Interviu nacionaliniam Austrijos dienraščiui "Die Presse" Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus tikina, kad Lietuva į Europos Sąjungą ateina ne tuščiomis rankomis ir pabrėžia šalies ryžtą prisivyti labiau ekonomiškai pažengusias Vakarų Europos šalis.
V.Adamkus
© DELFI
Pasak prezidento, Lietuvos narystė Europos Sąjungai yra naudinga tuo, kad įstojusi į šią organizaciją šalis perims dalį atsakomybės už jos politinę ir ekonominę ateitį bei saugumą.

"Mes išplėsime Europos potencialą savo mokslu ir kultūra. Atvėrę savo transporto ir komunikacijų sistemas bei įgyvendinę laisvą asmenų judėjimą, padidinsime viso žemyno gyventojų gyvenimo kokybę", - teigė Lietuvos vadovas antradienį išspausdintame interviu.

Jis pabrėžė, kad ekonominis Vidurio ir Rytų Europos šalių atsilikimas ES šalių narių atžvilgiu yra "ne kliūtis, bet išsprendžiama problema".

"Nors ir ekonomiškai atsiliekame, ateiname ne kaip elgeta su išteista ranka, siekianti ką nors gauti, kad taptų turtingesnė. Esam pasiryžę sunkiai dirbti ir pasivyti likusią Europą", - laikraščiui sakė V.Adamkus.

Jis pripažino, kad besiruošdama narystei ES, Lietuva turi atlikti daugybę darbų žemės ūkyje, restruktūrizuoti energetikos sistemą bei "iš pagrindų atnaujinti bendrą valdymo ir teisingumo sistemą".

Paklaustas, ką darytų Lietuva, jei negautų žadėtos ES finansinės paramos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui, prezidentas pabrėžė, kad šalis viena tam neturi pakankamai resursų ir negalėtų jų sukaupti.

"Ką tokiu atveju mums daryti? Nusižudyti?", - retoriškai klausė Lietuvos vadovas. IAE, kurioje veikia du Černobylio tipo RBMK reaktoriai, Vakaruose laikoma iš esmės nesaugia, nors jos saugumo didinimui investuota daugiau kaip 200 mln. eurų.

Lietuva įsipareigojo IAE pirmąjį bloką uždaryti iki 2005-ųjų, antrąjį - 2009-siais. Savo ruožtu ES įsipareigojo suteikti ilgalaikę adekvačią finansinę paramą uždarymo darbams.

Ignalinos jėgainė pagamina daugiau nei 70 proc. Lietuvos elektros energijos. Vienai Lietuvai IAE uždarymas būtų per didelė finansinė našta, todėl šalis siekia užsitikrinti tarptautinių donorų paramą.

Pastarieji IAE uždarymui jau skyrė daugiau kaip 200 mln. eurų (daugiau kaip 720 mln. litų), o Europos Komisija yra pasiūliusi 2004-2006 metais kasmet skirti po 70 mln. eurų (242 mln. litų) paramos jėgainės uždarymui.

Užsienio ekspertų nuomone, Ignalinos AE uždarymas, reaktorių išmontavimas, radioaktyvių atliekų sutvarkymas ir socialinių problemų sprendimas iki 2020 metų gali kainuoti 2,4 milijardo eurų (apie 10 milijardų litų).

Interviu V.Adamkus optimistiškai įvertino galimybes išspręsti tranzito į Rusijos Kaliningrado sritį klausimą Lietuvai ir Lenkijai tapus ES narėmis.

Prezidentas priminė, kad kaip vieną iš klausimo sprendimo galimybių Lietuva yra pasiūliusi visiems Kaliningrado srities gyventojams išduoti magnetines asmens tapatybės korteles, kurių pagalba sienos perėjimo punktuose būtų vykdoma vykstančiųjų per sieną registracija.

"Tai būtų supaprastintas vizų režimas be popierizmo, biurokratizmo ir pinigų keitimo", - sakė Lietuvos vadovas.

