Vasarą ugniagesiams-gelbėtojams darbo daugiau ne tik dėl padidėjusio gaisringumo, bet ir dėl visoje šalyje išretėjusių ugniagesių gretų. Dirbti šį, nuolatinio streso ir rizikos lydimą darbą žmones prikalbinti sunku dėl kuklių atlyginimų ir griežtų sveikatos reikalavimų. „Vilniuje šiuo metu labiausiai trūksta ugniagesių-vairuotojų.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Tik nedaugelis baigusiųjų Gaisrininkų mokyklą arba Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakulteto Gaisrinės saugos katedrą turi specialias vairuotojo kategorijas, kurių reikia norint vairuoti gaisrinės automobilį“, - „15min“ sakė Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Inga Blinstrubienė.

Pasak jos, ugniagesių-gelbėtojų trūksta visoje Lietuvoje, ypač mažesniuose miesteliuose. „Bėda ta, kad Vilniuje įgiję ugniagesio-gelbėtojo specialybę, žmonės nenori vykti dirbti į kitus miestus, jie nori likti dirbti sostinėje. Todėl kituose miestuose, ypač mažesniuose, gaisrininkų trūkumas kur kas didesnis“, - apgailestavo I Blinstrubienė.

Anot jos, įtakos tam turi ir maži ugniagesių atlyginimai – naujoko ugniagesio-gelbėtojo atlyginimas yra apie 1000–1100 Lt.

„Tai tik pradinė suma, vėliau uždirba daugiau, taip pat yra įvairių priedų. Tačiau kol kas vienintelis veiksnys, sulaikantis žmones šiame darbe, – darbo grafikas. Ugniagesiai –gelbėtojai budi vieną parą, o tuomet 3 paras turi laisvas. Manome, jog, pakeitus tokį grafiką, išeitų dar daugiau žmonių“, - sakė I.Blinstrubienė.

„Be to, vis daugiau pretenduojančių į ugniagesio-gelbėtojo profesiją neatitinka sveikatos reikalavimų. Jie gana griežti, nes darbas rizikingas ir atsakingas. Dažniausiai žmonės nepriimami dėl regos ir stuburo problemų“, - vardijo Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Artūras Vaišnoras.

Savanorių – vos keletas

Anot A.Vaišnoro, gaisrininkų tarnybos yra trys – valstybinė, municipalinė ir savanorių.

„Stiprios savanorių komandos mums išties būtų nemaža paspirtis. Tačiau surinkti savanorių sekasi sunkiai – trūksta geros organizacijos, lėšų. Vakaruose savanoriai ugniagesiai – labai stipri pagalba profesionaliems gelbėtojams“, - pasakojo A.Vaišnoras.

Jo teigimu, kol kas savanorių komandų aplink Vilnių yra tik Nemenčinėje, Paberžėje, Maišiagaloje ir Avižieniuose, bet ir jos nėra itin gerai paruoštos.

„Savanorių turėtų būti daugiau. Vokietijoje, Olandijoje savanoriai puikiai darbuojasi, o pas mus kol kas – vienetai. Jei savivaldybės imtų aktyviau burti žmones, o patys gyventojai labiau rūpintųsi savo aplinka, stengtųsi prisidėti – situacija pagerėtų“, - neabejojo A.Vaišnoras.

Gelbėtojai – universalūs

„Ugniagesys gelbėtojas – tai anaiptol ne vien gaisrininkas. Mes esame ir narai, ir aukštalipiai, ir gyvūnų gelbėtojai. Esame universalūs - galime gesinti ugnį, nerti po ledu, išpjauti automobilio dalį ir ištraukti žmogų, išgelbėti žmones iš aukštų pastatų“, - pasakojo Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valdybos Operacijų skyriaus Operacijų vadovo padėjėjas Andžejus Zabarovskis. Todėl, pasak jo, ugniagesiams gelbėtojams tikrai „praverstų“ didesni atlyginimai ir materialinė paspirtis.

„Žmonių trūksta dėl nedidelių atlyginimų. Juk rizika, atsakomybė - didžiulė, reikia geros fizinės parengties, psichologinio atsparumo. Todėl ir atlyginimai turėtų būti atitinkami. Be to, nemaža pagalba būtų ir papildoma medikų komanda“, - sakė A.Zabarovskis.

Anot pašnekovo, ugniagesiai-gelbėtojai neturi savo medikų komandos, todėl visi ugniagesiai-gelbėtojai yra išmokyti teikti pirmąją pagalbą, tačiau greitosios medicinos pagalbos ekipažus į įvykius vis tiek tenka kviesti kaskart.

„Jei turėtume savo medikų komandą, dirbtume kur kas efektyviau, greitoji pagalba ir taip turi daugybę iškvietimų. Be to, „susigrojusioje“ komandoje darbas gerokai spartesnis“, - įsitikinęs A.Zabarovskis.

Stinga kultūros

Pasak jo, ugniagesių-gelbėtojų darbe itin svarbu operatyvumas: pilnoje dūmų patalpoje žmogus gali išgyventi apie 5 minutes – per tiek laiko jį dar galima išgelbėti.

„Didžiausia problema – atvykimas iki gaisro vietos. Skubančius ugniagesius kelyje derėtų praleisti, juk dažnai vos kelios minutės gali išgelbėti gyvybę. Tačiau vairuotojams dažnai pristinga kultūros ir supratimo“, - apgailestavo A.Zabarovskis.

Be to, pasak jo, žmonės turėtų žinoti, kaip elgtis nelaimės atveju.

„Jei kilo gaisras ir pačiam žmogui jo užgesinti nebeįmanoma, reikia pasitraukti saugiu atstumu ir laukti ugniagesių, taip pat stengtis mums suteikti kuo daugiau informacijos. Kuo daugiau mes sužinome iki atvykimo į įvykio vietą, tuo efektyviau galėsime padėti“, - patarė A. Zabarovskis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (30)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (20)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (74)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (120)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (241)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (93)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...