V.Adamkus ragina parengti nacionalinę savižudybių prevencijos strategiją

 (2)
Prezidentas Valdas Adamkus ragina parengti valstybės politikos strategiją dėl savižudybių prevencijos.
"Seniai reikalinga valstybės lygio politika šiuo klausimu - strateginė, pagrįsta moksliniais tyrimais, jungianti ir koordinuojanti įvairių žinybų veiklą ir pastangas", sakė šalies vadovas penktadienį, pradėdamas nacionalinę konferenciją "Savižudybių prevencija Lietuvoje".

Prezidentas V. Adamkus klausė susirinkusių, ar ne per lengvai susitaikyta su "savižudžių tautos" vardu, nes istorija rodo, jog Lietuva niekada nebuvo savižudžių kraštas.

"Todėl įvardinti tai neatskiriama lietuviško mentaliteto dalimi, kas retsykiais daroma, - neleistina kapituliacija", sakė V. Adamkus.

Jis pareiškė tikįs, jog ši tendencija laikina, kad ją galima sustabdyti ir nugalėti.

1996 metais 100 tūkst. gyventojų teko 46,4 savižudžio, o 1999 metais šis rodiklis buvo 41.

Pasak prezidento, staigioms gyvenimo permainoms griaunant įprastą tvarką, žmogų užgriūva vis daugiau iššūkių, vis daugiau socialinių problemų, todėl tokiomis sąlygomis kaip niekada svarbi tampa valia gyventi, galia grumtis už savo gyvenimą.

"Mūsų valia ši atmosfera gali atrodyti beviltiška, gniuždanti, destruktyvi. Ir mūsų pastangos bendro gyvenimo aplinką gali padaryti viltingesnę, solidaresnę, labiau palankesnę problemoms spręsti, išeičių ieškoti", kalbėjo Lietuvos vadovas.

Spaudos konferencijoje penktadienį sveikatos apsaugos ministras Raimundas Alekna apgailestavo, kad iki šiol savižudybių problema buvo siejama tik su sveikatos apsaugos sritimi. Jis tikisi, kad ši konferencija turėtų padėti suprasti, kad savižudybės yra itin didelė problema, apimanti daugelį sričių.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sakė, kad 1996 metais Lietuva pirmavo savižudybių skaičiumi pasaulyje, o nuo 1998 metų savižudybių ėmė mažėti.

Tačiau Vilniaus universiteto Klinikinės ir socialinės psichologijos katedros docentė Danutė Gailienė teigė, kad per pastaruosius penkerius metus beveik 10 kartų padaugėjo mėginimų nusižudyti.

D. Gailienė mano, kad didelį savižudybių skaičių Lietuvoje lemia nestabili ekonominė padėtis, taip pat paplitęs alkoholizmas. Anot jos, su alkoholizmu susiję apie 50 proc. savižudybių.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovas Jose Manoel Bertolete teigė, kad kasmet pasaulyje nusižudo apie 1 mln. žmonių arba po vieną kas 40 sekundžių. Konferencija vyks dvi dienas, joje dalyvauja žymūs Šveicarijos, Suomijos, Norvegijos, Vokietijos, Slovėnijos, PSO bei Lietuvos mokslininkai.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

NATO pranešė apie pažangą ruošiantis dislokuoti batalionus Baltijos šalyse ir Lenkijoje (1)

NATO daro pažangą, formuodama batalionus, kuriuos ruošiamasi dislokuoti rytinių sąjungininkių, nerimaujančių dėl griežtėjančio Rusijos tono, teritorijose, trečiadienį pranešė Aljanso vadovas Jensas Stoltenbergas.

Sunkumai dėl darbo – ne visiems išeinantiems Seimo nariams: kai kam vartai į šiltą vietą jau atverti (62)

Seimo pirmininkės pavaduotojui ir kol kas dar Seimo nariui, bet neperrinktam Vydui Gedvilui, panašu, kad nereikės ilgai sukti galvos ieškantis naujo darbo. Vartai į gana šiltą ir užtikrintą darbo vietą jam yra plačiai atidaryti.

Lietuvoje kuriamame tarptautiniame batalione bus ir tankų, ir šarvuočių, sako J.Olekas (70)

Lietuvoje kuriamame tarptautiniame NATO batalione bus ir tankų, ir pėstininkų kovos mašinų, sako krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

R. Karbauskis: į premjerus siūlysime S. Skvernelį (237)

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad partija apsistojo ties vienu kandidatu į premjerus ir Vyriausybei vadovauti siūlys sąrašo rinkimuose lyderį Saulių Skvernelį, pranešė LRT televizijos naujienų taryba.

R. Karbauskis: kai šnekiesi telefonu, netrukus sužino beveik visi (289)

Seimo rinkimus laimėjusių Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) sąrašo lyderis Saulius Skvernelis trečiadienio popietę Vyriausybėje susitiko su premjeru, socialdemokratų vadovu Algirdu Butkevičiumi.