JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį skeptiškai vertino prielaidą, kad nustačius neskraidymo zoną Sirijoje arba Amerikai pradėjus kitokią didelio masto karinę intervenciją pavyktų išgelbėti žmonių gyvybių arba pasiekti persilaužimą sukilėlių kovoje prie prezidento Basharo al Assado režimą.
Barackas Obama
© Reuters/Scanpix

Duodamas interviu televizijai PBS, B.Obama sakė, kad už drąsią intervenciją pasisakantys jo kritikai nesuvokia, jog nėra paprasto to konflikto sprendimo, tad "nustačius neskraidymo zoną galima iš tikrųjų neišspręsti problemos".

Nors B.Obamos padėjėjai praeitą savaitę paskelbė planus apginkluoti Sirijos opoziciją, JAV prezidentas šiame interviu perspėjo apie virtinę pavojų, susijusių su tiesioginiais kariniais veiksmais, ir pakartojo savo apsisprendimą nesivelti į dar vieną karą Artimuosiuose Rytuose, siunčiant sausumos pajėgas.

Atsakydamas į raginimus sustabdyti Sirijos karo aviacijos operacijas, naudojant Amerikos oro pajėgas, B.Obama pažymėjo, kad "esmė tokia, jog, pavyzdžiui, 90 proc. įvykusių žūčių buvo nulemtos ne Sirijos oro pajėgų antskrydžių".

"Sirijos oro pajėgos nėra itin geros. Jos negali labai tiksliai nusitaikyti", - pridūrė jis, aiškindamas, jog daugiausiai kovos veiksmų vyksta "žemėje".

Komentuodamas galimybę įkurti "humanitarinį koridorių", kuris padėtų apsaugoti civilius opozicijos kontroliuojamose teritorijose, B.Obama pažymėjo, kad pagal tokį scenarijų tektų vykdyti bombardavimus, kurie gali sukelti neplanuotų pasekmių ir pražudyti daugiau civilių.

"Arba jeigu įkuriate humanitarinį koridorių, jūs iš tikrųjų įsipareigojate sustabdyti ne vien orlaivių patekimą į tą koridorių, bet ir raketų? - klausė jis. - Jeigu taip, ar tai reiškia, kad tuomet turėsite pašalinti ginkluotę Damaske ir esate pasiruošę bombarduoti Damaską? Ir kas nutiks, jeigu bus civilių aukų?"

Neįprastai atvirai komentuodamas JAV karines galimybes, B.Obama sakė, kad bombarduojant galima netyčia pataikyti į cheminių ginklų saugyklas, o tuomet ore pasklistų mirtinai pavojingos medžiagos.

"Ar esame pažymėję žemėlapiuose visus cheminių ginklų objektus Sirijoje, kad užtikrintume, jog nenumesime nei vienos bombos ant cheminių ginklų saugyklos, dėl ko galiausiai pasklistų cheminiai ginklai ir žūtų civilių - kam stengiamės užkirsti kelią?" - pridūrė jis.

B.Obama taip pat užsiminė atsargiai vertinantis galimybes aprūpinti sukilėlius pažangesniais ginklais ir atmetė kai kurių įstatymų leidėjų bei komentatorių pareiškimus, jog toks žingsnis galėtų pakeisti to karo kryptį.

Prezidentas sakė, kad "bet koks pareiškimas, jog mums stinga tik kelių ginklų prieš sraigtasparnius arba tankus, kad pakreiptume tą kryptį, manau, nėra realistinė padėties analizė".

Pasak B.Obamos, kai kurie kritikai siūlė "mums smogti karštai ir sunkiai - be jokių neskraidymo zonų, humanitarinių koridorių ar panašiai" ir kad tai esą būtų "paprastesnis sprendinys".

Užsimindamas apie pasitarimus Baltuosiuose rūmuose su kariuomenės vadais ir žvalgybos ataskaitas, B.Obama sakė: "Jeigu nedalyvavote tuose pokalbiuose, tuomet (jums) sunku suvokti, kokia sudėtinga ši padėtis ir kaip turime neskubėti į dar vieną karą Artimuosiuose Rytuose."

Tačiau prezidentas taip pat atmetė pareiškimus, jog Jungtinės Valstijos turėtų atsiriboti nuo bet kokio vaidmens tame konflikte.

Vašingtonas turi "rimtų interesų ir ne vien humanitarinių interesų", pažymėjo jis.

"Negalime leisti, kad vyktų chaosas didelėje šalyje, kuri ribojasi su valstybe, tokia kaip Jordanija, kuri savo ruožtu ribojasi su Izraeliu", - aiškino B.Obama.

Jis leido suprasti, kad yra nusistatęs prieš stojimą į sunitų pusę Sirijos konflikte, kaip reikalavo kai kurie balsai tame regione, sakydamas, jog toks scenarijus neatitiktų Amerikos interesų.

JAV administracija nori, kad Sirijoje veiktų pakanti vyriausybė, kuri būtų "ne konfesinė", pridūrė B.Obama.

JAV skirs dar 300 mln. dolerių pagalbos Sirijos pabėgėliams

JAV prezidentas Barackas Obama informuos Didžiojo aštuoneto (G-8) lyderius, kad Vašingtonas pasiūlys naują 300 mln. dolerių (777,5 mln. litų) pagalbos paketą pabėgėliams Sirijoje ir už jos ribų, pirmadienį nurodė vienas aukštas pareigūnas.

Ši nauja programa padidins Sirijos pabėgėliams JAV teikiamos humanitarinės pagalbos sumą iki daugiau nei 800 mln. dolerių (2,07 mlrd. litų), įskaitant aprūpinimą maistu, vandeniu ir medžiagomis laikinųjų būstų statybai, JAV prezidento patarėjo nacionalinio saugumo reikalams pavaduotojas Benas Rhodesas (Benas Rodsas) sakė žurnalistams.

Apie 1,6 mln. sirų buvo priversti palikti savo šalį nuo konflikto Sirijoje pradžios 2011 metais. Dauguma jų pasitraukė į kaimynines valstybes.

4,25 mln. tapo pabėgėliais savo šalyje, nurodo Jungtinės Tautos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (10)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (9)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (334)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (151)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (144)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija (12)

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (9)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (14)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Pirštelius apsilaižysite: traški vištiena amerikietiškai (21)

Šios traškios vištienos nėra net ko lyginti su greito maisto užkandinių patiekalu – skonis...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (40)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...