Kaliningradas turi vystytis laisvai, protingai ir tapti Europos dalimi ne tik geografiniu požiūriu, neatsiribojant nuo jo "kinų siena", kaip anksčiau, mano Lenkijos mieste Krokuvoje gyvenantis lietuvių poetas ir literatūros mokslininkas Tomas Venclova.
Tomas Venclova
© BNS foto
Išsamų jo straipsnį apie Kaliningrado srities istorinę praeitį, glaudžius Rytprūsių ryšius su Lietuva išspausdino dienraštis "Gazeta Wyborcza".

Pasak poeto, "Lietuva neturi ir negali turėti jokių teritorinių pretenzijų Kaliningradui ir Rusijai, tačiau turi būti suinteresuota srities likimu".

Gvildendamas srities ryšius su dabartine Lietuva, straipsnio autorius pažymi, kad Kaliningrado atveju galima kalbėti ne tik apie Lietuvos ekonominius, ekologinius, bet ir kultūrinius- istorinius interesus.

"Kitos tautos, pirmiausiai vokiečiai, taip pat turi galvoje šį klausimą, tačiau lietuviai turi didesnį istorinį svorį, ir nors Kantas bei Hoffmanas labiau žinomos asmenybės negu Donelaitis ir Vydūnas, tačiau buvęs Rytprūsių regionas Vokietijai niekada neturėjo tokios fundamentalios reikšmės kaip Lietuvai", - rašo T.Venclova.

Istorinė teritorija dabartinėje Kaliningrado srityje gavo Mažosios Lietuvos vardą, nes joje šio tūkstantmečio pradžioje gyveno lietuviškai kalbėjusios baltų gentys, o iki 18 amžiaus lietuviai sudarė gyventojų daugumą.

Lietuvą su šiuo regionu sieja seni kultūriniai ryšiai, tačiau Lietuvos valstybė jo niekada neadministravo. Sritis buvo pavaldi Prūsijai ir Vokietijai, o po Antrojo pasaulinio karo 1945 metais Potsdamo konferencijoje šis kraštas buvo perduotas Sovietų Sąjungai.

Oficialusis Vilnius ne kartą yra atsiribojęs nuo kai kurių marginalinių Lietuvos politikų pretenzijų į Kaliningrado sritį.

T.Venclovos nuomone, "Lietuvą dabartinė Europa vertins pagal jos brandumą, o ne už jos ambicijas ir polinkį kaltinti kaimynus visomis mirtinomis nuodėmėmis. Taip pat ir su Rusija skaitysis ne todėl, jog ji stipri ir pavojinga, uždara svetimiems, o tik tada, kai ji užims konstruktyvią poziciją", - mano poetas.

Pasak jo, "Rusijos, caro, Stalino ar dar kokia kitokia imperija - tai praeitis".

"Lietuva gali būti pavyzdžiu, nes mes kadaise turėjome savotišką imperiją - Didžiąją Lietuvos Kunigaikštystę, kuriai priklausė Smolenskas, Kijevas ir dabartinė Odesa, ir nors ši imperija nebeegzistuoja, niekas jos ypatingai negaili", - rašo poetas.

T.Venclova gvildena regiono istorinius aspektus, jo ryšius su Lietuva, atmeta kadaise populiarų teiginį, kad tai - "nuo amžių istorinės Rusijos žemės".

Poetas primena, kad kalbant apie Kaliningrado sritį daugeliui lietuvių yra skausminga geografinių pavadinimų problema.

"Niekaip negaliu suprasti, kodėl didelis Europos miestas Kionigsbergas turi turėti labai abejotinų nuopelnų veikėjo vardą, o Tilžė, žinoma ir pasaulinėje istorijoje, turi priminti sovietinę sistemą, kuri Rusijai nieko gero nedavė" - pastebi T.Venclova. Tačiau jis priduria, jog "šiuo atveju sprendimas priklauso srities gyventojams, kadangi demokratijoje kitų kelių nėra".

Poetas įsitikinęs, kad, nepaisant sunkumų, Kaliningradas sugrįš į Europą.

Kaliningradas dabar yra ypač jautri tema regione, nes į ES stojančių Lietuvos ir Lenkijos ketinamai nuo kitų metų vidurio įvesti vizas srities gyventojams sukėlė didelį Rusijos nepasitenkinimą ir nuogąstavimus dėl izoliacijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (31)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (21)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (75)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (121)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (242)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (93)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...