Sostinės savivaldybės bendrovėje „Vilniaus vandenys“ pirmadienį kratas darę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai rado ne tik su kyšininkavimo, papirkimo, piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo byla susijusių dalykų. Senamiestyje, Dominikonų gatvėje įsikūrusios bendrovės patalpose, kambaryje, kur generalinis direktorius socialdemokratas Darius Norkus aptarinėdavo įtartinus reikalus, surasta slapta aparatūra, skirta galimo pokalbių pasiklausymo neutralizavimui.
© Corbis

Elektroninė sistema, aptikta pasitarimų kambaryje, slopina įrašinėjimo, transliavimo įrangą, fiksuoja sienų vibraciją (pasiklausymo aparatūra montuojama ir įsigręžiant į sienas) ir t.t. Ta pati sistema, neleidžianti pašaliniams pasiklausyti patalpoje vykstančių pokalbių, pati įrašinėdavo pokalbius. Tokia aparatūra ir jos sumontavimas, pasak specialistų, užsakovui turėjo kainuoti arti 100 tūkst. litų.

D. Norkų į savivaldybės tarybą patekę socialdemokratai „Vilniaus vandenų“ generaliniu direktorium paskyrė pernai gegužę. Kontrpasiklausymo aparatūra sumontuota prieš kelis mėnesius, maždaug apie Naujuosius metus.

Neseniai D. Norkus vilniečiams pranešė, kad vandenį reikia pabranginti 50 procentų, nes reikia pinigų investicijoms. Dabar aiškėja, kur investuodavo „Vilniaus vandenys“. Pavyzdžiui, neva labai sunkioje finansinėje padėtyje esanti bendrovė šimtus tūkstančių mokėdavo už teisines paslaugas socialdemokratų Etikos ir procedūrų komisijos nario advokato Kęstučio Virbicko atstovaujamai advokatų kontorai (sutartis su šia kontora sudaryta vadovaujant D. Norkui). Už slaptą aparatūrą generalinis direktorius iš savo kišenės irgi nemokėjo. Yra duomenų, kad bendrovei, „Vilniaus vandenims“ pateikusiai šią įrangą ir ją sumontavusiai, žadėta sumokėti „Vilniaus vandenų“ pinigais, prisidengiant fiktyvia sutartimi. Bet už šią elektroninę sistemą, atrodo, iki šiol nesumokėta, o dabar jos tiekėjams šansų sulaukti užmokesčio išvis nebeliko.

STT pirmadienį sulaikė „Vilniaus vandenų“ generalinį direktorių D. Norkų, pardavimų ir rinkodaros direktorių Nerijų Laurinaitį, aprūpinimo ir ūkio tarnybos viršininką Tomą Biknevičių ir konsultantą viešųjų pirkimų klausimais Saulių Lukošių. Jie įtariami kyšininkavimu, papirkimu, piktnaudžiavimu ir dokumentų klastojimu. D. Norkus, N. Laurinaitis ir S. Lukošius uždaryti į areštinę, ketinama kreiptis į teismą dėl jų suėmimo.

Tačiau „Vilniaus vandenyse“ yra ir daugiau direktorių. Atrodo, kad kai kuriais iš jų D. Norkus nepasitikėjo. Po to, kai balandžio 20-ąją DELFI paskelbė apie triukšmingai įmonėje atšvęstą D. Norkaus gimtadienį, buvo pradėta ieškoti „šnipų“, nutekinusių žurnalistams informaciją apie pobūvį darbovietėje (įstatymai kategoriškai draudžia išgertuves darbo vietoje). Pirmadienį per kratą generalinio direktoriaus kabinete rastos dviejų direktorių asmeninių mobiliųjų telefonų įeinančių ir išeinančių skambučių išklotinės.

Tai privačių „Omnitel“ klientų skambučių išklotinės, kurias net specialiosios tarnybos gali gauti tik turėdamos teismo sankcijas. Pareigūnų žiniomis, D. Norkus bandė aiškintis, kas iš jam nelojalių bendrovės darbuotojų telefonu bendravo su DELFI žurnalistais ar teisėsaugininkais.