Vykdydama ES duotą įsipareigojimą suderinti vizų režimą su Šengeno erdvės sutarties reikalavimais, kitų metų sausį Lietuva panaikins vizų lengvatas per šalį važiuojančių Rusijos traukinių keleiviams, o nuo 2003 m. liepos 1 d. vizos bus reikalingos ir Kaliningrado srities gyventojams, vykstantiems į Lietuvą ir per ją automobiliais.

Rusija nuogąstauja, kad Lietuvai ir Lenkijai panaikinus vizų režimo lengvatas Kaliningrado srities gyventojams, ši sritis bus izoliuota. Pastaraisiais mėnesiais Maskva suaktyvino politinį spaudimą Lietuvai ir Europos Sąjungai, reikalaudama išsaugoti bevizę erdvę.

V.Adamkus liepos pradžioje pareiškė, kad Rusijos siekis užtikrinti savo piliečiams kuo lengvesnes tranzito sąlygas nebus tenkinamas nei Lietuvos suvereniteto, nei Europos teisės sąskaita.

Europos Komisijos atstovai yra pareiškę, kad dėl Kaliningrado srities būtina siekti sprendimo, kuris nepažeistų Lietuvos suverenumo ir neprieštarautų Šengeno sutarties reikalavimams. Lietuva ir Lenkija tikisi tapti visateisėmis ES narėmis 2004 metais.

V.Adamkus taip pat nepritarė nuomonei, kad supaprastintas vizų režimas Kaliningrado srities gyventojams leis Rusijos juodosios rinkos ir nusikalstamo pasaulio atstovams lengviau patekti į Vakarų Europą.

"Tai jie gali padaryti jau dabar", - dienraščiui teigė V.Adamkus. Lietuvos vadovas liepos 26-28 dienomis kartu su Latvijos prezidente Vaira Vyke-Freiberga ir Estijos prezidentu Arnoldu Ruuteliu (Riūteliu) lankysis Austrijos Zalcburgo mieste.

Į Zalcburgą trijų Baltijos valstybių prezidentus pakvietė Baltijos regione balandžio mėnesį viešėjęs Austrijos prezidentas Thomas Klestilis (Tomas Klestilis).

Numatoma, kad Zalcburge vyks trijų Baltijos valstybių, Austrijos bei tuo metu šalyje viešėsiančio Portugalijos prezidento Jorge Sampaio susitikimas, vėliau penki prezidentai dalyvaus Zalcburgo festivalio atidaryme.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atpildo valanda artėja: tirs, kiek Lietuvoje pabrango mobilusis ryšys (16)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Koalicijai braškant per siūles – neskelbtas Seimo vadovo ir V. Landsbergio susitikimas (214)

Trečiadienio ryte pas Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį apsilankė Tėvynės sąjungos –...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (125)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

A. Milašius. Naujas pavojus Lietuvai – gali atsirasti vidurinioji klasė (159)

Politikams baigiant žiemos politinį sezoną nuskambėjo bent pora įdomių naujienų, kurios nulems...

Ukrainos gynybos ministras pranešė apie pasirengimą galimam Rusijos įsiveržimui (13)

Ukrainos gynybos ministras Stepanas Poltorakas pranešė, kad šalies ginkluotųjų pajėgų...

S. Skvernelis: tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos prabilo apie padarytas klaidas (267)

Premjeras Saulius Skvernelis teigė esąs tikras, kad iš socialdemokratų nuskambės siūlymas...

Vilniuje porą metų stovi nenaudojamas automobilis: ką daryti? (14)

Vilniuje, prie Narduvos g. 24 individualaus namo sklypo ribos jau porą metų stovi apleistas ir...

Gavę sąskaitas pakraupę gyventojai apgulė savivaldybę (242)

Kėdainių rajono savivaldybėje – tikras chaosas. Šį kartą savivaldybės administracija ir jos...

Palangoje ieškojo suknelės vestuvių šventei: norėjosi apsisukti ir grįžti atgal į Vilnių (11)

Palangoje yra nemažai drabužių parduotuvių su nemenku prekių asortimentu. Pasidarė įdomu, ar...