Baudžiamoji byla, iškelta po garsiai nuskambėjusio šnipo iš Šiaulių sulaikymo, įstrigo Generalinėje prokuratūroje. Bylos tyrimas užsitęsė dėl prokurorų ir advokato Kęstučio Stungio, ginančio šnipinėjimu kaltinamą 26 metų Eugenijų Joniką, nesutarimų.
Pareigūnai bei advokatas negali sutarti, kokiu įstatymu reikia vadovautis ginčytinoje situacijoje.

E.Jonikos baudžiamoji byla - viena pirmųjų, kurioje "Slaptai", "Visiškai slaptai", "Konfidencialiai" pažymėti dokumentai yra įvardyti kaip valstybės paslaptys.

Su tokia informacija laisvai gali susipažinti tik trys žmonės - šalies Prezidentas, Seimo pirmininkas bei premjeras.

Kiti tam tikrų tarnybų pareigūnai privalo užpildyti kelių lapų anketą ir gauti specialų leidimą.

Paprastam žmogui susipažinti su valstybės paslaptimis neįmanoma.

Pareigūnai laikosi nuomonės, jog kaltinamojo gynėjas turi atlikti visus formalumus ir pasirašyti pasižadėjimą neskelbti valstybės paslapčių.

Tuo tarpu K.Stungys yra įsitikinęs priešingai ir vadovaujasi kitu įstatymu nei prokurorai. Kol tęsiasi nesutarimai, nei išteisintas, nei nuteistas E.Jonika sėdi Lukiškių tardymo izoliatoriuje.

Manoma, jog bylai patekus į teismą panašių nesusipratimų gali būti dar daugiau.

Tiksliai nėra aišku, kaip su byloje esančiomis valstybės paslaptimis galės susipažinti teisėjai, kaip jas turės protokoluoti sekretorės, kokiomis sąlygomis byla bus saugoma teismo pastate.

Anksčiau policijoje bei Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) dirbusį E.Joniką Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai sulaikė Vilniuje praėjusių metų gegužės 21-ąją. Jis įtariamas šnipinėjimu bei ketinimais perduoti valstybės paslaptis užsienio šalies žvalgybai.

Anot kai kurių šaltinių, šiaulietis Rusijos diplomatu apsimetusiam vyriškiui perdavė slaptą vidaus reikalų ministro įsakymą dėl agentų verbavimo bei mokėjimo už informaciją. Taip buvo perduotas ir neva korumpuotų Lietuvos pareigūnų sąrašas. E.Jonikos advokatas K.Stungys sakė buvęs gerokai nustebęs, išgirdęs prokurorų pasiūlymą užpildyti anketą bei raštu pasižadėti, jog neišduosiąs byloje esančių valstybės paslapčių.

"Statomi įvairūs dirbtiniai barjerai, o byla vilkinama. Baudžiamojo proceso kodekse, kuris reguliuoja tokius santykius, yra aiškiai pasakyta, jog baigus tirti bylą advokatui bei kaltinamajam privaloma pateikti visą medžiagą be išimties.

Tuo tarpu prokurorai bando pritaikyti Valstybės bei tarnybos paslapčių įstatymą.

Galima įžvelgti, jog šioje situacijoje iš tikrųjų konkuruoja šis bei Baudžiamojo proceso įstatymai.

Tačiau reikia vadovautis tuo įstatymu, kuris yra konkrečiai pritaikytas santykiams reguliuoti. Šiuo atveju - Baudžiamojo proceso", - įsitikinęs K.Stungys.

Norint susipažinti su valstybės paslaptimis, reikia užpildyti anketą, kurioje yra keliasdešimt klausimų, ir pasirašyti pasižadėjimą informacijos neskelbti.

Po to šiuos duomenis gauna Valstybės saugumo departamentas, kuris privalo atidžiai išanalizuoti žmogaus asmenybę bei nuspręsti, leisti jam susipažinti su valstybės paslaptimi ar ne.

