Antradienį trys iš keturių ministrų, kuriems pareikšta interpeliacija dėl antikonstituciniu pripažinto "Alitos" privatizavimo, greičiausiai atsipirks pasiaiškinimais iš Seimo tribūnos, tačiau vienai - socialinės apsaugos ir darbo ministrei Vilijai Blinkevičiūtei, kaip spėjama dar prieš balsavimą, yra iškilusi grėsmė būti atstatydintai.
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Kai kurie „darbiečiai“ neoficialiai teigia beveik neabejojantys, kad V.Blinkevičiūtė per slaptą balsavimą gali būti nuversta.

Apie nepalankią ministrei padėtį liudija ir mažumos Vyriausybę remiančių opozicinių konservatorių vieši pasisakymai vertinant V.Blinkevičiūtės atsakymus į Seimo narių klausimus antradienio posėdyje.

„Klausant ministrų atsakymų mane nustebino V.Blinkevičiūtės kalba, iš kurios turėjome suprasti, kad „Alitos“ privatizavimas kone geriausias per visą privatizavimo istoriją“, - teigė konservatorių lyderis Andrius Kubilius, pasigedęs ministrės atsakymuose nuoširdumo.

Pati V.Blinkevičiūtė, ne kartą savo kalboje pabrėžusi socialinę „Alitos“ privatizavimo naudą, teigė kalbėjusi nuoširdžiai ir atsiprašė tų, kuriems pasirodė priešingai.

Kitų Seimo opozicinių frakcijų atstovai - liberaldemokratų, socialliberalų, Liberalų sąjūdžio - taip pat neoficialiai patvirtina greičiausiai balsuosią už nepasitikėjimą V.Blinkevičiūte.

Slaptas balsavimas dėl keturiems ministrams pareikštos interpeliacijos numatytas trečiadienį - per paskutinį Seimo pavasario sesijos posėdį.

Atsakydami į interpeliacijos klausimus, keturi buvusios Algirdo Brazausko vadovautos Vyriausybės ir dabartinės premjero Gedimino Kirkilo vadovaujamos Vyriausybės nariai, kartojo 2003 m. balsuodami dėl „Alitos“ jautęsi teisūs ir balsavę teisingai bei pagrįstai.

Padarytos žalos valstybei ministrai taip pat nenorėjo pripažinti, teigdami, jog „Alita“ šiuo metu yra pelningai dirbanti įmonė.

„Arkliavagiai, kyšininkai, korupcija - šie šiandieną Seime pasakyti žodžiai nieko bendro neturi su Vyriausybės sprendimu, priimtu 2003 metais. Nemanau, kad būtų garbingiausia atsistatydinti ir pasirinkti patį lengviausią kelią išeiti kartu su visais jumis (Seimo nariais - DELFI) atostogų“, - sakė švietimo ir mokslo ministrė Roma Žakaitienė.

„Visos Seimo frakcijos turi balsuoti ne dėl to, ar Vyriausybės svyruos, ar ne, bet dėl to, ar įstatymus galima pažeisti, ar negalima“, - antradienį sakė interpeliaciją ministrams inicijavusios opozicinės Darbo partijos vadovas Kęstutis Daukšys.

Kai kurie parlamentarai neoficialiai užsimena, jog dalies parlamentarų nemalonės gali sulaukti ir aplinkos ministras Arūnas Kundrotas, tačiau jo atstatydinimas kol kas vertinamas kaip mažiau realus.

DELFI primena, kad Seimo laikinoji tyrimo komisija „Alitos" privatizavimo aplinkybėms ištirti nustatė, kad parduodant šią alkoholio gamyklą buvo padaryta žala valstybei ir dėl to kaltinama tuo metu dirbusi Algirdo Brazausko Vyriausybė ir VTF.

Komisijos išvadose teigiama, kad privatizuojant „Alitą" valstybei buvo padaryta beveik 36 mln. Lt žalos, iš jų daugiau nei 34 mln. Lt negautų pajamų valstybei buvo padaryta VTF atsisakius pasirašyti pirkimo pardavimo sutartį su pirmuoju viešojo konkurso laimėtoju „Bosca".

Komisija nustatė, kad atsakingais asmenimis padarius valstybei žalą dėl „Alitos" privatizavimo yra VTF ir buvęs jo generalinis direktorius Povilas Milašauskas, Turto fondo valdyba ir jos pirmininkas Gediminas Rainys, Viešojo konkurso komisija „Stumbrui", „Alitai" ir „Anykščių vynui" privatizuoti, Privatizavimo komisija ir Vyriausybė, kuri 2003 metais pritarė „Alitos" privatizavimui. Šias išvadas patvirtino Seimas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nutarė, kad VTF neteisėtai iš „Alitos" privatizavimo konkurso pašalino L. Boscą, kuriam iš valstybės biudžeto priteista 1,7 mln. Lt. Generalinė prokuratūra šiuo metu taip pat atlieka ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto L. Bosca pašalinimo iš „Alitos" viešo privatizavimo konkurso, kuriuo buvo padaryta didelė žala valstybei.

Gegužės pabaigoje Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, jog Vyriausybės 2003 metų nutarimas, kuriuo pritariama „Alitos" valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų pardavimui, prieštarauja Konstitucijai.

KT nustatė, kad nutarimas taip pat prieštaravo Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo nuostatai, kad su geriausią konkursinį pasiūlymą pateikusiu potencialiu pirkėju ar potencialiais pirkėjais, kurių konkursiniai pasiūlymai skiriasi ne daugiau kaip 15 proc., gali būti deramasi dėl jų pateiktų konkursinių pasiūlymų gerinimo.

Geriausią konkursinį pasiūlymą pirkti „Alitos" akcijas pateikė Italijos verslininkas Lugiterzas Bosca, už akcijų paketą pasiūlęs 90, 7 mln. Lt, o antrąją vietą užėmė UAB „Eugesta" ir UAB „Vinvesta". Viešo konkurso komisijai konstatavus, kad L. Bosca per nurodytą laiką neatvyko parafuoti „Alita" akcijų pirkimo-pardavimo sutarties, buvo pasiūlyta valstybės įmonei Valstybės turto fondui (VTF) panaikinti viešo konkurso rezultatus ir priimti sprendimus dėl tolesnės „Alitos" privatizavimo eigos.

Į derybas buvo pakviesti ketvirti pagal eilę konkurso dalyviai. Dabartinių vadovų konsorciumas pateikė 57, 55 mln. Lt pasiūlymą, kuris nuo geriausio konkursinio pasiūlymo skyrėsi beveik 37 proc. ir daugiau nei dukart viršijo įstatymo nustatytą 15 proc. dydį.

Nutarime konstatuota, kad esant tokioms aplinkybėms Vyriausybė negalėjo pritarti „Alitos" akcijų pirkimo-pardavimo sutarties projektui, nes tai prieštaravo minėtai Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo nuostatai.

Į teismą kreipėsi Seimas dėl Vyriausybės 2003 metų gruodžio mėnesio nutarimo, kuriuo pritarta „Alitos" privatizavimui, jis prašė ištirti, ar bendrovės pardavimas neprieštarauja Konstitucijai ir Valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymui.

„Alitą" privatizavo ir dabar valdo jos vadovų komanda. Už 83,8 proc. bendrovės akcijų valstybei buvo sumokėjo 58,05 mln. Lt - 8,05 mln. Lt daugiau nei buvo pradinė pardavimo kaina.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (27)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (126)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (2)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (221)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (183)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (18)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (4)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (93)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...