Alžyro pajėgoms šeštadienį įsiveržus į atokiame dykumos rajone esančią dujų gamyklą užbaigti įkaitų krizės, pirminėmis žiniomis, žuvo 23 užsieniečiai ir alžyriečiai, septyni jų – pagrobėjams per galutinį karinį puolimą įvykdžius egzekucijas. Vėliau Alžyro kariai po šturmo dujų gavybos komplekse rado dar 25 žmonių kūnus, sekmadienį pranešė stotis „Ennahar“.
© Reuters/Scanpix

Penki įkaitų paėmimu įtariami grupuotės nariai buvo suimti, teigia bbc.com.

Informacija gauta praėjus dienai po to, kai Alžyro valdžios institucijos teigė, kad visi 32 įkaitus paėmę žmonės buvo nužudyti. Iki tol buvo skelbta, kad per įkaitų dramą žuvo 23 įkaitai ir 32 pagrobėjai. Priskaičiavus visas rastas aukas, žuvusiųjų skaičius padidėjo iki 80. Pavyko išlaisvinti 685 alžyriečius įkaitus ir 107 užsieniečius. Specialiosios pajėgos ir toliau ieško žuvusiųjų.

Ginkluoti islamistai dujų gavybos kompleksą netoli Libijos sienos užpuolė trečiadienį. Įkaitų drama baigėsi šeštadienį, kai Alžyro specialiosios pajėgos šturmavo teritoriją.

21 įkaitas žuvo per apsiaustį, kuri prasidėjo su „al Qaeda“ susijusiems kovotojams trečiadienį auštant atakavus In Amenaso gamyklą Sacharos dykumoje, pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Tarp 23 žuvusiųjų yra užsieniečių, tarp jų - britai, prancūzai, rumunai ir amerikiečiai; dar daug užsieniečių yra dingę.

Japonų inžinerijos firma „JGCCorp.“ sekmadienį pranešė, kad dar trūksta 10 japonų ir septynių darbuotojų užsieniečių, bet patvirtino, kad 61 iš 78 darbuotojų yra saugus.

Pagrobėjai, kuriems vadovavo alžyrietis Mokhtaras Belmokhtaras, buvęs „al Qaeda“ vadas Šiaurės Afrikoje, autobuse nužudė du žmones, britą ir alžyrietį, o paskui, užėmę gamyklą, įkaitais paėmė šimtus darbuotojų.

M. Belmokhtaro grupuotė „Prisiekusieji krauju“ reikalavo nutraukti prancūzų karinę intervenciją Malyje prieš džihadistus. Šis numanomas grupuotės lyderis šeštadienį paskelbtame įraše perspėjo, kad susprogdins gamyklą, jeigu armija pernelyg priartės.

Per šeštadienio puolimą „Alžyro armija likvidavo 11 teroristų, teroristų grupė nužudė septynis įkaitus užsieniečius“, pranešė valstybinė televizija, kuri užsieniečių pilietybės nenurodė.

Vienas saugumo pareigūnas, kuris su AFP kalbėjosi virš gamyklos skraidant sraigtasparniams, nurodė tuos pačius žuvusiųjų skaičius ir pridūrė, jog manoma, kad užsieniečiams egzekucijos buvo įvykdytos „keršijant“.

Ekspertai pradėjo ieškoti komplekse islamistų padėtų bombų, o In Amenaso gyventojai lengviau atsikvėpė.

„Nuo taikios situacijos nuėjome prie teroro situacijos“, - sakė vienas gyventojas, prisistatęs Fouadu. „Gamykla galėjo sprogti ir likviduoti miestelį“, - sakė kitas.

Pasak Brahimo Zaghdaoui, jis nenustebo dėl negailestingo Alžyro armijos galutinio puolimo.

„Buvo galima numatyti, kad tai taip baigsis“, - sakė jis, stovėdamas prie miestelio ligoninės, įkurią ryte buvo vežami karstai.

Dauguma įkaitų buvo išvaduoti ketvirtadienį, kai Alžyro pajėgos pradėjo gelbėjimo operaciją,kuri buvo plačiai kritikuojama kaip skubota.

