Analitikai abejoja, ar NATO suinteresuota plėtra

 (2)
"Tolesnė NATO plėtra ir naujų mūsų regiono šalių priėmimas dabar yra vienas iš svarbiausių Lenkijos strateginių tikslų, norint užtikrinti šalies išorinį saugumą", rašoma Lenkijos Euroatlanto draugijos parengtame pranešime "NATO plėtra".
Drauge pažymima, kad "naujų narių priėmimas į aljansą, galbūt išskyrus Slovėniją, yra mažai realus ir todėl Lenkija turi dėti visas pastangas, kad priartintų NATO plėtros perspektyvas".

Pranešimas, kuris išleistas atskira knygele, pirmadienį buvo pristatytas Varšuvoje surengtoje spaudos konferencijoje.

Šioje analizėje Lenkijos Euroatlanto draugija, šalies saugumo siekianti nevyriausybinė organizacija, Lenkijos visuomenei pateikia savo poziciją NATO plėtimosi klausimu.

Draugija skelbia, kad "greitesnis naujų narių priėmimas į aljansą yra reikalingas ne tik šalims, norinčioms į jį įstoti, bet taip pat visai NATO, drauge ir Lenkijai".

Vienas iš pranešimo skyrių skirtas Baltijos šalims. Čia pabrėžiama, kad "Lietuvos, Latvijos ir Estijos priėmimas į NATO yra viena iš svarbiausių Šiaurės Atlanto sąjungos plėtimosi problemų, pirmiausia dėl didelio psichologinio barjero, nes į NATO būtų priimtos šalys, kurios 40 metų buvo SSRS dalis".

Išskiriamos trys Baltijos šalių priėmimo problemos dalys: pirma, visos trys Baltijos šalys 1994 metais pareiškė norą prisijungti prie aljanso; antra, - Rusija griežtai prieštarauja Baltijos šalių narystei NATO ir trečia, - aljanso pozicija dėl Baltijos šalių priėmimo nėra iki galo aiški. Viena vertus, NATO skelbia "atvirų durų" politiką, kita vertus, vengia patikslinti naujų narių, tarp jų ir Baltijos šalių, priėmimo kalendorių.

Tarp svarbiausių kliūčių Baltijos šalių kelyje į NATO nurodomas Rusijos priešinimasis. "Rusijos vadovai nuolatos kartoja, jog negali būti ir kalbos apie bet kurios šalies, anksčiau priklaususios SSRS, priėmimą į aljansą, ir sunku tikėtis, kad Maskva kada nors pakeis savo retoriką", rašoma pranešime.

Galbūt todėl realiausiu scenarijumi laikoma tai, kad su antrąja banga į NATO bus priimta Slovėnija, Rumunija, Bulgarija, Slovakija ir Austrija, o Lietuva, Latvija ir Estija liks trečioje vietoje.

Spaudos konferencijoje buvo pastebėta, jog Lenkija, tapusi NATO nare, deda mažiau pastangų dėl NATO plėtros, nes šiuo klausimu jaučiasi vieniša tarp kitų valstybių. Briuselyje apsilankę lenkų žurnalistai sakė, kad "Vakarų Europos politikai iš viso nesuinteresuoti NATO plėtra".

Viena iš pranešimo autorių priminė, kad prieš metus Lenkijai stojant į NATO Vašingtone Lenkijos užsienio reikalų ministras Bronislawas Geremekas (Bronislavas Geremekas) pažadėjo sušaukti Lenkijoje kandidatų į aljansą konferenciją, tačiau ji taip ir neįvyko.

Pranešimo autoriai vieningai pritarė minčiai, kad "Lenkija, remdama Lietuvos siekius įstoti į NATO, jokiu būdu neturi sieti to su Lietuvos lenkų problemomis".

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Užsienio naujienų prenumerata

Užsienyje

Bręstantys pokyčiai Prancūzijoje: šalies vairas gali atitekti M. Thatcher gerbėjui (11)

Jei JAV rinkimų kampanija jus varo į neviltį, galbūt verta atkreipti dėmesį į Prancūzijos prezidento pirminių rinkimų kampaniją. Prieš savaitę centro dešiniosios pakraipos Prancūzijos žurnalas „Le Point“ visą numerį paskyrė Margaret Thatcher palikimui ir viršelio antraštėje iškėlė klausimą, ar „tečerizmas“ nėra geriausia platforma 2017 m. prezidento rinkimams, „Weekly Standart“ rašo tarptautinių santykių ekspertas Daliboras Rohacas.

Nuo pirmadienio iš migrantų „Džiunglių“ stovyklos Prancūzijoje bus iškeldinami jos gyventojai (2)

Nuo pirmadienio bus iškeldinami „Džiunglėmis“ pramintos migrantų stovyklos, įsikūrusios Prancūzijos šiaurinėje pakrantėje, gyventojai. Iškeldinus migrantus, stovykla bus sugriauta, penktadienį pranešė Prancūzijos institucijos, skelbia agentūra AFP.

Kirkuke IS džihadistų snaiperis nušovė irakiečių žurnalistą, per antskrydį žuvo 15 moterų (2)

Irako Kirkuko mieste penktadienį, per saugumo pajėgų ir grupuotės „Islamo valstybė“ kovotojų susirėmimus, džihadistų snaiperis nušovė irakiečių žurnalistą, pranešė policijos pareigūnai ir televizijos kanalas.

Lenkų gynybos ministras: Egiptas pardavė Rusijai „Mistral“ laivus už 1 dolerį (221)

Lenkijos gynybos ministras teigė turintis informacijos, kad Egiptas pardavė du Prancūzijos pagaminus „Mistral“ laivus Rusijai už simbolinę 1 dolerio kainą, praneša naujienų agentūra AP.

Maskva pratęsė paliaubas Alepe iki šeštadienio popietės (7)

Rusijos gynybos ministerija penktadienį paskelbė, kad pratęsiama „humanitarinė pauzė“ Alepe iki šeštadienio 16 val., jog civiliai ir ginkluoti sukilėliai galėtų saugiai išvykti iš miesto.