Radijas perdavė generolo majoro Godefroido Niyombare, kuris vasarį neteko įtakingo šalies žvalgybos vadovo posto, pranešimą praėjus kelioms valandoms nuo prezidento P.Nkurunzizos atvykimo į kaimyninę Tanzaniją derybų dėl krizės užbaigimo.

„Visų žmonių prašoma gerbti kitų gyvybes ir nuosavybę“, – pridūrė G.Niyombare.

Prezidentūra nedelsiant suskubo paneigti šį G.Niyombare pareiškimą.

„Mes tai laikome pokštu, o ne kariniu perversmu“, – pareiškė prezidento patarėjas Willy Niyamitwe naujienų agentūrai „Reuters“.

Po generolo pranešimo minios dainuojančių ir džiūgaujančių žmonių pradėjo plūsti į Burundžio sostinės gatves, o kariai apsupo valstybinio transliuotojo pastatą.

Savo pareiškimą žurnalistams G.Niyombare padarė Bužumbūros kareivinėse, pačiam prezidentui išvykus į Afrikos šalių viršūnių susitikimą dėl krizės Burundyje.

Greta G.Niyombare, buvusio šalies ambasadorius Kenijoje, stovėjo keli kiti aukšto rango kariuomenės ir policijos pareigūnai, tarp jų ir buvęs gynybos ministras.

„Dėl prezidento Nkurunzizos arogancijos ir tarptautinės bendruomenės patarimo jam gerbti konstituciją ir Arušos taikos susitarimą nepaisymo, nacionalinės santarvės įvedimo komitetas nusprendė: Prezidentas Nkurunziza yra nušalinamas, jo vyriausybė taip pat paleidžiama“, – sakė jis.

Per dvi protestų savaites šioje neturtingoje centrinės Afrikos valstybėje, aktyvistų pateiktais duomenimis, žuvo daugiau nei 20 žmonių.

Smurtiniai protestai Burundyje prasidėjo po valdančiosios partijos CNDD-FDD nutarimo paskirti P.Nkurunzizą savo kandidatu prezidento rinkimuose, nors, pasak kritikų, tai prieštarauja šalies konstitucijai ir 13 metų pilietinį karą tarp tutsių ir hutų 2005 metais užbaigusiam Arušos susitarimui. Per šį karą žuvo maždaug 300 tūkst. žmonių.

Rytų Afrikos lyderiai ir kontinento galiūnės Pietų Afrikos Respublikos (PAR) pareigūnai susitiko Tanzanijos komercinėje sostinėje Dar es Salame aptarti kilusią krizę, kuri plinta po etniniais konfliktais garsėjantį regioną.

PAR Užsienio reikalų ministerija Pretorijoje pranešė atidžiai stebinti padėtį Burundyje, tačiau kol kas dar anksti spręsti, ar tokie veiksmai prilygsta perversmui.

Vakarų šalys donorės, tarp jų JAV ir Europos Sąjunga (ES), kritikuoja P.Nkurunzizos sprendimą siekti trečios kadencijos.

ES ir Belgija jau pranešė dėl smurto stabdanti paramos, susijusios su artėjančiais rinkimais, teikimą. Burundžio kolonijinių laikų šeimininkė Belgija kol kas generolo pranešimo nekomentavo.

Daugiau nei 50 tūkst. žmonių pabėgo į kaimynines valstybes. Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių agentūra (UNHCR) sakė, kad krizė artėja prie „blogiausio scenarijaus“, pagal kurį namus gali palikti 300 tūkst. žmonių, dalis kurių persikels gyventi į kitas šalies vietas, o kiti bėgs į užsienį.

Vyksta derybos tarp priešiškų armijos grupuočių

Burundyje besivaržančios armijos grupuotės surengė derybas, vienam įtakingam generolui pasikėsinus nuversti prezidentą Pierre'ą Nkurunziza, pranešė prezidentui ištikimas aukšto rango pareigūnas naujienų agentūrai AFP.

„Tarp abiejų šalių vyksta derybos, siekiant rasti sprendimą, atitinkantį valstybės interesus“, – sakė aukšto rango pareigūnas, pridurdamas, jog abi konfliktuojančios šalys susitarė „nelieti burundiečių kraujo“.

P.Nkurunziza šiuo metu yra išvykęs į regiono viršūnių susitikimą Tanzanijoje.

„Jis vis dar Dar es Salame“, – sakė naujienų agentūrai AFP Tanzanijos prezidento atstovas spaudai Premi Kibanga.

Prezidentas anksčiau trečiadienį į Tanzaniją išskrido susitikti su regiono lyderiais ir pasitarti dėl jo šalį ištikusios politinės krizės; tačiau jam išvykus, po kelių valandų Tanzanijoje prasidėjo perversmas.