektros lemputė – atliekos , kurios kaupiasi kiekvieno žmogaus namuose. Nors elektros...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (28)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Atstumta kalytė prarado gyvenimo džiaugsmą: laimei, ją pastebėjo geras žmogus (9)

Liepos mėnesį palikdami savo 5-erių metų augintinę Manhatano gyvūnų priežiūros centre,...