Visuomeninė organizacija "Tėvai prieš narkotikus" sukritikavo Lietuvoje vykdomą narkomanijos prevencijos politiką ir paragino aukščiausius valstybės pareigūnus pasisakyti prieš visas priemones, kurios skatintų piktnaudžiavimą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.
Kokainas
Kaip skelbiama trečiadienį organizacijos paskelbtame pareiškime prezidentui Rolandui Paksui, Seimo pirmininkui Artūrui Paulauskui ir premjerui Algirdui Brazauskui, Valstybės kontrolės Seimui pateiktoje ataskaitoje pateikti duomenys liudija, jog 2001 metais, palyginus su 1998-aisiais, 40 proc. sumažėjo vidutinė narkotinių medžiagų kaina, registruotų narkomanų skaičius padidėjo 50 proc., dvigubai padažnėjo nusikaltimų, susijusių su narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, paplito narkotikų vartojimas jaunimo tarpe.

Vidutinis pirmą kartą besikreipiančių gydytis narkomanų amžius sumažėjo iki 23,5 metų ir tapo 4,5 metų mažesnis už Europos Sąjungos vidurkį.

Organizacijos narių nuomone, taip atsitiko todėl, kad iki šiol nėra įstatymu nustatytos narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės koncepcijos, kuria remiantis būtų kuriami visas narkotines ir psichotropines medžiagas reglamentuojantys norminiai aktai, kuriamos ir vykdomos prevencijos programos.

Visuomenininkų teigimu, valstybės narkotinių ir psichotropinių medžiagų politika remiasi "žalos mažinimo" ideologija, kurią atitinka tokios programos, kaip pakaitinis gydymas metadonu bei švirkštų ir adatų keitimas narkomanas, vartojantiems neteisėtai įgytas narkotines ir psichotropines medžiagas.

Tuo tarpu ilgamečiais įvairiose šalyse atliktais tyrimais, kaip teigiama pareiškime, nustatyta, kad tokios programos sudaro palankias sąlygas veikti narkotikų platintojams ir ne tik nesustabdo, bet paskatina pavojingiausių narkotinių medžiagų ir su jais susijusių ligų - intraveninės narkomanijos bei AIDS - plitimą.

Organizacijos atstovai "nusikalstama veikla" vadina savivaldybės bei valstybės institucijų pareigūnų, AIDS centro, Vilniaus priklausomybės ligų centro darbuotojų rengiamus "saugos sekso" kursus prostitutėms, švirkštų bei adatų dalinimą narkomanams ir kitas akcijas.

Be to, visuomenininkų nuomone, valstybės teisėtvarkos ir sveikatos apsaugos sistemų tarnautojai visiškai neatsižvelgia į visuomenės nuomonę ir pageidavimus imtis griežtų priemonių prieš narkotinių ir psichotropinių medžiagų platintojus bei vartotojus, todėl savo veikloje dažniausiai lieka be visuomenės paramos bei pasitikėjimo.

"Antra vertus, įstatymų leidėjams tyčia sumažinus atsakomybę už narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimą, nemėginant apsaugoti visuomenės nuo narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartotojų, kitokių rezultatų ir nereikia tikėtis", - sakoma pareiškime.

Pareiškime atkreipiamas dėmesys, kad buvo maksimaliai sušvelnintos bausmės naujajame Baudžiamajame kodekse už veikas, susijusias su narkotinėmis medžiagomis. "Tai smūgis visoms operatyvinėms tarnyboms, nes darant tokias pataisas nebuvo atsižvelgta į tai, kiek šioms tarnyboms reikia laiko ir pastangų, norint išsiaiškinti bei sulaikyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamintojus ir prekiautojus", - rašoma pareiškime.

Be to, visuomenininkams siaubą kelia siūlymas trečdaliu sumažinti Lietuvos kriminalinės policijos biurą, kuris yra vienintelė reali valstybės atrama kovojant su organizuotu nusikalstamumu bei vykdant narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolę.

Kaip teigiama pareiškime, iki šiol neįgyvendintas Nacionalinės narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos punktas, numatantis parengti Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo ir Narkologinės priežiūros įstatymo papildymus, įteisinančius segančiųjų narkomanija vaikų ir paauglių gydymą pagal neatidėliotinas medicinines indikacijas.

Pasak jų, nėra nė vienos specializuoto gydymo nuo priklausomybės narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms įstaigos vaikams, iki šiol neįgyvendinta apsinuodijimų kontrolės tvarka.

Visuomenininkai ragina viešai paskelbti, kad Lietuvos valstybės pasisako prieš visas strategijas ir politiką, kurios skatina, lengvina, sudaro galimybes ar palaiko piktnaudžiavimą narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, ir kad valstybė veiklos prioritetu skelbia pirminę narkomanijos prevenciją.

Be to, visuomenininkai ragina kuo greičiau sustabdyti metadono narkomanams skirstymą, švirkštų ar adatų dalinimą ir pakeisti juos alternatyviomis programomis, nesusijusiomis su narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu.

Be to, organizacija ragina griežtinti atsakomybę už nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, nuodingomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis.

Be to, siūloma parengti ir patvirtinti Nacionalinę narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės ir narkomanijos prevencijos tarybos prie prezidento sudėtį. Į šią tarybą reikėtų įtraukti valstybės institucijų ir visuomeninių organizacijų atstovus, įtakingus vaikų ir jaunimo tarpe sporto ir kultūros veikėjus, žiniasklaidos atstovus, ypač populiarių vaikų ir jaunimo tarpe leidinių žurnalistus, taip pat pakviesti ekspertų teise dalyvauti atstovus iš užsienio šalių, kuriose sėkmingai kovojama su narkotikais.

Visuomenininkai ragina kuo skubiau sustabdyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimą čigonų taborų teritorijose Vilniuje ir kituose miestuose, stiprinti Lietuvos kriminalinės policijos biurą bei esamus specializuotus narkotikų kontrolės padalinius ir steigti naujus.

Organizacija tikisi, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas neatidėliotinai imsis priemonių tvarkai jam pavaldžiose srityse įvesti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio (8)

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (2)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (220)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (7)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (98)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (194)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (154)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (10)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...