Didžioji Britanija ėmėsi skubiai ieškoti būdų keisti teisinę sistemą po to, kai Londone buvo išduotas arešto orderis sulaikyti buvusią Izraelio užsienio reikalų ministrę Tzipi Livni.
Tzipi Livni
© Reuters/Scanpix

Šis arešto orderis antradienį išprovokavo griežtą žydų valstybės reakciją ir įspėjimus, kad bet kokie mėginimai Didžiosios Britanijos teismuose apkaltinti Izraelio lyderius karo nusikaltimais gali smarkiai pabloginti dvišalius santykius.

Britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas sakė, kad Izraelio ir kitų valstybių lyderiams turi būti garantuota galimybė laisvai atvykti į Didžiąją Britaniją ir vesti derybas su vyriausybe.

"Vyriausybė skubiai ieško būdų, kaip gali būti pakeista Jungtinės Karalystės sistema, kad ateityje būtų išvengta panašių situacijų", - sakė D.Milibandas.

"Procedūra, leidžianti siekti arešto orderio ir jį išduoti be išankstinės prokuroro žinios ar rekomendacijos, yra neįprasta Anglijoje ir Velse galiojančios sistemos ypatybė", - sakoma sekretoriaus paskelbtame pareiškime.

Izraelis anksčiau griežtai pasmerkė Tz.Livni arešto orderį, kurį, kaip pranešama, praėjusį savaitgalį išdavė teismas Londone.

Orderis sulaikyti buvusią žydų valstybės diplomatijos vadovę buvo išduotas dėl jos vaidmens šių metų pradžioje vykusiame Izraelio kare su Gazos Ruožą valdančiu islamistų judėjimu "Hamas".

Izraelis įspėjo Didžiąją Britaniją, kad šalis negalės atlikti svarbaus vaidmens taikos procese, jei nebus imtasi priemonių nutraukti tokius veiksmus.

"Izraelis atmeta radikalių elementų nurodymu britų teismo žengtą cinišką teisinį žingsnį, nukreiptą prieš opozicijos vadovę Tzipi Livni", - nurodė Užsienio reikalų ministerija.

Žiniasklaida pranešė, kad išduoti arešto orderį sulaikyti Tz.Livni paprašė palestiniečių aktyvistai.

Dėl grėsmės būti patrauktiems baudžiamojon atsakomybėn keli Izraelio pareigūnai ir buvę aukšto rango karininkai jau anksčiau atsisakė planuotų kelionių į Didžiąją Britaniją.

Žiniasklaida pranešė, kad dėl galimų teisinių problemų Tz.Livni taip pat atšaukė numatytą kelionę į Londoną. Tuo tarpu jos atstovai nurodė, kad kelionė buvo atšaukta dėl darbotvarkės problemų.

Izraelio vyriausybės vadovo Benjamino Netanyahu kanceliarija pranešė, kad premjeras "neparastai rimtai" vertina šį incidentą.

"Mes nesutiksime, kad IDF (Izraelio gynybos pajėgų) vadai ir kareiviai, kurie didvyriškai ir su tvirtu moraliniu pasiryžimu gynė mūsų piliečius nuo brutalaus ir pasibaisėtino priešo, būtų smerkiami kaip karo nusikaltėliai", - sakoma kanceliarijos apskelbtame pareiškime.

Tz.Livni gynė savo veiksmus per Izraelio karinį puolimą Gazoje.

"Operacija Gazoje buvo būtina. Operacija "Išlydytas švinas" pasiekė savo tikslą, kuris buvo atkurti Izraelio atgrasymo pajėgumus", - sakė buvusi diplomatijos vadovė per televiziją.

"Izraelis turi daryti tai, kas teisinga Izraeliui, nekreipdamas dėmesio į vertinimus, pareiškimus ir arešto orderius. Tai yra vadovybės pareiga, ir aš vėl priimčiau tokius pačius sprendimus", - pabrėžė ji.

Rugsėjį palestiniečius remiantys aktyvistai Londone paprašė teismo išduoti arešto orderį sulaikyti Izraelio gynybos ministrą Ehudą Baraką, tačiau teismas šį prašymą atmetė, nurodęs, kad ministras turi diplomatinę neliečiamybę.

2005-aisiais Izraelio atsargos Doronas Almogas vos išvengė arešto Didžiojoje Britanijoje, kai neišlipo iš Londone nusileidusio lėktuvo ir sugrįžo atgal į gimtinę, sužinojęs, kad buvo išduotas orderis jį sulaikyti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (33)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (830)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (23)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (74)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (1)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (34)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (26)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (627)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (21)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...