Spalio 10-ąją Lietuvoje vyksiančiuose parlamento rinkimuose jau trečiąkart per mažiau nei dvejus metus populistinės jėgos mes iššūkį šalies parlamentinei demokratijai, neseniai baigtai kurti ekonomikos sistemai bei, netiesiogiai, orientacijai Vakarų link. Tai fondo "Jamestown" tinklalapyje rašo buvusių sovietinių respublikų specialistas Vladimiras Sokoras - šio fondo bendradarbis ir nuolatinis amerikiečių dienraščio "Wall Street Journal" autorius.
Lietuvos vėliava
© ELTA
Lietuvoje ekonominio augimo rodikliai - didžiausi Europoje: kasmet pastaraisiais metais jie siekia 8 proc., toks augimas prognozuojamas ir ateityje. Tačiau populistiniai politiniai lyderiai naudojasi nepasiturinčiųjų grupių balsais ir atakuoja keturias vyraujančių krypčių partijas, kurios Lietuvą atvedė į gerovės kelią ir šiais metais atlydėjo į NATO bei Europos Sąjungą (ES).

Kaip rašo V. Sokoras, populistiniai lyderiai iš šalies ekonomikos pereinamojo laikotarpio pasipelnė. Tačiau pagrindiniai populistų rinkėjai - šio laikotarpio nualinti nelaimėliai. Spalio 10 dieną į Lietuvos parlamentą pretenduoja populistinė Darbo partija, kuriai vadovauja Viktoras Uspaskichas. Jis yra vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų ir pats turtingiausias parlamento deputatas. V. Uspaskichas gimė Archangelske (Rusijoje), nuo 1990-ųjų gyvena Lietuvoje. 2000-aisiais jis buvo išrinktas į parlamentą kaip nepriklausomas kandidatas, o 2003 metų spalį įkūrė Darbo partiją, kuri teigia kovojanti su korupcija ir neteisybe.

2004 metų birželį vos susikūrusi Darbo partija Lietuvos rinkimuose į Europos Parlamentą surinko netikėtai daug - 35 proc. - balsų. Europarlamente partijai atiteko penkios vietos. Rolando Pakso ir Kazimiros Prunskienės partijoms atiteko dar po vieną "populistinę" vietą. Iš viso Lietuva parlamente užėmė 13 vietų.

Nuo tada viešosios nuomonės apklausos rodo, kad Darbo partija Lietuvos parlamento rinkimuose gali laimėti pirmąją vietą ir surinkti maždaug 30 proc. balsų. Pagrindinis partijos taikinys - valdžia nepatenkinti valstybės gyventojai. Jie Lietuvos rinkimuose paprastai sudaro apie 25 proc. rinkėjų. Pasak V. Sokoro, birželį vykę Europos Parlamento rinkimai ir Lietuvos parlamento rinkimų prognozės rodo, kad Darbo partija perėmė didžiąją dalį populistų R. Pakso ir K. Prunskienės elektorato, nepatenkinto valdžia.

2003 metais dėl savo populistinių-demagoginių pažadų į prezidento postą išrinktas R. Paksas 2004 metų balandį buvo nušalintas nuo valstybės vadovo posto. Kairiųjų populistę K. Prunskienę šių metų birželį per pakartotinius prezidento rinkimus nurungė Valdas Adamkus.

Anot V. Sokoro, po R. Pakso ir K. Prunskienės pralaimėjimų jų partijos - liberaldemokratai bei Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga - sparčiai nyksta. Nepatenkintieji valdžia rinkėjai yra linkę ieškoti tvirto lyderio, toks jiems dabar yra V. Uspaskichas.

Nors Darbo partija yra populistinė, jos vadovų ir rinkėjų sąraše yra pasiturinčių verslininkų bei sėkmingų profesionalų. Manoma, kad patekusi į naująjį parlamentą partija sieks vadovauti koalicinei vyriausybei. Priklausomai nuo rinkimų rezultatų, Darbo partija gali tartis su vyriausybe, su Liberalų ir centro sąjunga arba su K. Prunskiene, pažymi V. Sokoras. Savo ruožtu vyraujančių krypčių politiniai lyderiai tokia koalicija neabejotinai pasinaudos kaip priemone Darbo partijai suvaldyti bei užtikrinti, kad bus tęsiamos veiklos kryptys, kurios Lietuvą pavertė sėkminga ekonomine valstybe ir patikima Euroatlanto sąjungininke.

V. Sokorui Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus birželio 25 dieną suteikė ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Riterio kryžių.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (21)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (479)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Vasarą keiksnoja, o ji Palangai jau atseikėjo daugiau pinigų (2)

Ši vasara, kaip ir kitos, Palangos miesto rinkliavų centrui (PMRC) yra darbinga, sako PMRC...

Patarimai, kaip išmesti kuo mažiau maisto (1)

Maisto švaistymas – viena opiausių problemų visame pasaulyje. Nors milijonai žmonių planetoje...

Gyvai / Intriguojanti kaimynų akistata: Latvija – Lietuva (143)

Kontroliniame trijų komandų turnyre Rygoje akis į akį stoja dviejų Europos čempionatui...

Artėjančios karinės pratybos gali vėl pakurstyti įtampą Korėjos pusiasalyje (3)

Šiaurės Korėja i ir Jungtinėms Valstijoms apsikeitus piktais grasinimais imtis karinių veiksmų,...

Kirpėja 13 valandų tvarkė paauglės plaukus ir padarė stebuklą

Viena kirpėja Jungtinėse Valstijose atsisakė nuskusti itin susivėlusius depresijos kamuojamos...

Skaniau ir greičiau nebūna: 5 vaisinių kremų tortams receptai

Vasarą dažniausiai norisi lengvesnio maisto iš šviežių ingredientų, todėl desertų mėgėjus...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (50)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Ar vyrų vaisingumui tiksi biologinis laikrodis? (6)

Daugelį metų tvyrojo įsitikinimas, kad moterų kiaušialąstės sensta, o spermatozoidai – ne....