Užsienio reikalų ministerija turėtų gerinti konsulinių darbuotojų mokymo programas, daugiau dėmesio skirti praktiniams įgūdžiams formuoti, sunorminti užsienio kalbų mokėjimo vertinimus, tobulinti kitas konsulinio darbo organizavimo sritis.
Užsienio reikalų ministerija
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Tokias išvadas padarė Valstybės kontrolė, atlikusi valstybinį auditą "Užsienio reikalų ministerijos veikla, organizuojant konsulinių funkcijų vykdymą".

"Užsienio reikalų ministerija dar turi neišnaudotų galimybių racionaliau organizuoti konsulinių paslaugų teikimą", - teigia valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė. Pasak jos, tai ypač svarbu dabar, didėjant emigracijai ir siekiant pritraukti daugiau užsienio turistų, bet, kita vertus, mažėjant konsulinių tarnybų finansavimui.

Lietuvos diplomatinėse atstovybėse 2008 m. išduota beveik 250 tūkst. vizų, buvo tvarkomi dokumentai dėl pilietybės suteikimo, dėl pasų ir leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo, išrašomi asmens grįžimo pažymėjimai, teikiamos notarinės paslaugos, atliekami įvairūs kiti konsuliniai veiksmai. Už suteiktas paslaugas 2008 m. surinkta daugiau kaip 37 mln. Lt konsulinių mokesčių.

Išanalizavę konsulinių pareigūnų mokymo sistemą valstybiniai auditoriai konstatavo, kad tam tikslui skiriamos lėšos naudojamos ekonomiškai. Tačiau atkreiptas dėmesys, kad išvykstančiųjų vykdyti konsulinių funkcijų į diplomatines atstovybes mokymo programoje nenumatyta pakankamai laiko formuoti praktinius įgūdžius. Tai lemia, kad tikrinant konsulinių paslaugų teikimą diplomatinėse atstovybėse nustatoma nemažai netikslumų ir techninių klaidų.

Tik dalis pirmosios rotacijos diplomatų, išvykstančių dirbti į diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas, gerai moka dvi užsienio kalbas. Auditoriai nurodė, kad kai kurių diplomatų pareigybių aprašymuose nurodyti žemesni užsienio kalbų mokėjimo lygiai, negu reikalaujama priimant į diplomatinę tarnybą.

Vertindami konsulinių darbuotojų darbo krūvį auditoriai nustatė, kad Lietuvos atstovybėse Baltarusijoje, Rusijoje, Kazachstane vienas konsulinis pareigūnas per metus išduoda apie 20 tūkst. vizų, o tai keturis kartus viršija krūvį, kuris nustatytas Europos Sąjungos valstybių metodiniuose nurodymuose. Auditorių nuomone, Užsienio reikalų ministerija turi galimybių diplomatinėse atstovybėse konsulines funkcijas vykdančių darbuotojų darbo krūvį paskirstyti tolygiau.

Auditoriai nurodė, kad kai kuriose diplomatinėse atstovybėse nėra gerų darbo sąlygų darbuotojams ir lankytojų priėmimui.

Rusijos piliečių supaprastintą tranzitą geležinkeliu per Lietuvos teritoriją į Kaliningrado sritį ar iš jos aptarnauja apie 100 diplomatinės tarnybos darbuotojų. Susidarius didesniems keleivių srautams į pagalbą pasitelkiami kiti ministerijos darbuotojai.

Auditoriai nustatė, kad dalies ministerijos darbuotojų, nereguliariai vykstančių įteikti supaprastinto tranzito geležinkeliu dokumentus traukiniuose, darbas organizuojamas nesilaikant Valstybės tarnybos įstatymo reikalavimų, darbo laiko apskaita tvarkoma nesilaikant Darbo kodekso reikalavimų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (2)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (2)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (4)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...