Aiškėja naujo JAV pakto kontūrai – galime atsidurti ten, kur tikrai nenorėtumėme

 (630)
Ar ateityje įmanomas JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino paktas? Ar gali Baltųjų rūmų šeimininkas ir Kremliaus valdovas, kuriuos jungia neslepiamas žavėjimasis vienas kitu, sukirsti rankomis (laikinai užmiršę ideologinius nesutarimus) ir nepulti vienas kito?
© AP/Scanpix

Kalbame apie paktą, kuriuo Vašingtonas ir Maskva pasižada vienas kitam „susilaikyti nuo bet kokio smurto, agresijos ir puolimo – tiek individualia tvarka, tiek kartu su kitais“, skelbia „Washington Post“.

D. Trumpas prabilo apie savo norą: „Noriu sutarti su Rusija“. Jis taip pat nori bendradarbiauti su Kremliumi pačiais įvairiausiais klausimais – pradedant jungtinėmis operacijomis kovoje su terorizmu, ypač su teroristine organizacija „Islamo valstybė“, ir baigiant branduolinės ginkluotės neplatinimu ir progresu derybose su Iranu ir Šiaurės Korėja.

V. Putinui neduoda ramybės NATO. Jis labiausiai už viską norėtų tam tikra prasme kontroliuoti ir varžyti Aljanso veiksmus prie Rusijos sienų. Tai, kad pats naujasis JAV prezidentas D. Trumpas gana neigiamai atsiliepia apie NATO – būtent tai, ko reikia V. Putinui, norinčiam sutrukdyti Vakarų ekspansiją Rytų Europoje. Kvapą gniaužiančios ir ekonominio bendradarbiavimo galimybės, kurios taptų įmanomos sudarius tokią sąjungą. Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykių šiltėjimas būtų naudingas tiek V. Putino, tiek D. Trumpo politiniams interesams.

D. Trumpo ir V. Putino susitarimas tikrai nebūtų precedento neturintis žingsnis. Pasaulis jau kartą matė, kaip šie du aršūs priešininkai sudaro sąjungą, nors aljansas, kuriame dalyvavo Rusijos pirmtakė, pasirodė ne itin sėkmingas.

Tai vyko dar 1939 metais, ne už kalnų buvo karas. Vokietija ir Sovietų Sąjunga – mirtinos priešės – pasirašė susitarimą, po kuriuo savo parašus padėjo užsienio reikalų ministrai Joachimas von Ribbentropas ir Viačeslavas Molotovas. Remiantis susitarimu, šalys įsipareigojo ateinančius 10 metų vengti karo grėsmės ir susilaikyti nuo bet „kokių prievartos apraiškų ir agresyvių veiksmų“.

Buvo sudarytas ir papildomas paktas, kuriuo vokiečiai ir rusai susitarė pasidalinti Lenkiją ir suteikė Sovietų Sąjungai veiksmų laisvę Rytų Europoje ir Baltijos šalyse. Mainais Vokietija gavo leidimą laisvai tvarkytis Lietuvoje. Viskas baigėsi tuo, kad pasaulis, kuriam tokia sutartis pasirodė nepriimtina, pradėjo kariauti. Stalino ir Hitlerio paktas atvedė prie Antrojo pasaulinio karo – paties kruviniausio globalaus konflikto istorijoje.

Ar nenutiks kartais taip, jog broliška D. Trumpo ir V. Putino draugystė, jų valdžios ir įtakos troškulys, mus nuves ten, kur tikrai nenorėtume atsidurti?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

Įtakingas JAV senatorius įspėja apie Rusijos kišimąsi į Prancūzijos rinkimų procesą (6)

Įtakingo JAV Senato žvalgybos komiteto pirmininkas trečiadienį įspėjo, kad Rusija kišasi į Prancūzijos rinkimų procesą taip pat, kaip elgėsi per praėjusių metų JAV prezidento rinkimų kampaniją.

Havajų teisėjas pratęsė D. Trumpo imigracijos įsako blokavimą

Havajų federalinis teisėjas, įšaldęs JAV prezidento Donaldo Trumpo peržiūrėtą draudimą patekti į šalį visiems pabėgėliams ir šešių musulmoniškų valstybių piliečiams, nutarė neribotam laikui užblokuoti jo taikymą.

Londone aukcione parduoti Jackie Kennedy intymūs laiškai britų diplomatui (1)

Jackie Kennedy laiškai, kuriuos ji po vyro nužudymo parašė vienam britų diplomatui, atmesdama jo pasiūlymą tekėti, trečiadienį buvo parduoti aukcione Londone.

JAE už žinutes „Twitter“ 10 metų įkalintas žymus akademikas (2)

Jungtinių Arabų Emyratų teismas trečiadienį vienam žymiam akademikui skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę už virtinę valdžią kritikuojančių žinučių socialiniame tinkle „Twitter“, pranešė tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“.

Havajai šiaušiasi prieš D. Trumpo migracijos ribojimą (2)

JAV federalinis teisėjas Havajuose neribotam laikotarpiui pratęsė nurodymą, kuriuo stabdomas prezidento Donaldo Trumpo pataisytas migracijos draudimas, informuoja BBC.