Žydai per Velykų vakarienę prisimins istoriją ir dabartį

 (36)
Trečiadienio vakarą žydai pradeda švęsti aštuonias dienas truksiančią Pesach šventę, vadinamą žydų Velykomis.
Pesach - laisvės šventė, menanti, kaip ši tauta, vedina pranašo Mozės, daugiau kaip prieš tris tūkstantmečius ištrūko iš Egipto vergovės, 40 metų klajojo po Sinajaus dykumą į Pažadėtąją žemę - Izraelį, Sinajaus kalne gavo dešimt Dievo įsakymų ir šventąją Torą - Senojo testamento penkiaknygę.

Lietuvos žydai iki holokausto ir net getuose pažymėdavo Pesach prie šeimyninio stalo. Per ritualinę vakarienę (sederį) vyriausiasis amžiumi skaitydavo Agadą - sakmę apie vergiją Egipte, iškovotą laisvę, klajones, Viešpatį, pasišaukusį Mozę ant Sinajaus kalno.

Žydų bendruomenei išretėjus, Vilniuje, Kaune ir keliuose kituose Lietuvos miestuose rengiami bendri sederiai. Vilniuje prie dviejų bendruomenių stalų susės apie tris šimtus žmonių.

Vakarienei patiekiamai specifiniai patiekalai, primenantys karčią vergovę, sunkias klajones. Visas aštuonias dienas duoną pakeičia maca - paplotėliai, kuriais žydai maitinosi Sinajaus dykumoje.

Lietuvos žydų bendruomenė socialiai remtiniems asmenims nemokamai išdalijo iš Izraelio gautą macos siuntinį - apie 1,5 tūkst. paketų.

Per sederį aptariamos ir šiandienos problemos. Lietuvos žydams rūpi M. Mažvydo bibliotekos rūsiuose laikomos beveik 300 torų - pergamento ritinių, kuriuose ranka vienodu šifru surašytas penkiaknygės tekstas.

Per neseniai įvykusį Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio vizitą Izraelyje šios šalies vyriausiasis rabinas Israel Meyr Lau (Izraelis Mejeris Lau) svečiams sakė, jog "tora žydų religijoje nėra materialus daiktus, tai - tartum žmogaus dvasia".

"Jos negalima laikyti muziejuose ar bibliotekose. Toros privalo priklausyti žydų bendruomenei, gyventi joje ir kvėpuoti. Suirusios toros laidojamos kaip žmogus su atitinkamomis apeigomis. Bibliotekoje esančių torų kokybė kasdien blogėja", kalbėjo Izraelio rabinas.

Žydų bendruomenė taip pat skundžiasi, kad dėl biurokratinių kliūčių į Lietuvą negalima įsivežti apeigoms naudojamą velykinį košerinį vyną. Per sederį reikia keturis kartus kelti taurę, vieną skiriant mesijui Elijohui.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Rukloje akmenimis apmėtyti paaugliai iš Sirijos papildyta 17.00 (103)

Penktadienį, apie 14.45 val., policija gavo pranešimą, kad Jonavos r. Rukloje, Karaliaus Mindaug g. iš mokyklos grįžtančius du keturiolikos metų Sirijos piliečius iškoneveikė, apstumdė ir apmėtė akmenimis du vietiniai jaunuoliai.

Rinkimų naktį dirbusio apygardos komisijos pirmininko kraujyje – 1,76 promilės alkoholio (6)

Vidutinis girtumas – toks teismo medicinos ekspertų verdiktas penktadienį paskelbtas rinkimų naktį tikrą spektaklį surengusiam Vidmantui Pilviniui, vadovavusiam rinkimų į Seimą procesui Lazdijų ir Druskininkų savivaldybėse.

Leidinyje apie pilietinį pasipriešinimą Rusija atvirai įvardijama kaip potenciali agresorė (43)

Krašto apsaugos ministerija parengė ir penktadienį pristatė trečiąjį leidinį pilietinio pasipriešinimo tematika.

Prokuratūra: Šilutėje galėjo būti papirkta per 120 rinkėjų (11)

Penkiolika Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narių penktadienį supažindinti su ikiteisminio tyrimo dėl galimo rinkėjų papirkimo Šilutės rinkimų apygardoje medžiaga.

Konservatorių „maištininkai“ prisipažino, ko iš tiesų nori (281)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų gretose buvo kilęs nedidelis nerimas, pavadintas maištu. Valstiečių ir žaliųjų sąjunga pakvietė konservatorius kalbėtis apie galimą koaliciją, konservatorių vadovybė metė kamuolį atgal išdėstę savo pozicijas.