Jei Rusija nevykdys savo įsipareigojimo ratifikuoti valstybės sienos sutartį, Lietuva nuo liepos 1 dienos turėtų įvesti vizų režimą Rusijos piliečiams, keliaujantiems tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos, mano opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos konservatorių (TS/LK) partijos pirmininkas Vytautas Landsbergis.
V.Landsbergis
© ELTA
Spaudos konferencijoje pirmadienį parlamentaras V.Landsbergis pareiškė, kad Rusija veliasi į "sofistinį ginčą" bei bando įrodinėti, kad susitarime tarp ES ir Rusijos, numatančiame Kaliningrado tranzito tvarką, nebuvo Rusijos įsipareigojimo ratifikuoti Lietuvos ir Rusijos sienos sutartį. Konservatoriaus nuomone, jei Rusija neratifikuos 1997 metais pasirašytos sienos sutarties su Lietuva, Vilnius turėtų įvesti "normalų vizų režimą" visiems kertantiems Lietuvos sienas Rusijos piliečiams.

Dabar Rusijos piliečiai keliauja tranzitu per Lietuvą į Kaliningrado sritį ir iš jos be vizų, o nuo liepos 1 dienos jiems bus išduodamai supaprastinti kelionės dokumentai, kuriuos gauti bus pigiau ir paprasčiau, nei vizas.

Rusijos prezidento įgaliotinis Kaliningrado klausimais Dmitrijus Rogozinas praėjusią savaitę po susitikimo su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Gediminu Kirkilu pareiškė, kad Rusija niekada nedavė formalių įsipareigojimų ES ratifikuoti sienos sutartį su Lietuva, nors tai turi būti padaryta siekiant abiejų šalių pozicijų suartėjimo.

"Sienos sutarties ratifikavimas neįtrauktas į rašytinių Europos Sąjungos ir Rusijos susitarimų paketą. Apie tai niekur nėra parašyta. Jokių įsipareigojimų raštu mes nedavėme", - žurnalistams tuomet teigė D.Rogozinas.

Lietuva naujosios tranzito tvarkos įsigaliojimą nuo liepos 1 dienos nuolat siejo su sienos sutarties ratifikavimu Rusijos Dūmoje ir readmisijos sutarties pasirašymu. Maskva politiniais motyvais iki šiol atidėliojo šiuos žingsnius.

V.Landsbergis taip pat nurodė, kad Lietuva ir taip Rusijai padarė tam tikrų nuolaidų įgyvendinant Kaliningrado tranzito tvarką, tačiau "Maskva reikalauja vis naujų nuolaidų Lietuvos Vyriausybės parengtose pagal Briuselio deklaraciją sienų kirtimo taisyklėse".

"Iš tikrųjų keliami nauji ir nauji reikalavimai, o nuolaidos, net nedidelės, tik skatina naudoti tokią taktiką", - kalbėjo V.Landsbergis.

Lietuva, Rusijos primygtinai prašoma, sutiko nuo vasario 1 dienos nepradėti antspauduoti per Lietuvą tranzitu keliaujančių Rusijos piliečių vidaus pasų. Nuo vasario 1 dienos Rusijos piliečiams, tranzitu vykstantiems per Lietuvą, antspaudai bus dedami ant vienkartinių blankų, kuriuos Rusijos piliečiai užpildys įvažiuodami ir išvažiuodami iš Lietuvos. Šie blankai liks Lietuvoje ir pagal juos bus galima vykdyti per sieną vykstančių asmenų apskaitą.

Tačiau Rusijos ambasadorius Vilniuje Jurijus Zubakovas nesutiko, kad Lietuva Rusijai padarė kokių nors nuolaidų.

"Prašau žodžio "nuolaidos" nevartoti. Niekas nekėlė jokių reikalavimų ar nuolaidų. Vyko normalus pokalbis", - sausio 30 dieną Rusijos ambasadoje surengtoje spaudos konferencijoje sakė J.Zubakovas.

Lietuva taip pat sutiko svarsti Rusijos prašymą iki liepos 1 dienos leisti vaikams su gimimo liudijimais grupėmis be tėvų vykti per Lietuvą, jei vaikų sąrašą patvirtino atitinkamos Rusijos vidaus tarnybos ir juos lydi reikalingus asmens dokumentus turintis palydovas.

Tačiau Lietuva atsisakė įvykdyti Rusijos prašymą pripažinti tinkamu kelionės dokumentu Rusijos kariškių pažymėjimus - karinius bilietus. Konservatorių pirmininkas "ypač negeru reiškiniu" pavadino Kaliningrado srities dūmos praėjusią savaitę priimtą sprendimą rekomenduoti Rusijos parlamentui atidėti klausimo dėl Rusijos ir Lietuvos valstybinės sienos sutarties ratifikavimo svarstymą.

Anot V. Landsbergio, Kaliningrado srities dūmą paskelbė "tiesiog ultimatyvius reikalavimus". Kaip skelbta, Kaliningrado įstatymų leidėjai neeiliniame posėdyje praėjusį ketvirtadienį pasiūlė Rusijos Valstybės Dūmai susieti sutarties dėl sienos ratifikavimą su Rusijos piliečių, krovinių, įskaitant ir karinius, nevaržomo tranzito per Lietuvos teritoriją klausimu.

V.Landsbergio vertinimu, tokia Kaliningrado srities pozicija pagrįsta "nesusitaikymu, jog Baltijos valstybės yra nepriklausomos ir suverenios bei nėra Rusijos dalis".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (4)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (742)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (259)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (42)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (173)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (208)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (9)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (7)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...