NATO šalių oro erdvės kontrolieriams ir ateityje gali netrūkti darbo - rugsėjį virš Baltijos jūros pasiklydęs ir kovinėmis raketomis ginkluotą naikintuvą Lietuvoje sudaužęs Rusijos karinių oro pajėgų pilotas Valerijus Trojanovas medikų sprendimu vėl gali skraidyti.
Valerijus Trojanovas
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
Naujienų agentūros "Interfax" pranešimu, Rusijos KOP vyriausiasis vadas armijos generolas Vladimiras Michailovas informavo, kad majorui V.Trojanovui atliktas išsamus sveikatos patikrinimas ir gydytojai pripažino jį tinkamą pilotuoti lėktuvus be apribojimų. "Majoras Trojanovas skraidys. Jokios drausminės sankcijos jam netaikomos", - sakė V.Michailovas.

Rusijos KOP vado teigimu, V.Trojanovui skirtos 30 parų atostogos, po kurių jis grįš į tarnybos vietą - Leningrado srityje esančioje Lodeinojė Polė bazėje dislokuotą priešlėktuvinės gynybos aviacijos pulką. "Panašu, kad mūsų oro erdvės kontrolieriai ir ateityje turės darbo", - BNS ketvirtadienį sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas.

"Rusijos pusė, kritikuodama Lietuvą už neva piloto sveikatos nepriežiūrą, buvo neteisi. Rusijos medikai dabar patvirtino mūsų karo medikų duotą įvertinimą, jog V.Trojanovo sveikata gera", - sakė ministras. "Taigi, priekaištai Lietuvos medikams, kaip ir katastrofos tyrėjams, nepagrįsti", - sakė G.Kirkilas.

V.Trojanovo, kaip viršgarsinio reaktyvinio lėktuvo lakūno, karjerai buvo iškilusi grėsmė, nes jam dukart teko katapultuotis. Katapultavimosi metu, kai reaktyvinis užtaisas išmeta pilotą su krėslu iš kabinos, milžiniškos perkrovos suriečia kūną į "embriono" pozą, todėl neretai pažeidžiami arba pasislenka stuburo slanksteliai.

BNS žiniomis, V.Trojanovui, prieš pusantro dešimtmečio mokantis lakūnų mokykloje, jau teko katapultuotis iš dviviečio reaktyvinio mokomojo lėktuvo "L-39 Albatros". Antrąjį kartą V.Trojanovas katapultavosi rugsėjo 15 dieną iš į Lietuvos oro erdvę atklydusio "Su-27", kuriam virš Jurbarko rajono baigėsi degalai.

Krašto apsaugos ministerijos teigimu, praėjus vos kelioms valandoms po katapultavimosi, Rusijos lakūną apžiūrėjo Jurbarko teisės medicinos ekspertai. Vėliau jis buvo nuvežtas į Kauno medicinos universitetines klinikas, tačiau čia pats V.Trojanovas kategoriškai atsisakė bet kokios pagalbos.

Tokį patį atsakymą išgirdo ir naikintuvo avariją tyrusi Lietuvos tarpžinybinė komisija per pirmąją V.Trojanovo apklausą. Jos metu į klausimą, ar jis turi kokių nors pageidavimų, susijusių su jo sveikatos būkle, Rusijos lakūnas atsakė, kad neturi ir tokį savo atsakymą patvirtino raštiškai.

Nepaisant to, Rusijos oficialieji atstovai bei V.Trojanovo žmona kelissyk pareiškė, kad Lietuvoje jam nebuvo suteikta pakankama medicininė pagalba.

V.Trojanovo pilotuojamas naikintuvas "Su-27" rugsėjo 15 dieną skrido septynių Rusijos lėktuvų junginyje virš Baltijos jūros. Praradęs orientaciją ir gavęs neteisingus Rusijos dispečerių nurodymus, V.Trojanovas įskrido į Lietuvos oro erdvę. Bandydamasis susiorientuoti ir klausydamas tolesnių klaidingų savo šalies dispečerių komandų, jis suko ratus Lietuvos oro erdvėje, kol baigėsi naikintuvo degalai.

V.Trojanovas katapultavosi ir nusileido su parašiutu Jurbarko rajone. Lėktuvas nukrito kitapus Nemuno, Šakių rajone. Aukų išvengta, nes lėktuvas nukrito Plokščių žemės ūkio bendrovės laukuose atokiau nuo gyvenviečių. Naikintuvo katastrofą tyrusi tarpžinybinė komisija konstatavo, jog "Su-27" įskridimą į Lietuvos oro erdvę ir sudužimą nulėmė "techninių, organizacinių ir žmogiškų veiksmų visuma".

V.Trojanovui Lietuvoje buvo pateikti įtarimai dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo. Spalio 6 dieną Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo ir panaikino V.Trojanovui taikytą namų areštą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (24)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (136)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (5)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (6)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (144)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (129)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (36)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami (3)

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...