Besibaigiančioje "Durnių laivo" byloje teismas išklausė Vytauto Petkevičiaus paskutinį žodį. "Kokį sprendimą jūs bepriimtumėt, aš vis tiek rašysiu. Nieko kito geriau daryti nemoku. Tai gamtos dovana", - teisėjams sakė rašytojas.
Vytautas Petkevičius
© ELTA (V.Kopūsto nuotr.)
Penktadienį Vilniaus 1-osios apylinkės teisme išklausytas šmeižtu kaltinamo rašytojo V.Petkevičiaus paskutinis žodis. Beveik valandą skaitytoje kalboje kaltinamasis kalbėjo apie grožinės literatūros ir kanceliarinės kalbos skirtumus, tvirtino esąs teisiamas už nuomonę ir neigė knygoje "Durnių laivas" pateikęs kokių nors tikrovės neatitinkančių faktų.

"Už ką esu teisiamas? Už tai, kad paminėjau Landsbergių pavardę? Ar už tai, kad remdamasis gausia literatūra padariau išvadą, jog Vytautas Landsbergis-Žemkalnis bendradarbiavo su rusų žvalgyba?" - retoriškai klausė jis.

Bylą inicijavusį ir nukentėjusiuoju joje laikomą europarlamentarą Vytautą Landsbergį rašytojas kritikavo itin aštriai. "Vytautą Landsbergį pažįstu nuo gimnazijos laikų. Kur pasirodydavo tas vaikis, prasidėdavo melas, intrigos ir įskundimai", - tvirtino V. Petkevičius. Jis taip pat nurodė, kad V. Landsbergis pats išsižadėjo savo tėvo įstodamas į komjaunimą, o dabar esą gina jį "lyg Stalingrado apkasuose".

Nuo kaltinamojo rašytojo kliuvo ir kaltinimą palaikiusiam prokurorui bei jo vadovams. "Nesuprantu prokuroro vadovybės. Jie mane pasikvietė, pavaišino, paprašė autografo, o paskui nusprendė mane už tai nubausti", - piktinosi "Durnių laivo" autorius. Jis priminė kaltintojams, kad knyga sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo, kuris, rašytojo nuomone, esąs visuomenės palankumo jo atžvilgiu išraiška. "Nejaugi prokuratūrai tautos valia yra nulis? Tai primena neobolševizmą", - sakė V. Petkevičius.

ELTA primena, kad ikiteisminį tyrimą byloje 2003 metų spalio 17 d. pagal V. Landsbergio ir jo brolio Gabrieliaus Žemkalnio pareiškimą pradėjo Generalinė prokuratūra.

Pareiškime teigta, kad V. Petkevičius knygoje "Durnių laivas" paskelbė, pareiškėjų tvirtinimu, keturis šmeižikiškus teiginius apie jų mirusį tėvą V. Landsbergį-Žemkalnį. Buvo tvirtinama, kad knygos autorius "sąmoningai šmeižia jų tėvą, jo garbingą vardą, daro didelę moralinę žalą šmeižiamojo vaikams ir jų šeimų nariams".

2004 m. gegužę Generalinė prokuratūra užbaigė tyrimą ir apkaltino V. Petkevičių šmeižimu. Tyrimo duomenimis, V. Petkevičius tyčia apšmeižė mirusį asmenį, paskleisdamas melagingus, neatitinkančius tikrovės, prasimanytus ir žeminančius V. Landsbergį-Žemkalnį teiginius knygoje "Durnių laivas", kurią leidykla "Politika" išleido 2003 m.

Byla buvo perduota Vilniaus 1-osios apylinkės teismui, o palaikyti valstybinį kaltinimą pavesta Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai.

V. Petkevičių, parašiusį prieštaringai vertinamą bestselerį "Durnių laivas", 2004 m. vasarį viešu pareiškimu pasmerkė Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba. Valdybos požiūriu, ši knyga prasilenkia su Visuomenės informavimo įstatyme įtvirtintais pakantos, pagarbos žmogui principais ir Lietuvos Konstitucija.

Išklausius paskutinį kaltinamojo žodį bylos nagrinėjimas buvo užbaigtas ir teismas išėjo pasitarti. Nuosprendį numatoma skelbti spalio 10 dieną.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išpuolis Barselonoje: įtariamasis suimtas (23)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: mažiausiai 13 žuvo sunkvežimiui įsirėžus į minią, praneša apie įkaitų dramą nuolat pildoma (285)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (3)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

V. Adamkus: mes buvome matomi, o dabar tos lyderystės nebejaučiu (145)

Tarpusavio ginčai, smulkių, nereikšmingų skirtumų pabrėžimas, vienybės ir lyderystės stoka....

Siūbuojantis Vilniaus tiltas įvarė siaubo: manė, kad jis sugrius (30)

Vingio parko tiltas ne juokais išgąsdino žmones, kai po didžiulio Robbie Williamso koncerto...

Vilniaus centre ant vejos nakvoja nuo sekmadienio: užsienio darbininkai pateko į nepavydėtiną padėtį (112)

Jau kelias dienas vilniečiai parkelyje prie Prancūzijos ambasados atkreipė į neįprastą...

R. Karbauskis nusitaikė į draudimą išlaidauti: dėl to išvažiuoja dešimtys tūkstančių (334)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis krizės metu priimtus...

Kelionė po Lenkijos pilis, kuriose buvo rezgami planai prieš Lietuvos kunigaikščius (6)

Kas gali būtų romantiškiau už pilis ? Ir kas gali būti įdomiau už kryžiuočių pilis? Pilis,...