Didžiosios Britanijos teismas ketvirtadienį atmetė Rusijos reikalavimą išduoti vieną čečėnų separatistų lyderių Achmedą Zakajevą, pareikšdamas, kad šis reikalavimas politiškai motyvuotas. Žmogaus teisių gynimo organizacija "Amnesty International" pasveikino tokį teismo sprendimą, o Rusijos atstovai sukritikavo.
Achmadas Kadyrovas
© EPA-ELTA
Rusija kaltina A.Zakajevą, kuris vadina save čečėnų separatistų lyderio Aslano Maschadovo atstovu, prisidėjus prie žudymų ir įkaitų grobimo. Jam pateikiama iš viso 13 kaltinimų.

Susipažinęs su palankiu teismo sprendimu A.Zakajevas pareiškė, kad jį laiko "neginčijama" politine pergale. "Mes ir toliau sieksime taikos Čečėnijos žmonėms", - sakė jis interviu agentūrai "Reuters".

Pasak teisėjo Timothy Workmano (Timočio Vorkmano), Rusija "siekia ekstradicijos, kad patrauktų Zakajevą atsakomybėn už jo politines pažiūras". Tačiau T.Workmanas sakė manąs, kad A.Zakajevas gali būti kankinamas, jei grįš į Rusiją.

Teisėjas citavo vieno liudytojo žodžius, kad "čečėnai beveik visada kankinami" ir sakė tikįs kitu liudytoju, kuris teigė, jog šešias dienas buvo laikomas duobėje ir kankinamas elektra, kad apšmeižtų A.Zakajevą.

Bėgdama nuo rusų kariuomenės, didžioji dalis nepriklausomybės siekiančių čečėnų kovotojų buvo priversta pasitraukti į kalnus, kai kilus naujam konfliktui Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įvedė rusų pajėgas į regioną, iš kurio jos buvo pasitraukusios po pralaimėjimo 1987 metais.

Tačiau Rusijos kariuomenei nepavyko įvesti taikos regione, kur ji dažnai susiduria su partizaniniais kovotojų išpuoliais. Rusija nebeskelbia informacijos apie savo pajėgų patirtus nuostolius nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio, kai buvo pranešta, kad nuo 1999 metų pabaigos per smurtą šiame rajone žuvo daugiau nei puspenkto tūkstančio karių.

Pasak teisėjo, rusai tvirtina, jog Čečėnijoje jokio karo nėra, todėl išpuoliai prieš jų karius prilygsta žudynėms.

"Aš atsižvelgiau į kovos veiksmų mastą, intensyvų (sostinės) Grozno bombardavimą, per kurį žuvo daugiau nei 100 tūkst. žmonių. Negaliu sutikti su vieno liudytojų išsakyta nuomone, jog Rusijos vyriausybė, bombarduodama Grozną, vykdė kovos su terorizmu operaciją", - pridūrė teisėjas.

Išėjęs iš teismo salės A.Zakajevo advokatas Garethas Peirce'as (Garetas Pirsas) sakė, jog siekdama jo išdavimo Rusija "įmušė įvartį į savo vartus". Teisėjas "sužinojo, jog procesą pradėję rusai melavo teismui, pateikė įrodymus, kurie buvo išgauti kankinimais ir absoliučiai klaidingi", - sakė G.Peirce'as.

Iki teismo A.Zakajevas buvo paleistas už 50 tūkst. svarų sterlingų (270 tūkst. litų) užstatą, kurį sumokėjo anglų aktorė, žmogaus teisių gynimo aktyvistė Vanessa Redgrave (Vanesa Redgreiv).

Kremliaus atstovai pasipiktinę

Čečėnijos prezidentas Achmadas Kadyrovas pareiškė, kad atsisakęs išduoti A.Zakajevą Londono teismas pažeidė antiteroristinės koalicijos principus. "Didžiausios pasaulio valstybės sudarė kovos su terorizmu koaliciją, ir jeigu vienos šalių teismas neišduoda susijusiojo su terorizmu kitai šaliai, įeinančiai į koaliciją, tuo pažeidžiami pačios koalicijos, kurios tikslas - kovoti su terorizmu, principai", - sakė A.Kadyrovas ketvirtadienį.

"Zakajevą, kaip Rusijos pilietį ir kaip Maschadovo ir Basajevo vadovaujamo teroristinio judėjimo dalyvį, reikėjo išduoti Rusijai be teismo ir tardymo, - pažymėjo A.Kadyrovas. - Juo labiau kad pats A.Zakajevas ne kartą pareiškė, kad jis yra Maschadovo "viceprezidentas" ir jį remia".

Tokį sprendimą Rusijos vadovo padėjėjas Sergejus Jastržembskis pavadino mėginimu pateisinti terorizmą. "Britanijos teisingumas gana keistai ir, tiesą sakant, gana pasirinktinai traktuoja teisingumą", - sakė jis, komentuodamas Londono teismo sprendimą.

"Rusijoje už politines pažiūras nepersekiojama", - pridūrė S.Jastržembskis.

Rusijos generalinė prokuratūra pareiškė nusivylimą tuo, kad Londono magistratūros teismas atsisakė išduoti A.Zakajevą. "Deja, šis sprendimas priimtas vadovaujantis dvejopais standartais ", - sakė oficialus Rusijos generalinės prokuratūros atstovas.

"Pats Londono teismas priėmė iš esmės politinį sprendimą, prieštaraujantį abiejų šalių teisėsaugos institucijų sąžiningo ir pagarbaus bendradarbiavimo dvasiai," - pažymėjo Generalinės prokuratūros atstovas.

"Dar kartą parodyta, kad teroristai skirstomi į "blogus" savus ir "gerus" svetimus", - sakė jis.

Generalinės prokuratūros atstovas pareiškė, jog ji pasilieka teisę pateikti apeliaciją Didžiosios Britanijos Aukščiausiajam teismui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (77)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (96)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (12)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (63)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (146)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (109)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1172)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (67)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Siekiama patikslinti Tarybų Sąjungos Lietuvai padarytą žalą (149)

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras neranda mokslininko, kuris už vidutinį centro...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (2)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...