JAV prezidentas Barackas Obama nurodė išsiaiškinti mėginimus užgniaužti įtariamų masinių sulaikytų talibų žudynių Afganistane tyrimą, sakoma prezidento interviu, kuris bus paskelbtas pirmadienį.
Barackas Obama
© AFP/Scanpix

Dienraštis "The New York Times" penktadienį paskelbė, kad kai kurie ankstesnio prezidento George'o W.Busho administracijos aukšti pareigūnai siekė nutraukti kelis atskirus tyrimus, kuriuos vykdė JAV Federalinis tyrimų biuras, Valstybės departamentas ir Pentagonas.

Pasak dienraščio, šie pareigūnai siekė, kad nepasklistų informacija apie maždaug 2 tūkst. sulaikytų kovotojų nužudymą 2001 metais, nes tas žudynes vykdė Afganistano lauko vado generolo Abdul Rashido Dostamo vadovaujamos pajėgos. "The New York Times" nurodė, kad tuo metu generolą buvo užverbavusi JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV).

"Į pranešimus, jog tai nebuvo tinkamai ištirta, mano dėmesys buvo atkreiptas visai neseniai", - B.Obama sakė televizijai CNN praeitą savaitgalį Ganoje vykusio vizito kuluaruose.

"Taigi paprašiau savo nacionalinio saugumo komandos surinkti man faktus, kurie yra žinomi, o mes tikriausiai priimsime sprendimą, kaip tai vertinti, kai bus surinkti visi faktai", - CNN citavo interviu su B.Obama ištraukas.

"Manau, jog žinote, kad visos šalys turi atsakomybę, netgi kare, - sakė JAV vadovas. - Jeigu pasirodys, kad mūsų veiksmai kokiu nors būdu prisidėjo prie karo įstatymų pažeidimų, manau, kad jūs žinote, jog mes turime apie tai sužinoti".

CNN visą interviu ketina transliuoti pirmadienį 22 val. vietos (5 val. Lietuvos) laiku.

A.R.Dostamas buvo įtakingas vadas, kontroliavęs dalį Afganistano šiaurėje dislokuotų pajėgų. Jis bendradarbiavo su Sovietų Sąjunga per jos pajėgų invazija į šią šalį praeito amžiaus 9-ame dešimtmetyje.

Tačiau vėliau generolas užmezgė ryšius su JAV agentais ir užsitikrino kariškių bei CŽV paramą po Jungtinių Valstijų invazijos į Afganistaną, kuri buvo surengta, reaguojant į 2001 metų rugsėjo 11-osios atakas. A.R.Dostamo sukarinto pajėgos bendradarbiavo su JAV specialiosiomis pajėgomis ir priklausė Šiaurės aljansui, padėjusiam Jungtinėms Valstijoms nuversti talibų režimą Afganistane.

Į nelaisvę paimtų kovotojų masinės žudynės įvyko 2001 metų lapkričio pabaigoje, kai Kabule buvo nuversta talibų vyriausybė. Pranešama, kad belaisviai, kuriuos A.R.Dostamo pajėgos sučiupo po vieno didelio mūšio šiaurės rytinėje Kunduzo provincijoje, buvo suvaryti į jūrinius konteinerius ir palikti uždusti arba sušaudyti per konteinerių sieneles.

Nužudytųjų kūnai vėliau buvo palaidoti masinėse kapavietėse. Manoma, jog tokiu būdu galėjo būti susidorota su keliais šimtais ar net keliais tūkstančiais žmonių.

Pasak "The New York Times", G.W.Busho administracija nerimavo, kad šių žudynių tyrimas gali pakenkti Afganistano prezidentui Hamidui Karzai, nes A.R.Dostamas buvo jo vyriausybės gynybos viceministras.

A.R.Dostamas, kurio neva organizuotos žudynės gali būti didžiausias karo nusikaltimas, įvykdytas Afganistane nuo 2001 metų invazijos, praeitais metai buvo nušalintas nuo pareigų dėl incidento, per kurį jis, kaip įtariama, grasino ginklu vienam savo politiniam priešininkui.

Vėliau pareigos jam buvo grąžintos, tačiau generolas šiuo metu yra pabėgęs į Turkiją, o JAV pareigūnai spaudžia A.R.Dostamo rėmėjus toje šalyje neskubėti jo gražinti į Afganistaną, nurodė "The New York Times", cituodamas vieną su šia byla susipažinusį pareigūną.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (15)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (208)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (124)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (159)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (10)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (266)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (14)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (241)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (11)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...