Švietimo viceministras Vaidas Bacys teigia, kad Lietuvos pusė pradėdama darbą bendroje su Lenkija švietimo ekspertų grupėje tikėjosi daugiau ekspertinio požiūrio, tačiau pripažįsta, kad, Lietuvos lenkams reiškiant nepasitenkinimą dėl Švietimo įstatymo pokyčių, politinių dalykų šiose diskusijose visiškai nepavyko išvengti.
© DELFI / Audrius Solominas

"Lietuvos pusė tikėjosi labiau ekspertinės linijos, bet kai kalbame apie švietimo politiką, be abejo, tos politinės linijos visiškai išvengti yra neįmanoma. Tikrai tikėjomės daugiau diskusijų ekspertine prasme, bet kadangi tai yra gyvenimiška, tam tikra prasme emocijos - lenkų tautinė mažuma jautriai reaguoja į dabartinę situaciją - kartais ir nulemdavo, kad ne vien ekspertiniai dalykai būdavo akcentuojami, bet ir tam tikri politiniai", - BNS penktadienio vakarą sakė V.Bacys po baigiamojo abiejų šalių ekspertų susitikimo Trakuose.

Susitikime buvo sutarta, kad Lietuvos ir Lenkijos pusės parengs atskirus pranešimus apie šios darbo grupės pasiektus rezultatus.

"Yra sutarta, kad kiekviena pusė paruoš ir išplatins savo pareiškimą. Yra konstatuota iš Lietuvos pusės, jog mes tikrai džiaugiamės, kad buvo tie keturi susitikimai, nes daugelis tų klausimų, kuriuos kėlėme dėl lietuvių tautinės mažumos ir lenkų tautinės mažumos yra ir išlieka svarbūs. (...) Mes šitą pranešimą esame paruošę išplatinti antradienį, pakankamai išsamų ir su tam tikrais savo argumentais, kurie liečia svarstytus klausimus", - kalbėjo švietimo viceministras.

V.Bacys sakė, kad bendros darbo grupės susitikimuose kai kuriais klausimais, pavyzdžiui liepą įsigaliojusio Lietuvos Švietimo įstatymo, išsiskyrė. Jis pabrėžė, kad būtų naivu tikėtis, kad nuomonės ir pozicijos visada sutaps ir pridūrė, kad to siekiant būtina ir toliau bendrauti.

"Visų pirma, lenkų pusė norėtų, pageidautų, kad mes išreikštume norą dėl įstatymo keitimo. Lietuvos pusė pabrėžė, kad šita ekspertų grupė buvo sukurta ne įstatymui kvestionuoti, bet dėl poįstatyminių aktų ir jų įgyvendinimo. Mes šitą poziciją ir akcentavome. (...) Šiandien daugiau buvo apibendrinimas ir išryškinimas, kokiose pozicijose mes susikalbame, kokiose pozicijose nuomonės išsiskiria ir kiekviena pusė išdėstys detaliai savo poziciją paskelbdama savo pareiškimą", - aiškino viceministras.

Lietuvos ekspertai savo vertinimus pristatys ministrui pirmininkui Andriui Kubiliui ir nusiųs Lenkijos pusei. Susitikimas Trakuose buvo penktasis.

Ankstesniuose susitikimuose ekspertai skelbė sutarę dėl tokių dalykų kaip baigiamojo lietuvių kalbos brandos egzamino formos vienodumo ar lietuviškų mokyklų Lenkijoje finansavimo peržiūrėjimo, taip pat sutarta įsteigti nuolatinę darbo grupę.

Tačiau artėjant baigiamajam susitikimui, lenkų pusė ėmė kalbėti, esą darbo grupė buvo neveiksminga, ir vėl paragino Lietuvą keisti Švietimo įstatymą, kuriuo stiprinamas dalykų dėstymas lietuvių kalba.

Likus kelioms dienoms iki susitikimo Trakuose Lenkijos žiniasklaida paviešino premjero Donaldo Tusko laišką Andriui Kubiliui, kuriame Lenkijos premjeras darbo grupės rezultatus pavadino nepatenkinamais. Netrukus po to Lietuvos lenkų rinkimų akcijos interneto svetainėje paskelbta apie planuojamą streiką lenkiškose mokyklose Lietuvoje.

Pagal naująjį Lietuvos Švietimo įstatymą, tautinių mažumų mokyklose Lietuvos istorija ir geografija turi būti dėstoma lietuviškai, o po kelerių metų numatoma suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą tautinėms mažumoms ir lietuviams. Lietuvos lenkai sako, kad taip bloginama jų padėtis.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad jos pasirinktas modelis yra vienas iš nuosaikiausių Europoje ir pažymi, kad kitose šalyse, įskaitant Lenkiją, galioja panašios nuostatos dėl vienodo egzamino ir dalykų dėstymo valstybine kalba.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...