Tačiau JAV prezidentas Barackas Obama, Prancūzijos lyderis Francois Hollande'as ir JAV gynybos sekretorius Leonas Panetta atsisakė kaltinti Alžyrą ir nurodė, kad atsakomybė už žmonių žūtį tenka „teroristams“.

B. Obamos pastabos buvo pirmasis tiesioginis jo komentaras apie šią įkaitų krizę.

„Kaltė dėl šios tragedijos tenka teroristams, kurie ją įvykdė, ir Jungtinės Valstijos smerkia jų veiksmus griežčiausiais įmanomais žodžiais“, - sakoma B.Obamos pareiškime.

Ši ataka priminė apie grėsmę, kurią kelia „al Qaeda“ ir kitos smurtinės ekstremistų grupės Šiaurės Afrikoje. L. Panetta sakė: „Jie yra tame regione, jie supranta terorizmo keliamą grėsmę ... Manau, svarbu, kad toliau dirbtume su alžyriečiais, kad išplėtotume regioninę prieigą“.

M. Belmokhtaras taip pat norėjo iškeisti įkaitus amerikiečius į aklą egiptiečių šeichą OmarąAbdul Rahmaną ir pakistanietę Aafią Siddiqui, kalinamus Jungtinėse Valstijose už ryšius su terorizmu.

Mažiausiai vienas amerikietis, kaip patvirtinta, buvo žuvęs prieš šeštadienio puolimą.

Tačiau Valstybės departamentas nurodė, kad „Jungtinės Valstijos nesidera su teroristais“. Britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as sakė, kad žuvo arba dingo iš viso šeši Jungtinės Karalystės piliečiai ir vienas jos gyventojas.

Japonijos premjeras Shinzo Abe sakė gavęs „skaudžios informacijos“ apie 10 savo šalies piliečių, kurių vis dar pasigendama.

„Iš viso buvo nužudyti devyni japonai“, - AFP sakė liudininkas vardu Brahimas, kuris kalbėjo kitą dieną po to, kai specialiosios pajėgos įsiveržė į In Amenaso gamyklą užbaigti kruvinos įkaitų dramos.

Pirmieji trys japonai buvo nužudyti tada, kai bandė pabėgti iš autobuso, kuriuo buvo vežami į In Amenaso oro uostą, pradiniais krizės momentais, kai su „al Qaeda“ susiję kovotojai trečiadienį auštant atakavo gamyklą, sakė liudininkai.

„Visi mes išsigandome, kai trečiadienį 5 val. 30 min. (6 val. 30 min. Lietuvos laiku) išgirdome šaudymą, kai supratome, kad jie ką tik nužudė mūsų kolegas japonus, kurie bandė pabėgti iš autobuso ir kuriuos jie vežė į kitą vietą“, - sakė Riadas, dirbantis japonų inžinerijos firmoje JGC.

Užpuolikai tada nuvedė kitus, kurie žinojo visas saugumo procedūras, į japonų kambarius gyvenamajame komplekse, kur paėmė šimtus įkaitų, sakė Riadas.

„Vienas teroristas su stipriu Šiaurės Amerikos akcentu sušuko „Atidarykit duris!“ ir pradėjo šaudyti. Tada žuvo du kiti japonai, o (komplekse) radome dar keturis japonų lavonus", - sunkiai tramdydamas emocijas pasakojo jis.

Po visko išgyvenusieji rado tris prie autobuso nužudytus žmones, kurie buvo suvarpyti kulkų. Riadas sakė uždengęs jų veidus.

Pagrobėjai penktadienį sakė, kad vis dar laiko „septynis įkaitus užsieniečius“ - tris belgus, du amerikiečius, vieną japoną ir vieną britą.

Tačiau Briuselis nurodė neturintis informacijos, kad įkaitais laikoma kokių nors jo piliečių.

