Žydų organizacijos reikalauja dar kartą ištirti Australijos lietuvio bylą

 (34)
SBS televizija trečiadienį pranešė, kad Adelaidės miesto gyventojas Antanas Gudelis yra buvęs leitenantas, vadovavęs pagalbiniam policijos batalionui, kuris 1941 metais Kaune ir Kupiškyje nužudė beveik 1 000 žmonių.

Dabar A. Gudelis yra Australijos pilietis. Teigiama, kad 1967 metais Kupiškyje jis išvengė teismo, nors penki buvę jo pavaldiniai buvo nuteisti arba mirtimi, arba ilgu laisvės atėmimu.

Ši žinia naujai nušvietė ankstesnį tyrimą, kurį Australijoje buvo pradėjusi speciali karo nusikaltimų tyrimo komisija. Vėliau ši komisija buvo paleista, neatlikusi nė vieno sėkmingo tyrimo.

Australijos žydų bendruomenės vykdomoji taryba pareikalavo, kad vyriausybė atnaujintų A. Gudelio praeities tyrimą.

"Būtų pikta, jeigu Australijos svetingumu piktnaudžiautų nacių karo nusikaltėliai, likę čia, kaip bėgliai", sakė tarybos prezidentė Nina Bassat (Nina Basat).

Pasak jos, bet kokių nusikaltimų žmoniškumui įvykdžiusių asmenų buvimas Australijoje yra moralinė dėmė visai šaliai.

Pernai liepą Lietuvos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą A. Gudeliui dėl gyventojų genocido Lietuvoje per nacių okupaciją. ir paprašė Australijos teisingumo ministerijos žinių apie jį.

Generalinės prokuratūros surinkta medžiaga, įskaitant ir iš Simono Weizenthalio centro Izraelio skyriaus gautus duomenis, rodo, kad A. Gudelis 1941 metų birželio pabaigoje Kupiškyje organizavo ginkluotą būrį, kuriam vadovavo.

Būrys vėliau buvo pavaldus Kupiškio karo komendantui arba vokiečių okupacinei valdžiai.

A. Gudelis, kuriam dabar 88-eri, gyvena Adelaidės priemiestyje Pietų Australijos valstijoje ir kaltinimus neigia.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Po rinkimų emigrantams žada gausybę siurprizų (92)

Iki Seimo rinkimų likus kiek mažiau nei 2 savaitėms, politinių partijų lyderiai nepaliaujamai dalijasi pažadais, kaip gali keistis gyvenimas Lietuvoje, jei balsuosime už juos.

Saulėtus orus pakeis lietus (1)

Artimiausią naktį bus debesuota su pragiedruliais. Daug kur palis, vietomis smarkiai. Vėjas pūs iš rytų, pietryčių, 7–12 m/s. Žemiausia temperatūra naktį – 9–14 laipsnių šilumos.

Milijonai iš valstybės – už sarginį šunį be dantų (144)

Visuomenę purtantys nelegalių statybų skandalai priverčia atsigręžti ir įdėmiau pasižiūrėti į instituciją, kurios rankose statybų kontrolė – Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją (VTPSI). Pastaruoju metu peršasi mintis, kad ši inspekcija labiau stengiasi sugalvoti būdų, kaip įteisinti nelegalias statybas, o ne su jomis kovoti.

Mirė asmeninis V. Adamkaus gydytojas R. Nargėla V. Adamkaus komentaras (129)

Rugsėjo 30 dieną, eidamas 75-uosius metus, netikėtai mirė žymus Lietuvos pulmonologas, asmeninis prezidento Valdo Adamkaus gydytojas Remigijus Valdemaras Nargėla.

Ko dabartiniai diplomatai gali pasimokyti iš 1918 m. Lietuvos? (12)

Sąjunga su Saksonija, bendra valstybė su Kuršu, Britanijos protektoratas, bendra Lenkijos ir Lietuvos valstybė ar atkurta Didžioji kunigaikštystė kartu su Baltarusija – visi šie Lietuvos ateities variantai buvo svarstomi 1918–1920 metais. Pasakojimų ciklą apie tai, kaip galėjo susiklostyti Lietuvos likimas, pradeda LRT TELEVIZIJOS laida „Istorijos detektyvai“.