"Tokie reikalavimai gali būti taikomi tik tiems žmonėms, kurie ruošiasi dirbti saugume ar kitoje įstaigoje, kur darbas susijęs su valstybės paslaptimis. O prokuratūros, advokatų, kaltinamųjų santykius reguliuoja Baudžiamojo proceso įstatymas.

Be to, jame yra draudimas skelbti tardymo medžiagą. Baudžiamajame kodekse taip pat yra numatyta atsakomybė, už valstybės paslapčių paskelbimą. Tai ir yra saugikliai, jog aš neišduosiu slaptos informacijos", - aiškino K.Stungys.

Dėl šios situacijos bei pareigūnų veiksmų advokatas parašė skundą generaliniam prokurorui Antanui Klimavičiui.

Dėl E.Jonikos bylos K.Stungys parašė skundą ir Strasbūre esančiam Žmogaus Teisių Teismui, ten šis dokumentas jau užregistruotas.

Skunde išdėstyti argumentai, jog E.Jonika buvo neteisėtai sulaikytas, pažeistos jo teisės į gynybą, o pati byla vilkinama, nors turėtų būti išnagrinėta per kiek įmanoma trumpesnį laiką.

Tuo tarpu Generalinės prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka K.Stungį dėl tokio jo apsisprendimo apskundė Advokatų tarybai ir paprašė įvertinti gynėjo profesinę veiklą.

A.Kliunka įsitikinęs, jog dviprasmiškoje situacijoje reikia vadovautis ne tik Baudžiamojo proceso, bet ir Valstybės bei tarnybos paslapčių įstatymu.

"Neišsprendus klausimo dėl E.Jonikos advokato K.Stungio galimybės susipažinti su šioje byloje esančia valstybės paslaptį sudarančia informacija, nėra galimybės pabaigti parengtinį tardymą.

Prašau imtis priemonių, kad byloje K.Stungys laikytųsi Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo reikalavimų", - savo rašte Advokatų tarybai išdėstė A.Kliunka.

Praėjusią savaitę Advokatų taryba priėmė sprendimą dėl prokuroro A.Kliunkos rašto. Nutarta palaikyti advokatą K.Stungį.

"Advokatų taryba yra tos nuomonės, kad advokatų, kaip baudžiamojo proceso dalyvių, teisės negali būti siauresnės už kvotėjo, tardytojo, prokuroro ar teisėjo", - rašoma sprendime.

Taryba nusprendė, jog iki šiol neišspręstas klausimas, kaip šioje situacijoje valstybės paslaptis saugos kvotėjai, tardytojai, prokurorai, teisėjai.

Todėl nėra pagrindo reikalauti, jog K.Stungys privaloma tvarka gautų leidimą dalyvauti baudžiamojoje byloje, kurioje yra ir slaptų dokumentų.

E.Jonikos bylą tiriantis Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda atsisakė komentuoti kilusius nesutarimus su kaltinamojo gynėju K.Stungiu.

Prokuroras patvirtino, kad jis pats yra gavęs leidimą susipažinti su valstybės paslaptimis.

"Lietuvos rytas"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (7)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (197)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (14)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (19)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (48)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...

Rusijos propagandos gniaužtuose atsidūrusios šalies atstovė: žmonės mąsto, emigruoti ar dar palaukti (296)

Jauna moteris, buvusi kandidatė Moldovos prezidento rinkimuose Maia Sandu yra pasiryžusi...

Prasidėjo visiškas Saulės užtemimas: pasigrožėkite vaizdais (28)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Žvaigždžių gretos byra: Europos čempionatas – be būrio elitinių žaidėjų (22)

Savaitgalį vos per 24 valandas iš Europos krepšinio čempionato žaidėjų sąrašo buvo...

Į susišaudymo Vilniuje sūkurį pateko ir S. Stavickis-Stano (112)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis, tarp...

Vilniuje esančioje Antakalnio gatvėje aidėjo šūviai papildyta 20.44 (85)

Šiandien Vilniuje aidėjo šūviai. Antakalnio gatvėje esančioje kavinėje tarp susipykusių...