Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį nusprendė V. Kojaliui paskirti ekspertizę – per ją paaiškės, ar senyvo amžiaus Druskininkų gyventojas dėl prastos sveikatos galės atlikti prokurorų siūlomą bausmę. Tik tuomet, kai bus gautos ekspertų išvados, teismas spręs, kokią bausmę skirti buvusiam MGB operatyvininkui.

Klaipėdos apygardos teismas V. Kojalį pripažino kaltu dėl Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą ir jam skyrė 30 MGL dydžio (3,9 tūkst. Lt) baudą, tačiau su nuosprendžiu nestikę prokurorai jį apskundė apeliacine tvarka.

Valstybinis kaltintojas įsitikinęs, kad kitokia nei Baudžiamojo kodekso straipsnio sankcijoje už padarytą nusikaltimą numatyta bausmė gali būti paskiriama tik esant išimtinėms aplinkybėms ir jeigu nėra pagrindo paskirti švelnesnę negu įstatymo numatytą bausmę, o įstatymo numatytos bausmės paskyrimas būtų aiškiai neproporcingas konkrečiam baudžiamojo įstatymo pažeidimui, kaltininko asmenybei bei kitoms bylos aplinkybėms.

V. Kojalis buvo nuteistas, nes būdamas Lietuvos SSR Valstybės saugumo ministerijos (MGB) Klaipėdos srities Tauragės rajono skyriaus vyr. operatyviniu įgaliotiniu, vykdė SSSR okupacinės valdžios sprendimus dėl Lietuvos partizanų šeimų, partizanų pagalbininkų ir stambių ūkininkų iškeldinimo iš Lietuvos į SSRS šiaurės ir rytinius rajonus bei LSSR Valstybės saugumo ministerijos (MGB) Tauragės rajono skyriaus viršininko pulkininko Andrejaus Lapino, Tauragės rajono vykdomojo komiteto pirmininko Vlado Šapoko nurodymus.

Nustatyta, kad veikdamas grupe su tyrimo metu nenustatytais sovietų okupacinės valdžios represinių struktūrų pareigūnais bei sovietų komunistų partijos aktyvistais, SSSR įvykdytos Lietuvos Respublikos okupacijos metu trėmė civilius gyventojus iš okupuotos teritorijos į okupavusios šalies teritoriją.

Bylos duomenimis, V. Kojalis 1952-ųjų rugpjūčio 5 d. atvyko kartu su trėmimo vykdytojais į Tauragės rajono Pajkopų kaime gyvenusio Juozo Jončos namus ir jį apklausė, o paskui jį su žmona ir dviem vaikais pristatė į Viduklės geležinkelio stotį.

Kitą dieną Jončų šeima geležinkelio ešelono vagonu buvo prievarta išvežta iš Lietuvos Respublikos į SSSR Krasnojarsko sritį, Mansko rajoną, Sergejevkos kaimą, kuriame priverstinai gyveno iki 1957 m.

V. Kojalis 1955 metais buvo nuteistas Pabaltijo karinės apygardos karinio tribunolo už valstybinio ir visuomeninio turto grobimą 15 metų laisvės atėmimo bausme.

Buvęs saugumietis, pranešus jam apie prieš 58 metus padarytą nusikalstamą veiką, kaltu neprisipažino, tačiau jo kaltę įrodė iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro gauti archyviniai dokumentai su įtariamojo parašais, jo darbo biografija bei kita bylos medžiaga.