„Vilniaus vandenyse“ - aparatūra prieš pokalbių pasiklausymą ir „šnipų“ paieškos įrodymai
© DELFI

Liepė nušalinti nuo pareigų

Vilniaus miesto vadovybė, reaguodama į pradėtą tyrimą, pareiškė netoleruosianti korupcijos, kyšininkavimo ir neskaidrių santykių savivaldybei priklausančiose įmonėse ir įpareigojo „Vilniaus vandenų“ valdybą nedelsiant nušalinti įmonės vadovus nuo einamų pareigų.

„Atsižvelgus į praėjusią savaitę ūkio ministro siūlymus ištirti viešųjų pirkimų procedūras minėtoje įmonėje, sudaryta savivaldybės ir „Vilniaus vandenų“ komisija, kuri analizuoja galimus pažeidimus“, - antradienį spaudos pusvalandyje sakė Vilniaus meras Vilius Navickas.

Paklaustas, ar asmeniškai neįtarė, kad bendrovės veikla galėjo būti neskaidri, V. Navickas sakė, jog įtarimus turi nagrinėti institucijos, kurioms tai privalu daryti.

„Nušalintieji įmonės „Vilniaus vandenys“ vadovai pareigas ėjo nepilnus metus, nuo 2009 metų gegužės ar birželio. Aš esu išsakęs pastabų įmonės direktoriui, kad pasikeitus „Vilniaus vandenų“ valdybai, direktoriui reikėjo kuo greičiau padaryti auditą ir įvardyti prieš tai buvusių vadovų darbus, ekonominį rezultatą ir pateikti ateities planus. Tačiau tai buvo daroma šiek tiek pavėluotai ir dabar turime tai, ką turim. Nelabai turiu daugiau ką komentuoti“, - sakė meras.

Pasak V. Navicko, laikinasis „Vilniaus vandenų vadovas turi būti paskelbtas antradienį, tačiau iš kokių kandidatų bus renkamasi, meras neįvardijo.

Ketina tik stabdyti narystę

Socialdemokratų partijos vadovas Algirdas Butkevičius DELFI antradienį sakė, jog neplanuojama artimiausiu metu D. Norkaus šalinti iš partijos. Antradienį vakare turi įvykti socialdemokratų Vilniaus skyriaus prezidiumo posėdis, kuriame ketinama sustabdyti „Vilniaus vandenų“ vadovo narystę partijoje, kol vyksta tyrimas.

Priminus neseną panašų atvejį, kai liberalcentristai nedelsdami iš partijos pašalino sveikatos apsaugos viceministrą Artūrą Skiką, A. Butkevičius paaiškino, jog jiems dar trūksta informacijos priimti tokį sprendimą: „Lyg tai šitie dalykai prasidėjo dar prieš paskiriant jį į šį postą... Mums dar reikia trupučiuką išsiaiškint. Visiškai neturime informacijos. O gal dar jis pats šiandien parašys pareiškimą... Jis nėra aktyvus partijos narys, jis – eilinis partijos narys. Vilniaus skyriaus tarybos posėdžiuose nė karto nemačiau, kad jis pasisakytų ar dalyvautų diskusijose“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (23)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (130)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...

Tyrėjų akiratyje – kredito unijos, kurios be klientų žinios pervedinėjo pinigus (5)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ( FNTT ) tiriamos kredito unijos „Baltija“ ir Namų...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (6)

Planas rekonstruoti„ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Isteriją Vokietijoje sukėlusios JAV sankcijos Rusijai – gera proga nulipti nuo Maskvos vamzdžio? (139)

Vokietijoje netyla prieštaringos diskusijos dėl naujųjų JAV sankcijų Rusijai. Kairiojo sparno...

V. Adamkus: tokia ES nebegalės egzistuoti (128)

Keista stebėti, kaip kai kurie ES šalių lyderiai perima Vladimiro Putino retoriką ar net gina...

Gyvybę išgelbėjęs stebuklas Šiauliuose: praeivis sugavo pro langą krentančią mergaitę (34)

Šiauliuose pirmadienis prasidėjo dramatiškai – pro vieno bendrabučio langą iškrito mažametė...

Saldžių mandarinų galite užsiauginti tiesiog ant palangės

Kvapnūs, sultingi, saldūs mandarinai Lietuvoje „auga“ ne tik parduotuvėse… Jų derliaus...

Prakalbo apie svarbiausią jaunimo bruožą: po Antrojo pasaulinio karo tokie žmonės buvo engiami (3)

Didelis greitis, staigūs manevrai ir įspūdingos figūros ore – Lietuvoje sparčiai populiarėja...