Žinios apie valstybės institucijų vadovų ir darbuotojų gaunamus atlyginimus taps viešos. Iki šiol dauguma valdininkų slėpė, kiek uždirba. Pavyzdžiui, ministras, turintis Seimo nario mandatą, į rankas kas mėnesį oficialiai gauna apie 6 tūkst. litų. Tačiau priemokos ir neatsiskaitytinai naudojami reprezentaciniai fondai padidina mėnesio atlyginimą iki maždaug 20–25 tūkst. litų. Nuo didesnės dalies tų pinigų net neatskaitomi mokesčiai.
© Corbis/Scanpix
Jeigu Prezidentas Valdas Adamkus nevetuos Seimo priimto įstatymo, po rugpjūčio 1 d. kiekvienas pilietis galės oficialiai kreiptis į bet kurią valstybės įstaigą ir reikalauti informacijos apie joje mokamus atlyginimus. Atmesti šių prašymų įstaigos neturės teisės.

Liepos 15 d., baigdami pratęstą pavasario sesiją, Seimo nariai priėmė Teisės gauti informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų bei įstaigų įstatymo pataisas. Jos sudaro sąlygas netrukdomai gauti informaciją apie valstybės kontroliuojamų institucijų ir įstaigų darbuotojų darbo užmokestį. Šios pataisos turi įsigalioti nuo rugpjūčio 1 d., jeigu jų nevetuos Prezidentas V.Adamkus.

Prezidento patarėja teisės klausimais Aušra Rauličkytė informavo, kad įstatymas prezidentūrą pasiekė šį pirmadienį, tai yra liepos 21 d. Pagal Konstituciją valstybės vadovas turi iki liepos 31 d. apsispręsti, ar vetuoti šį įstatymą, ar jį pasirašyti.

Koks bus Prezidento sprendimas, kol kas nežinoma. Tai paaiškės kitos savaitės pradžioje, kai dvi savaites po keturias Lotynų Amerikos valstybes keliavęs V.Adamkus grįš į darbą.

Iki šiol slėpė

Pagal dabar galiojančią tvarką beveik neįmanoma sužinoti, kokius atlyginimus ir kiokias išmokas kiekvieną mėnesį gauna ministerijų, departamentų, įvairių žinybų, valstybinių akcinių bendrovių, viešųjų įstaigų vadovai ir jų darbuotojai. Žinybų vadovai ir buhalterijos prisidengia įstatymais, saugančiais atlyginimų dydžių konfidencialumą.

Geriausiu atveju apeliuojama į sudėtingus ir painius teisės aktus, nustatančius atlyginimų valdininkams sistemą, bet ne konkrečias mėnesines išmokas. "Pažiūrėkite įstatymus, ten viskas surašyta. Mes neįgalioti jums teikti informacijos", – atrėžė vienos ministerijos buhalterė, paklausta, kokie atlyginimai jos atstovaujamoje įstaigoje.

Įveikė pasipriešinimą

Atlyginimų paviešinimą inicijavęs Seimo Audito komiteto pirmininkas Artūras Skardžius džiaugėsi, kad "nepaisant didelio pasipriešinimo, kurio sulaukė projektas, parlamentarams pakako politinės valios priimti sprendimą dėl valstybės įstaigų ir įmonių darbuotojų atlyginimų viešumo".

Jis atkreipė dėmesį, kad tokioms įmonėms ir įstaigoms patikėta teikti mokamas, dažnai monopolines, paslaugas.

"Pavyzdžiui, valstybės įmonė "Registrų centras" registruoja įvykius, kuriems įstatymais nustatyta privaloma teisinė registracija, valstybės valdoma akcinė bendrovė "Lietuvos paštas" turi įstatymu įtvirtintą paslaugų sritį, kurioje veikia be realios konkurencijos. Nemažą šių ir kitų valstybės kontroliuojamų įmonių paslaugų įkainių dalį sudaro darbuotojų darbo užmokestis", – teigė A.Skardžius.

Jo nuomone, "netoleruotina, kai valstybės įmonėse, dažnai teikiančiose gyventojams monopolines paslaugas, sukuriama daug šiltų vietelių, šiems darbuotojams skiriami nepagrįsti ir atsakomybės bei veiklos rezultatų neatspindintys atlyginimai, kurie įtraukiami į teikiamų paslaugų kainą".

Priedai viršija algas

Įsigaliojus įstatymui turėtų būti nesudėtinga gauti žinių ir apie aukščiausių valstybės pareigūnų darbo užmokesčius bei priedus už stažą, viršvalandžius, darbą vienoje vietoje ir kitas išmokas.

Valdininkų kišenes taip pat papildo dienpinigiai, reprezentacinių fondų lėšos, premijos, priemokos. Įvairūs priedai dažniausiai viršija pačias algas. Pavyzdžiui, ministras, turintis Seimo nario mandatą, į rankas kas mėnesį oficialiai gauna apie 6 tūkst. litų. Tačiau priemokos ir neatsiskaitytinai naudojami reprezentaciniai fondai padidina mėnesio atlyginimą iki maždaug 20–25 tūkst. litų. Nuo didesnės dalies tų pinigų net neatskaitomi mokesčiai.

Analogiška situacija yra ir su kitais aukštais pareigūnais. Bet kiek tiksliai jie gauna, dabar sužinoti beveik neįmanoma.

A.Skardžius tikisi, kad algų viešinimo tvarka "turėtų prisidėti prie vieningos ir subalansuotos atlyginimų sistemos viešajame sektoriuje kūrimo". Pasak jo, "būtina užtikrinti, kad karjera ir atlyginimas viešajame sektoriuje būtų pagrįsti kompetencija ir patirtimi, o ne turimomis pažintimis".

Teisininkai abejoja

Seimo teisininkai abejoja, ar siekis paviešinti valdininkų atlyginimus neprieštarauja įstatymams. "Tokio pobūdžio informacijos viešumas sudarytų prielaidą kištis į asmens privatų gyvenimą, tai yra gauti informaciją vien dėl to, kad jis dirba valstybės ar savivaldybės institucijoje ar įstaigoje, ir panaudoti šią informaciją asmeniniams interesams tenkinti", – atkreipė dėmesį Seimo Teisės departamentas savo pastabose.

Jose taip pat pabrėžiama, kad prižiūrėti, ar efektyviai valdomas valstybės turtas, įstatymu įgaliota Valstybės kontrolė. Tai taip pat gali daryti kai kurios kitos institucijos, pavyzdžiui, mokesčių inspekcija arba teisėsauga. Todėl, anot teisininkų, nėra pagrindo daryti išvadą, kad valstybės institucijose mokamų algų viešinimas užtikrintų racionalų valstybės turto naudojimą, nes galimybė gauti tokią informaciją suteikta turto valdymo kontrolę vykdančioms institucijoms.

„Vilniaus dienoje“ taip pat skaitykite:

Mada: gyvenimas be konservantų

Po bankrotu slepiamos nuodėmės

Už atšauktą užsakymą – tuščia sąskaita

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (65)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (10)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (14)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (88)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (2)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (1)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (1)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (60)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (28)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (20)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...