Penktadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) iš dalies patenkino 20-ties romų taboro gyventojų prašymą dėl Vilniaus m. savivaldybės tarnautojų neteisėtais veiksmais jiems padarytos turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo ir priteisė kiekvienam iš devynių suaugusių pareiškėjų nuo 1000 iki 1500 litų, dešimčiai pareiškėjų mažamečių globotinių – po 2000 litų, vienam – 2500 litų neturtinės žalos atlyginimą.
Romai teisme
© DELFI (D.Sinkevičiaus nuotr.)

Prašymą dėl turtinės žalos atlyginimo teismas atmetė kaip nepagrįstą.

20 Kirtimų romų taboro gyventojų kreipėsi į teismą, prašydami priteisti atlyginti jiems iš Vilniaus miesto savivaldybės turtinę (190 tūkst. Lt) ir neturtinę (5,5 mln. Lt) žalą.

Prašyme teismui pareiškėjai paaiškino, kad Vilniaus m. savivaldybės tarnautojai 2004 m. gruodžio 2-3 dienomis romų taboro teritorijoje Kirtimuose be teismo sprendimo nugriaudami romams priklausiusius pastatus, elgėsi neteisėtai.

Savivaldybės tarnautojai inicijavo ir savivaldybės lėšomis nugriovė romų statinius dar nepasibaigus statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų nustatytam terminui nugriauti taboro teritorijoje esančius savavališkus statinius.

Esą nugriovus 5 gyvenamuosius ir 1 negyvenamąjį namą, buvo pažeista pareiškėjų teisė į būstą, į būsto neliečiamumą, neatsižvelgta į tai, kad dėl tokių savavališkų, neteisėtų ir brutalių veiksmų romų šeimos liks be gyvenamosios vietos. Pažeidus šią teisę, kartu buvo pažeista pareiškėjų teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą ir vaiko teisių apsaugą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos.

Pareiškėjai teigė dėl to patyrę didelę moralinę žalą, ilgalaikių dvasinių ir emocinių išgyvenimų, jie nėra tikri dėl savo ateities. Netekusios gyvenamųjų būstų, išmestos į gatvę pareiškėjų šeimos glaudžiasi perpildytuose artimųjų ir pažįstamų namuose, iki šiol neišspręstas klausimas dėl jų gyvenamosios vietos.

Vilniaus m. savivaldybės atstovai teismo prašė atmesti romų skundą kaip nepagrįstą ir paaiškino, kad įrodymų, kurie patvirtintų savivaldybės tarnautojų veiksmų neteisėtumą, nėra. Be to, romai nepateikė jokių įrodymų, kurie patvirtintų, jog jie buvo įsigiję nuosavybės teisę į pastatus ar žemės sklypą, nepagrindė, kokį kitą konkretų turtą ir teises jie buvo įgiję iki 2004 m. gruodžio 2-3 d.

Nesant įrodytų šių aplinkybių, negalima konstatuoti, jog pareiškėjai turėjo įgiję turtines teises į pastatus ar kitas meterialines vertybes, patyrė žalą ar kitaip buvo pažeisti jų interesai. Savivaldybės atstovo nuomone, prašyme teismui nebuvo pateikta ir įrodymų, kad būtent tie asmenys ir jų šeimos yra nukentėję.

Vilniaus apygardos administracininio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi administracinę bylą, priėjo išvdą, kad pareiškėjai nepateikė teismui įrodymų dėl patirtos turtinės žalos, todėl prašymą atlyginti turtinę žalą pripažino nepagrįstu ir jį atmetė. Teismo nuomone, Vilniaus m. savivaldybės darbuotojai 2004 m. gruodžio 2-3 dienomis pažeidė įstatymo nustatytą namų griovimo procedūrą bei atliko veiksmus, kurie įstatymo nepriskirtini jos kompetencijai. Teismas savo sprendime pažymi, kad Vilniaus miesto savivaldybė savo institucijų, pareigūnų neteisėtais veiksmais pažeidė konstitucinį proporcingumo principą, pagal kurį kovoje su teisės pažeidimais, jų padariniais, inter alia savavališkomis statybomis, naudojamos priemonės, metodai ir būdai bei poveikio priemonės būtų proporcingi siekiamam tikslui.

Šiais veiksmais 2004 m. žiemą, gruodžio 2–3 d., pareiškėjai buvo palikti be pastogės, nors jokios būtinybės skubėti nebuvo.

Išanalizavęs ir įvertinęs pateiktus įrodymus (vaizdo įrašą, liudytojų parodymus) teismas padarė išvadą, kad nugriovus statinius, pareiškėjams buvo padaryta neturtinė žala, nes buvo sutrikdyti ir pažeisti jų teisėti interesai apsistoti toje gyvenamojoje vietovėje, kurioje jie faktiškai buvo apsistoję ir gyveno.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka: nušauti penki teroristai, vilkėję mirtininkų liemenes sužeisti septyni žmonės (115)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Antiglobalizmas – naujasis kvailių socializmas (28)

Remiantis nusistovėjusia ekonomikos teorija, globalizacija „pakelia visas valtis“ ir turi...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (15)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Lėktuvnešio apsauga kelia abejonių: ant jo nutūpęs dronas liko nepagautas (22)

„HMS Queen Elizabeth“ lėktuvnešis – naujas, modernus ir didelis Jungtinės Karalystės...

Įtampa Vokietijoje auga: prieš rinkimus – spaudimas automobilių gamintojams (3)

Vokietijos pastangos atsitiesti po vadinamojo „dyzelgeito“ skandalo gali labai greitai virsti...

Vilniaus oro uoste po rekonstrukcijos nusileido pirmasis keleivinis lėktuvos (3)

Vilniaus oro uoste po daugiau nei mėnesį trukusios kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcijos...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: 13 žmonių žuvo, apie 100 sužeisti sunkvežimiui taranavus minią atnaujinta 6:54 (800)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Siūlo iššūkį: 30 dienų be cukraus ar kavos ką galima pasiekti (42)

30 dienų be cukr aus, miltų ar kav os. 30 dienų iš eilės nueiti po 8 tūkst. žingsnių ar...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (277)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...