Aiškėja naujo JAV pakto kontūrai – galime atsidurti ten, kur tikrai nenorėtumėme

 (630)
Ar ateityje įmanomas JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino paktas? Ar gali Baltųjų rūmų šeimininkas ir Kremliaus valdovas, kuriuos jungia neslepiamas žavėjimasis vienas kitu, sukirsti rankomis (laikinai užmiršę ideologinius nesutarimus) ir nepulti vienas kito?
© AP/Scanpix

Kalbame apie paktą, kuriuo Vašingtonas ir Maskva pasižada vienas kitam „susilaikyti nuo bet kokio smurto, agresijos ir puolimo – tiek individualia tvarka, tiek kartu su kitais“, skelbia „Washington Post“.

D. Trumpas prabilo apie savo norą: „Noriu sutarti su Rusija“. Jis taip pat nori bendradarbiauti su Kremliumi pačiais įvairiausiais klausimais – pradedant jungtinėmis operacijomis kovoje su terorizmu, ypač su teroristine organizacija „Islamo valstybė“, ir baigiant branduolinės ginkluotės neplatinimu ir progresu derybose su Iranu ir Šiaurės Korėja.

V. Putinui neduoda ramybės NATO. Jis labiausiai už viską norėtų tam tikra prasme kontroliuoti ir varžyti Aljanso veiksmus prie Rusijos sienų. Tai, kad pats naujasis JAV prezidentas D. Trumpas gana neigiamai atsiliepia apie NATO – būtent tai, ko reikia V. Putinui, norinčiam sutrukdyti Vakarų ekspansiją Rytų Europoje. Kvapą gniaužiančios ir ekonominio bendradarbiavimo galimybės, kurios taptų įmanomos sudarius tokią sąjungą. Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykių šiltėjimas būtų naudingas tiek V. Putino, tiek D. Trumpo politiniams interesams.

D. Trumpo ir V. Putino susitarimas tikrai nebūtų precedento neturintis žingsnis. Pasaulis jau kartą matė, kaip šie du aršūs priešininkai sudaro sąjungą, nors aljansas, kuriame dalyvavo Rusijos pirmtakė, pasirodė ne itin sėkmingas.

Tai vyko dar 1939 metais, ne už kalnų buvo karas. Vokietija ir Sovietų Sąjunga – mirtinos priešės – pasirašė susitarimą, po kuriuo savo parašus padėjo užsienio reikalų ministrai Joachimas von Ribbentropas ir Viačeslavas Molotovas. Remiantis susitarimu, šalys įsipareigojo ateinančius 10 metų vengti karo grėsmės ir susilaikyti nuo bet „kokių prievartos apraiškų ir agresyvių veiksmų“.

Buvo sudarytas ir papildomas paktas, kuriuo vokiečiai ir rusai susitarė pasidalinti Lenkiją ir suteikė Sovietų Sąjungai veiksmų laisvę Rytų Europoje ir Baltijos šalyse. Mainais Vokietija gavo leidimą laisvai tvarkytis Lietuvoje. Viskas baigėsi tuo, kad pasaulis, kuriam tokia sutartis pasirodė nepriimtina, pradėjo kariauti. Stalino ir Hitlerio paktas atvedė prie Antrojo pasaulinio karo – paties kruviniausio globalaus konflikto istorijoje.

Ar nenutiks kartais taip, jog broliška D. Trumpo ir V. Putino draugystė, jų valdžios ir įtakos troškulys, mus nuves ten, kur tikrai nenorėtume atsidurti?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

Keli Londono daugiabučiai evakuojami dėl gaisrų pavojaus, dešimtys gyventojų atsisako palikti namus (2)

Kelių Londono daugiabučių gyventojai šeštadienį buvo evakuojami kilus susirūpinimui dėl nepakankamos priešgaisrinės saugos po dešimtis žmonių gyvybių nusinešusio gaisro name „Grenfell Tower“.

V. Putinas atskleidė, kad jo veikla Sovietų Sąjungos žvalgyboje buvo susijusi su nelegaliu šnipinėjimu (16)

Dabartinio Rusijos prezidento Vladimiro Putino žvalgybinė veikla Rytų Vokietijoje buvo susijusi su nelegaliu šnipinėjimu, praneša naujienų agentūra TASS.

Britanijos leiboristų lyderis J. Corbynas žada siekti pirmalaikių rinkimų (6)

Didžiosios Britanijos opozicijos lyderis Jeremy Corbynas šeštadienį paskelbtame interviu pažadėjo „mėginti priversti surengti pirmalaikius visuotinius rinkimus“, premjerei Theresai May praradus daugumą parlamente.

Nešvarūs darbeliai, kurių kratosi net rusų šnipai – Kremlius rado pamainą (183)

Rusija ir kitos valstybės paveda gaujoms atlikti nešvarius darbus, kurių nenori imtis net šnipai. Po gegužę įvykdytos kibernetinės atakos – viruso „WanaCrypt0r 2.0“,arba „WannaCry“, kuris išjungė kompiuterius visame pasaulyje – pradedant Rusija, baigiant Taivanu, dauguma bedė pirštu į Šiaurės Korėją. Tiksliau – į kompiuterių įsilaužėlių grupuotę „Lazarus Group“, siejamą sų 2014 m. ataka prieš „Sony Pictures“ ir 81 mln. dolerių vagyste iš Bangladešo banko, savo „Foreign Policy“ straipsnyje rašo Markas Galeotti, vyriausiasis mokslo darbuotojas Tarptautinių santykių institute Prahoje.

Dėl Rusijos kišimosi į rinkimus JAV planavo panaudoti prieš Maskvą „skaitmeninę bombą“ (10)

JAV prezidentui Donaldui Trumpui teks spręsti, ką daryti su jo pirmtako Baracko Obamos administracijos parengta „slapta priemone“, įvardijama „bombų skaitmeniniu atitikmeniu“, skirtu nubausti Rusijai už numanomą kišimąsi į 2016 metų rinkimus, penktadienį pranešė dienraštis „The Washington Post“.