Pietų Korėjos gynybos ministerija penktadienį pareiškė abejojanti, jog Šiaurės Korėja turi galimybę paleisti branduoliniu užtaisu apginkluotą balistinę raketą, kaip teigiama vienoje JAV karinės žvalgybos ataskaitoje.
Kim Jong Unas (Kim Čen Unas) rūko Šiaurės Korėjai paleidus raketą
© Reuters/Scanpix

"Šiaurės Korėja įvykdė tris branduolinius bandymus, tačiau vis dar abejotina, ar Šiaurės Korėja pasigamino mažą, lengvą kovinę galvutę, kuri galėtų būti pritvirtinta prie raketos", - ministerijos atstovas Kim Min-seokas (Kim Minsokas) sakė žurnalistams.

Tačiau jis pridūrė, jog Šiaurės Korėja "juda link to etapo", kai pajėgs pasigaminti pakankamai mažų branduolinių užtaisų, kuriais galėtų apginkluoti raketas.

Šis pareigūno komentaras buvo reakcija į JAV Gynybos žvalgybos agentūros (DIA) ataskaitą, kurioje sakoma, jog Pchenjanas gali būti pajėgus paleisti raketą su branduoline kovine galvute, tačiau ji būtų nepatikima.

Šis nerimą keliantis įvertinimas, atskleistas vieno JAV įstatymų leidėjo per Kongreso komiteto posėdį, buvo paskelbtas tuo metu, kai Korėjos pusiasalyje labai padidėjo įtampą, laukiant tikėtino Pchenjano raketos bandymo ateinančiomis dienomis.

Per trumpą spaudos konferenciją Kim Min-seokas pažymėjo, kad pastarosiomis dienomis nepastebėta jokio nerimą keliančio Šiaurės Korėjos pajėgų koncentravimo arba judėjimo.

"Didelių pokyčių nėra", - sakė jis.

JAV pasitaisė: netikslu teigti, kad Pchenjanas turi raketų su branduoliniais užtaisais

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį tvirtino, kad Šiaurės Korėja neturi branduoliniais užtaisais apginkluotų raketų, o pareigūnai stengėsi nesureikšminti nutekintos žvalgybos ataskaitos, perspėjančios, kad Pchenjanui tikriausiai pavyko pasigaminti atominę kovinę galvutę, kurią galėtų nešti balistinė raketa.

Pentagono atstovas George'as Little'as sakė, jog "būtų netikslu teigti, jog Šiaurės Korėjos režimas visiškai išbandė, išvystė arba pademonstravo branduolinius pajėgumus, apie kokius yra kalbama" toje žvalgybos ataskaitoje.

Šis pranešimas buvo paskelbtas po to, kai vienas įstatymų leidėjas anksčiau ketvirtadienį Kongreso posėdyje perskaitė išvadas, pateiktas Gynybos žvalgybos agentūros (DIA) ataskaitoje, kurios tikriausiai gali būti laikomos signalu apie pasikeitusį Vašingtono požiūrį į Šiaurės Korėjos branduolinę programą.

DIA įvertinime sakoma, kad JAV analitikai "vidutiniškai įsitikinę, jog Šiaurė šiuo metu turi branduolinių ginklų, kuriuos būtų galima skraidinti balistinėmis raketomis", tačiau tokių ginklų patikimumas esantis "menkas".

Ši žvalgybos ataskaita buvo pirmasis atvejis, kai JAV vyriausybė užsiminė, jog Šiaurės Korėjai po daug metų trukusių pastangų galėjo pasisekti pasigaminti pakankamai mažų branduolinių užtaisų, kad juos būtų galima skraidinti raketomis.

Gynybos sekretorius Chuckas Hagelis ir JAV kariuomenės vadas generolas Martinas Dempsey  atrodė netikėtai užklupti, kai minėtos ataskaitos išvados buvo atskleistos per Atstovų rūmų ginkluotųjų tarnybų komiteto posėdį.

Po šio posėdžio administracijos pareigūnai skubėjo paaiškinti faktą, kuris, regis, atskleidžia pasikeitusį vyriausybės požiūrį į Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę.

Vienas aukštas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP, kad administracija nepakeitė savo įvertinimo, jog Pchenjanas dar nėra pajėgus apginkluoti balistinių raketų branduolinėmis galvutėmis.

"Šiaurės korėjiečiai niekada nepademonstravo tokių pajėgumų, ir mes netikime, kad jie tai pajėgūs padaryti dabar", - sakė pareigūnas.

B.Obama sako Šiaurės Korėjai atsisakyti karingos prieigos

Barackas Obama
Barackas Obama
© Reuters/Scanpix

JAV prezidentas Barackas Obama  ketvirtadienį paragino Šiaurės Korėją atsisakyti savo "karingos prieigos", o JAV pareigūnai stengėsi sumenkinti nutekėjusią žvalgybos ataskaitą, kuri rodytų, kad Pchenjanas gali paleisti raketą su branduoline galvute.

Šis nerimą keliantis Šiaurės Korėjos branduolinių pajėgumų įvertinimas, kurį per Kongreso svarstymus pateikė vienas jo narys, pasirodė tokiu metu, kai įtampą Korėjos pusiasalyje dar labiau padidino numatomas Pchenjano raketos paleidimas artimiausiomis dienomis.

Gruodžio mėnesį įvykdytas Šiaurės Korėjos raketos paleidimas ir vasario mėnesį įvykdytas jos branduolinis bandymas, drauge su dėl to įvestomis Jungtinių Tautų (JT) sankcijomis, yra pagrindinės kilusios krizės priežastys. Jai kilus Pchenjanas grasino branduoliniais smūgiais Jungtinėms Valstijoms ir jų sąjungininkėms.

Kalbėdamas Baltuosiuose rūmuose, B.Obama sakė, jog "niekas nenori matyti konflikto" su Šiaurės Korėja, bet pabrėžė, kad JAV yra pasirengusios imtis "visų būtinų žingsnių savo žmonėms apsaugoti" ir sąjungininkams regione apginti.

"Mes abu sutariame, kad dabar laikas Šiaurės Korėjai atsisakyti tokios karingos prieigos, kurios ji laikėsi", - sakė B.Obama, po derybų Ovaliniame kabinete pasirodęs drauge su JT generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu.

"Šiaurės Korėjai, kaip ir kiekvienai kitai pasaulio šaliai, svarbu laikytis pagrindinių taisyklių ir normų", - pažymėjo JAV prezidentas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (229)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (125)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (4)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (298)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio: formuojasi kilometrinės spūstys (10)

Greitkelyje Vilnius – Kaunas vilkikas nuvažiavo nuo kelio. Sprogus padangai jis atsidūrė...

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (274)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

Ar išsiveržus superugnikalniui liktume gyvi?

Ugnikalniai visais laikais kėlė didžiulę grėsmę gyvybei. Apie tai, ar šiais laikais...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (46)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Papildomi eksperimentai: D. Adomaičiui tenka galvoti ne tik apie Europos čempionatą (2)

Nors dabar Dainiaus Adomaičio galvoje daugiausiai vietos užima mintys apie artėjantį Europos...

Jautrūs plaukai: patarimai jiems plauti

DELFI Stilius jau rašė, kas kiek dienų reikėtų plauti sausus ir riebius plaukus, tačiau žmones...