Kabule antradienį vyks svarbi tarptautinė konferencija, kurioje, kaip tikimasi, bus brėžiamas tolesnis karo nuniokoto Afganistano kursas, o jo vyriausybė tikriausiai sieks pademonstruoti savo rėmėjams, jog vykdo savo ankstesnius įsipareigojimus.
Hamidas Karzai
© AFP/Scanpix

Šis susitikimas, organizuojamas laikantis slaptumo, laikomas Afganistano mėginimu pradėti procesą, kuris padėtų atsikratyti priklausomybės nuo pagalbos iš Vakarų šalių ir suteiktų galimybę vadovauti savarankiškai ir atsakingai.

"Konferencija turi du didelius tikslus - pirma, pademonstruoti Afganistano politinę valią ir konkrečią veiksmų programą", - konferencijos organizatorius ir buvęs kandidatas į Afganistano prezidento postą Ashrafas Ghani sakė naujienų agentūrai AFP.

"Antra - prašyti pertvarkyti paramą, taip dosniai teikiamą tarptautinės bendruomenės; siekti mūsų bendrų uždavinių - stabilaus, saugaus ir demokratinio Afganistano", - pridūrė jis.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai ir Jungtinių Tautų (JT) vadovas Ban Ki-moonas pirmininkaus konferencijai, kurioje dalyvaus apie 70 atstovų iš įvairių šalių. Tarp jų bus apie 40 užsienio ministrų ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Pareigūnai tvirtina, kad ši konferencija nebus valstybių donorių susitikimas, tačiau kai kurie iš jų nurodė, jog JAV, Didžioji Britanija ir Japonija gali nuspręsti padidinti pažadėtos paramos sumas keliais milijardais dolerių.

Pakistanas ir Afganistanas sekmadienį pasirašė sutartį, pagal abiejų šalių bendra siena taps atviresnė prekybai. Šį žingsnį pagyrė Jungtinės Valstijos, vadindamos jį istoriniu ženklu, bylojančiu apie gerėjančius santykius tarp valstybių, kurių santykiai ilgą laiką buvo priešiški.

Ministrai nurodė, jog dėl šios sutarties metinės dvišalės prekybos apyvartą galėtų padidėti iki 5 mlrd. JAV dolerių. Šiuo metu ji siekia 1,5 mlrd. dolerių.

Afganistano ir NATO kariai vadovauja didelei saugumo operacijai, kuri turi apsaugoti nuo bet kokių galimų Talibano kovotojų išpuolių prieš Kabule vyksiančią konferenciją.

Vyriausybė pirmadienį ir antradienį paskelbė nedarbo dienomis, o tūkstančiai saugumo pajėgų pareigūnų uždarė sostinėje pagrindinius kelius.

Tikimasi, kad H.Karzai pateiks kalendorių, turėsianti parodyti, kaip Afganistano policija ir kariuomenė perims atsakomybę už saugumą šalyje, kad koviniai užsienio pajėgų daliniai galėtų būti išvesti iki 2014 metų pabaigos, sakė Vakarų diplomatai.

NATO civilinis atstovas Afganistane Markas Sedwillas sakė, kad šis terminas yra nemenkas iššūkis, tačiau jis pasiekiamas.

"Mūsų uždavinys - kad afganistaniečiai perimtų kovinių operacijų naštą", - sakė jis britų nacionaliniam transliuotojui BBC.

Nuo Talibano režimo nuvertimo 2001 metais Afganistano biudžetas sulaukė tik 20 proc. arba apie 40 mlrd. JAV dolerių žadėtos paramos lėšų. Visi kiti pinigai nuskendo giliai įsišaknijusios korupcijos liūne.

Vakarų šalių visuomenės vis smarkiau spaudžia patikslinti finansinės ir karinės pagalbos įsipareigojimus šaliai, kurioje korupcijos lygis vienas iš didžiausių pasaulyje.

A.Ghani sakė, kad Vakarų šalyse Afganistanas matomas per smurto ir korupcijos prizmę, tuo tarpu pažanga įvairiose srityse, tokiose kaip sveikatos apsauga, švietimas ir infrastruktūra, dažnai nepakankamai įvertinama.

"Mums pasitaikė unikali galimybė nukreipti Afganistaną teisinga linkme", - sakė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (45)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (401)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Įspūdinga sulaikymo operacija Kaune: vyras įtariamas žmogžudyste (6)

Pirmadienį DELFI skaitytojas atsiuntė nuotraukas ir vaizdo įrašą iš įspūdingo sulaikymo. Kaune...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (21)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...

VGT uždegė žalią šviesą: į kovą su „Islamo valstybe“ stos Lietuvos specialiosios pajėgos (708)

Pirmadienį posėdžiavusi Valstybės gynimo taryba aptarė ne tik krašto apsaugos sistemos...

Tomas Vosylius. Superkova ar cirkas už didelius pinigus? (25)

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Nebrangių atostogų idėja Lenkijoje: su žmona likome patenkinti šiuo sprendimu (7)

Galvojate kur įdomiai ir nebrangiai praleisti atostogas šią vasarą, tačiau Lietuvos pajūris...

Pietų dėžutę susiruoškite iš vakaro: minkšta vištiena pesto padaže

Receptas itin lengvas, greitai paruošiamas ir patiks net ir tiems, kuriems vištiena jau gerokai...

Lietuvoje įspėjama apie apgaulingą žinutę: neatidarykite „Facebook“ nuorodos (4)

Bendraujantys socialiniu tinklu „Facebook“ pastaruoju metu galėjo sulaukti žinutės, kuri neva...

Darbdavys sugalvojo būdą tikrinti, kiek laiko darbuotojai praleidžia darbo vietoje (18)

Didžiosios Britanijos bankas „ Barclays “ įrengė įtaisus, per kuriuos stebi, kiek laiko...