Tai didžiausias įkaitų pagrobimas nuo 2008 metų atakos Mumbajuje ir didžiausias džihadistų tokio pobūdžio išpuolis nuo 2002 metų, kai šimtai žmonių žuvo Maskvos teatre, ir nuo 2004 metų tragedijos Rusijos miesto Beslano mokykloje, nurodo stebėtojų grupė "Intel Center".

Alžyras buvo griežtai kritikuojamas už tai, kad ketvirtadienį pradėjo puolimą, per kurį, pasak pagrobėjų, žuvo 34 įkaitai ir 15 jų pačių kovotojų.

Prancūzija, kuri šeštadienį sakė,kad 2 tūkst. iš 2,5 tūkst. pažadėtų karių jau yra Malyje, pranešė, kad daugiau jos piliečių nėra laikoma.

Alžyro naujienų agentūra APS citavo vyriausybės pareigūną, kuris sakė, kad pagrobėjai, kurie sakosi atėję iš Nigerio, buvo ginkluoti automatais, kulkosvaidžiais,raketomis ir jų leidimo įrenginiais.

Tai patvirtino vienas vairuotojas alžyrietis, Iba El Haza, kuris sakė, kad įkaitų pagrobėjai kalbėjo kitais arabiškais dialektais ir galbūt dar angliškai. „Iš jų akcento aš supratau, kad vienas buvo egiptietis, vienas  -tunisietis, kitas - alžyrietis, o dar kitas kalbėjo angliškai ar (kokia kita) užsienio kalba“, - AFP sakė I.El Haza, kuris pabėgo ketvirtadienį.

Teroristai sakė: „Jūs neturit su tuo nieko bendra, jūs esat alžyriečiai ir musulmonai. Mes jūsų nelaikysime, mes norime tik užsieniečių“, - pasakojo vairuotojas.


BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Signalas išvykusiems: Lietuvoje verslas neranda 20–30 tūkst. darbuotojų (25)

„Mes turime dažniau klausyti jaunimo. Dažnai galvojame, kad vyresni – protingesni ir daugiau...

Lyg filme: lietuvis asmens sargybinis iš degančio autobuso Londone išgelbėjo keleivius (27)

Asmens sargybiniu Londone dirbantis 27-erių Marius Asteika per akimirksnį tapo miesto didvyriu,...

Taikinyje atsidūrusioje Lietuvos darbo biržoje vyksta tikrai keisti dalykai (127)

Lietuvos darbo biržoje vyksta keisti dalykai. Ši svarbi institucija, turinti rūpintis šalies...

Nors mirk iš juoko: lietuvė surinko absurdiškiausius darbo pasiūlymus (203)

Minimalus atlyginimas už pilną darbo dieną penkerių metų darbo patirtį turinčiam buhalteriui,...

Prokurorai nesnaudžia: po šaudynių pasislėpusiam J. Baronui paruošta „staigmena“ nauja O.Pikul-Jasaitienės reakcija (70)

Aiškėja naujos detalės šaudynių sostinės Antakalnio mikrorajone byloje – vos tragiškai...

Iš Norvegijos – perspėjimas apie parduodamas vogtas lašišas (10)

Europos Sąjungos Administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo sistema išplatintas Norvegijos...

D. Trumpas žengė pirmą žingsnį prekybos konflikto su Kinija link (18)

JAV administracija tiek įtikinėja, tiek spaudžia Kiniją bendradarbiauti dėl Šiaurės Korėjos,...

Į Vilnių grįžęs „Dinner in the Sky“ vilios estiškais patiekalais ir gražiausiomis savaitės asmenukėmis (1)

Trečiadienį prasidėjo šeštoji gurmaniška „Dinner in the Sky“ viešnagė Vilniuje....

Lankėsi koncerte ir negalėjo patikėti: taip kovojame su alkoholizmu (8)

Rugpjūčio mėnesio vakare Vilnius dūzgė nuo žmonių antplūdžio Vingio parke vykusiame koncerte....

Bet kuri infekcija gali komplikuotis sepsiu – kaip jo išvengti

Sepsis yra gerai žinomas medikams, bet mažokai girdėtas ir suprantamas su sveikatos problemomis...