Aiškėja naujo JAV pakto kontūrai – galime atsidurti ten, kur tikrai nenorėtumėme

 (630)
Ar ateityje įmanomas JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino paktas? Ar gali Baltųjų rūmų šeimininkas ir Kremliaus valdovas, kuriuos jungia neslepiamas žavėjimasis vienas kitu, sukirsti rankomis (laikinai užmiršę ideologinius nesutarimus) ir nepulti vienas kito?
© AP/Scanpix

Kalbame apie paktą, kuriuo Vašingtonas ir Maskva pasižada vienas kitam „susilaikyti nuo bet kokio smurto, agresijos ir puolimo – tiek individualia tvarka, tiek kartu su kitais“, skelbia „Washington Post“.

D. Trumpas prabilo apie savo norą: „Noriu sutarti su Rusija“. Jis taip pat nori bendradarbiauti su Kremliumi pačiais įvairiausiais klausimais – pradedant jungtinėmis operacijomis kovoje su terorizmu, ypač su teroristine organizacija „Islamo valstybė“, ir baigiant branduolinės ginkluotės neplatinimu ir progresu derybose su Iranu ir Šiaurės Korėja.

V. Putinui neduoda ramybės NATO. Jis labiausiai už viską norėtų tam tikra prasme kontroliuoti ir varžyti Aljanso veiksmus prie Rusijos sienų. Tai, kad pats naujasis JAV prezidentas D. Trumpas gana neigiamai atsiliepia apie NATO – būtent tai, ko reikia V. Putinui, norinčiam sutrukdyti Vakarų ekspansiją Rytų Europoje. Kvapą gniaužiančios ir ekonominio bendradarbiavimo galimybės, kurios taptų įmanomos sudarius tokią sąjungą. Jungtinių Valstijų ir Rusijos santykių šiltėjimas būtų naudingas tiek V. Putino, tiek D. Trumpo politiniams interesams.

D. Trumpo ir V. Putino susitarimas tikrai nebūtų precedento neturintis žingsnis. Pasaulis jau kartą matė, kaip šie du aršūs priešininkai sudaro sąjungą, nors aljansas, kuriame dalyvavo Rusijos pirmtakė, pasirodė ne itin sėkmingas.

Tai vyko dar 1939 metais, ne už kalnų buvo karas. Vokietija ir Sovietų Sąjunga – mirtinos priešės – pasirašė susitarimą, po kuriuo savo parašus padėjo užsienio reikalų ministrai Joachimas von Ribbentropas ir Viačeslavas Molotovas. Remiantis susitarimu, šalys įsipareigojo ateinančius 10 metų vengti karo grėsmės ir susilaikyti nuo bet „kokių prievartos apraiškų ir agresyvių veiksmų“.

Buvo sudarytas ir papildomas paktas, kuriuo vokiečiai ir rusai susitarė pasidalinti Lenkiją ir suteikė Sovietų Sąjungai veiksmų laisvę Rytų Europoje ir Baltijos šalyse. Mainais Vokietija gavo leidimą laisvai tvarkytis Lietuvoje. Viskas baigėsi tuo, kad pasaulis, kuriam tokia sutartis pasirodė nepriimtina, pradėjo kariauti. Stalino ir Hitlerio paktas atvedė prie Antrojo pasaulinio karo – paties kruviniausio globalaus konflikto istorijoje.

Ar nenutiks kartais taip, jog broliška D. Trumpo ir V. Putino draugystė, jų valdžios ir įtakos troškulys, mus nuves ten, kur tikrai nenorėtume atsidurti?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Užsienyje

D. Trumpas Betliejuje susitiko su palestiniečių prezidentu

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį iš Jeruzalės trumpam nuvyko į Betliejų susitikti su palestiniečių lyderiu Mahmudu Abbasu. Palestiniečių prezidentas viliasi įtikinti sunkiai nuspėjamą Amerikos lyderį neatsisakyti įsipareigojimo siekti dviejų valstybių sprendinio Izraelio ir palestiniečių konflikte.

Sprogimo Mančesteryje liudininkai: arenoje kilo didžiulė panika, matėme tysančius kūnus (1)

Pirmadienį vakare Mančesteryje vykusio Arianos Grande koncerto, po kurio teroristas susprogdino bombą, klausytojai ir liudininkai pasakoja apie chaosą, kilusį po savižudžio išpuolio „Manchester Arena“ erdvėje. Per išpuolį žuvo mažiausiai 22 žmonės, daugiau nei 50 buvo sužeisti.

Lietuvių liudijimai iš Mančesterio: evakuaciją vykdantys darbuotojai nesulaikė ašarų (40)

Sprogimas, šūksniai ir masinė panika – šį siaubą savo akimis matė Mančesteryje gyvenančios lietuvaitės Dominykos draugas pirmadienio vakarą, kai atlikėjos Arianos Grande koncerto metu buvo įvykdytas teroristinis išpuolis. Lietuviai su DELFI Piliečiu dalijasi, kaip šiuo metu atrodo nelaimę išgyvenęs miestas ir kaip jame jaučiasi išpuolio sukrėsti žmonės.

Po teroro akto Mančesteryje socialinius tinklus užplūdo dingusių vaikų artimųjų pagalbos šauksmas (3)

Siaubo apimti tėvai ir draugai po pirmadienio naktį vykusio amerikiečių dainininkės Arianos Grande koncerto nugriaudėjusio ir mažiausiai 22 gyvybių nusinešusio sprogimo ieško artimųjų pasitelkę socialinius tinklus. Kartu su maldavimais padėti skelbiamos laimingai atrodančių paauglių nuotraukos, praneša Reuters.

„United Airlines“ lėktuve kilo konfliktas su D. Trumpo šalininku (1)

JAV oro bendrovė „United Airlines“ išprašė vieną įtūžusį keleivį iš lėktuvo, turėjusio skristi iš Šanchajaus į Naująjį Džersį, per politinė atspalvį įgijusį konfliktą.