Praėjus trejiems metams po to, kai Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir dar 95 žmonės žuvo per lėktuvo katastrofą Rusijoje, sąmokslo teorijų šalininkai tebėra tvirtai įsitikinę, jog šalies vadovas buvo nužudytas.
Katastrofos prie Smolensko vieta
© AFP/Scanpix

Konservatyvioji opozicija, vadovaujama L.Kaczynskio brolio dvynio Jaroslawo, kaltino lyderius tiek Maskvoje, tiek Varšuvoje prikišus pirštus prieš katastrofos, įvykusios 2010 metų balandžio 10-ąją.

Daug kitų aukšto rango Lenkijos pareigūnų ir iškilių visuomenės veikėjų žuvo, kai Rusijos gamybos lėktuvas Tu-154 nukrito netoli vakarinio Rusijos miesto Smolensko, artėdamas prie tiršto rūko gaubiamo karinio oro uosto.

Ši delegacija vyko į ceremoniją, per kurią ketinta paminėti 1940 metais vykusias Katynės žudynes, kai Sovietų Sąjungos NKVD sušaudė tūkstančius į nelaisvę patekusių Lenkijos karininkų. Kaltę dėl tų žudynių Kremlius neigė iki 1990 metų.

Lenkijos konservatyvioji partija "Įstatymas ir teisingumas" (PiS) ne kartą kaltino premjero Donaldo Tusko centro dešiniąją vyriausybę nesugebėjus įtikinti Rusijos, kad ji turi perduoti lenkų pareigūnams vadovavimą tyrimui, kuris esą buvo atliktas negrabiai ir veikiausiai buvo mėginimas nuslėpti kaltę.

Aistras dar labiau kursto Maskvos delsimas perduoti lėktuvo nuolaužas Lenkijai.

PiS, kurią palaiko apie 30 proc. Lenkijos gyventojų, ragino per šios tragedijos metines trečiadienį surengti demonstracijas prie Rusijos ambasados ir prezidentūras Varšuvoje, taip pat ketina paskelbti naują ataskaitą apie prezidento lėktuvo katastrofą.

Rusijos tyrėjai 2011 metais padarė išvadą, kad lėktuvo įgula jautė "psichologinį spaudimą" tūpti Smolenske esant pavojingoms meteorologinėms sąlygoms, tačiau Varšuva pareiškė, kad ši ataskaita yra nepakankamai išsami ir kad joje esama daug klaidų.

Lenkų tyrėjų ataskaitoje katastrofos priežastimi laikomos prastai parengtos įgulos klaidos, didžiąją dalį kaltės priskiriant Lenkijai, tačiau taip pat Rusijai - dėl prastos oro uosto techninės įrangos ir netinkamai organizuoto oro dispečerių darbo.

Kita vertus, Lenkijos tyrėjai nedviprasmiškai atmetė šios katastrofos "ekstremistines versijas", tokias kaip diversija arba spaudimas įgulai tūpti esant blogiems orams.

Dėl šio incidento iš pareigų buvo atleisti trys Lenkijos generolai ir dešimt kitų aukštų pareigūnų. Karinis dalinys, atsakingas už viešųjų pareigūnų skraidinimą, buvo likviduotas, o jo pareigas perėmė civiliai pilotai.

Tačiau nei vienas iš šių tyrimų arba valymų neįtikino konservatyvių pažiūrų PiS įstatymų leidėjo Antonio Macierewicziaus - artimo J.Kaczynskio sąjungininko.

Jo parlamentinė darbo grupė padarė išvadą, kad lėktuvo katastrofos priežastis buvo D.Tusko - brolių Kaczynskių politinio priešininko - ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino, tuomečio premjero, sąmokslas nužudyti Lenkijos vadovą.

"Mūsų naujausi tyrimai patvirtina mūsų įsitikinimą, kad katastrofa įvyko po sprogimų", - sakoma A.Macierewicziaus ataskaitoje, kuri bus paskelbta trečiadienį.

Šioje analizėje ignoruojama Lenkijos prokurorų išvada, kad nuolaužose neaptikta jokių sprogmenų pėdsakų.

A.Macierewiczius teigia, kad prieš katastrofą Rusijoje atlikta prezidento lėktuvo modernizacija buvo "vadovaujama Rusijos žvalgybos tarnybų" ir kad "Donaldas Tuskas ir Vladimiras Putinas žaidė prieš prezidentą Kaczynskį".

33 proc. lenkų sakė, jog "neatmestų" nužudymo versijos, rodo praeitą mėnesį atlikta apklausa.

Šis rezultatas paskatino D.Tusko vyriausybę, kuri tokius įtarimus seniai laiko pamišėliškais kliedesiais, skubiai suformuoti ekspertų grupę, kuri išnagrinėtų ir paneigtų kiekvieną sąmokslo teoriją.

Gilus politinis susipriešinimas Lenkijoje dėl šios katastrofos tikriausiai išliks svarbiu veiksniu per 2015 metais vyksiančius prezidento ir parlamento rinkimus, teigia istorikas Antonis Dudekas.

D.Tuskas taip pat perėjo prie griežtesnės pozicijos Maskvos atžvilgiu: sausį jis apkaltino Rusiją "piktavališkai" vilkinant perduoti Lenkijai lėktuvo nuolaužas.

Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis kaltino Maskvą siekiant pakurstyti nesutarimus tarp lenkų ir paprašė Europos Sąjungos (ES) išorės politikos vadovės Catherine Ashton įtikinti rusus grąžinti lėktuvo nuolaužas.

Maskva žadėjo tai padaryti baigusi savo tyrimą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (356)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Pramogos Palangoje, kurios patiks ir vaikams, ir suaugusiems

Mėgstame sakyti – prie jūros per mažai pramogų arba tam reikia daug pinigų. Netiesa! Atrakcijų...

E. Jakilaitis: paskutinė mano laida, kurią rekomendavau pažiūrėti šeimai, buvo su R. Karbauskiu (61)

Trečius metus iš eilės DELFI vykdomame projekte „Lietuvos įtakingiausieji 2017“...

N. Vasiliauskaitė. Daugiau nei nužudymas, mažiau nei pergalė (4)

Įvykiai Virdžinijoje daugelyje reportažų pristatomi kaip smurtingosios ultradešinės susidūrimo...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (57)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Apklausa: konservatoriai jau lenkia valstiečius (304)

Opoziciniai konservatoriai pagal populiarumą aplenkė valdančiąją Lietuvos valstiečių ir...

Mirė Lietuvos futbolo federacijos komunikacijos vadovė V. Zizaitė (8)

Rugpjūčio 18-ą dieną po ilgos ir sunkios ligos mirė Lietuvos futbolo federacijos (LFF) ilgametė...

Papasakojo, kaip išsirinkti skaniausius vaisius ir daržoves (2)

8 iš 10 Lietuvos gyventojų vaisių ir daržovių kokybę vertina remdamiesi vien jų išvaizda....

Keisis atliekų tvarkymas: pokyčius pajus kiekvienas gyventojas (30)

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, greitai augant vartojimui planuojama, kaip spręsti sparčiai...