Valdantysis Afganistano Talibano judėjimas šeštadienį pranešė šalyje sunaikinęs didžiąją dalį statulų ir pradėjęs naikinti unikalias Budos statulas Bamijano mieste.
Nepaisant tarptautinio pasipiktinimo, Talibano informacijos ir kultūros ministras Qudratullah Jamalas (Kudratula Džamalas) pranešė, kad istorinėse Herato, Gaznio, Kabulo ir Džalalabado vietovėse buvo sunaikintos kelios dešimtys medinių ir molinių "stabų". Naikinimo akcija buvo pradėta ketvirtadienį.

"Jos lengvai skilo, tad daug laiko neprireikė", - sakė ministras. Talibano judėjimo aukščiausiasis vadovas mula Mohammadas Omaras (Mohamadas Omaras) įsakė sunaikinti statulas, nes jos nesuderinamos su islamu.

"Dvi trečiosios visų Afganistane esančių statulų buvo sunaikintos, likusios bus sunaikintos per kitas dvi dienas", pareiškė žurnalistams ministras.

Tuo pat metu į Pakistaną atvyko Paryžiuje įsikūrusios Jungtinių Tautų kultūros agentūros UNESCO pasiuntinys, keliaujantis į Afganistaną tiesiogiai susitikti su Talibano vadovai ir maldauti nutraukti neįkainojamų istorinių vertybių naikinimą.

Pierre'as Lafrance'as (Pjeras Lefransas), buvęs Prancūzijos ambasadorius Pakistane, Islamabade susitiko su Talibano ambasadoriumi mula Abdulu Salamu Zaeefu (Abdulu Salamu Zaifu) ir paprašė surengti susitikimą su M.Omaru, pranešė, Pakistane įsikūrusi afganistaniečių naujienų tarnyba.

P.Lafrance'as perdavė UNESCO generalinio direktoriaus Koichiro Matsuuros (Koičiro Matsuros) kreipimąsi, kuriame reikalaujama nutraukti vertybių naikinimą, "Afghan Islamic Press" (AIP) perdavė A.S.Zaeefo žodžius.

Pasak ambasadoriaus, dėl UNESCO pasiuntinio susitikimo su M.Omaru, gyvenančiu pietiniame Kandaharo mieste, dar nesusitarta, tačiau pokalbis su Talibano užsienio reikalų ministru Abdulu Wakilu Muttawakilu (Abdulu Vakilu Mutavakilu) jau suderintas.

Q.Jamalas žurnalistams sakė, kad šiuo metu Talibanas bando susidoroti su dviem gigantiškomis Budos statulomis centriniame Bamijano mieste. Šios statulos buvo iškaltos šalyje vyraujant budizmui, kurį vėliau išstūmė IX amžiuje pasirodęs islamas.

"Vakar buvo sunaikintos Bamijano Budų statulų galvos ir kojos, - sakė jis. - Mes ketiname visiškai sunaikinti statulas. Darbas Bamijane tęsiamas, bet kol kas nežinau, kiek pasistūmėta į priekį".

"Mūsų kariai stengiasi sunaikinti likusias dalis. Tai bus greitai padaryta. Mes naudojama viską, ką turime, kad jas sunaikintume", - pridūrė ministras.

Talibano šaltiniai penktadienį pranešė, kad Bamijano Budoms sunaikinti naudojamos patrankos ir mortyros, o, pasak AIP, darbui užbaigti rengiami sprogmenys.

"Sunaikinti Budoms jie naudoja visus ginklus, kokius tik turi", penktadienį Kabule sakė Talibano pareigūnas, prašęs neskelbti jo pavardės.

Dvi Bamijano Budos statulos, kurių viena yra 38 m, o kita - 53 m aukščio, yra pirmieji žinomi milžiniški Budos atvaizdai, vėliau plačiai paplitę Azijoje. Jos iškaltos kalno šlaite Bamijane, maždaug už 130 km į šiaurės vakarus nuo sostinės Kabulo. Aukštesnė statula laikoma didžiausiu pasaulyje stovinčio Budos atvaizdu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (32)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (155)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (7)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (9)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (182)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (144)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (46)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės (1)

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami (6)

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...