Sostinės pakraštyje, Visoriuose, sparčiai plečiasi dar vienas privačių namų kvartalas, kurio gatvės pavadintos žinomų poetų vardais. Dalis jų - pokario rezistencinių kovų dalyviai. Tačiau kvartalo gyventojams istorinis atminimas ir pagarba žuvusiesiems, regis, nė motais.
Namai, daugiabučiai, pastatai, būstas
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Mikrorajono gyventojai įsikūrę ar dar kuriasi poetų Vaidoto Daunio, Janinos Degutytės, Algimanto Mackaus, Vytauto Mačernio gatvėse. Bent vidurinę mokyklą baigę žmonės šias pavardes turėtų būti girdėję. Visoriuose esama ir dviejų gatvių, kurios pavadintos rečiau linksniuojamomis pavardėmis - Broniaus Krivicko ir Mamerto Indriliūno.

Nepagarba ir cinizmas

Pasižvalgyti po kvartalą LŽ pakvietė žinomas radijo žurnalistas, Nepriklausomybės Akto signataras Benas Rupeika. Netoli gyvenantį B.Rupeiką papiktino, su kokiu įniršiu "nuvorišų draustinio" gyventojai niokoja gamtą - čia kertami ąžuolai, graužiami kalvingos vietovės šlaitai.

Nemeilė gamtai - tik vienas kvartalo gyventojų bruožas. Kitas - visiška nepagarba istorijai. Partizano ir poeto B.Krivicko, kuris prasidėjus antrajai sovietų okupacijai kartu su M.Indriliūnu išėjo į mišką, gatvė vadinama "B.Krivickio". Vieni šios gatvės gyventojai klaidą mėgino taisyti išskusdami nereikalingą raidę, kitiems gerai taip, kaip yra. B.Rupeikos teigimu, "patobulinti" gatvių pavadinimai - absoliuti nepagarba žuvusiesiems už tėvynės laisvę ir visiškas valdžios bei čia gyvenančių žmonių cinizmas.

Trūksta atsargumo

LŽ teiravosi, ar suteikiant gatvėms pavadinimus bent kiek atsižvelgiama į tai, kas ten įsikurs. "Juk būsimų gyventojų nerūšiuosi į naujuosius ar dar kokius lietuvius. Žinoma, būtų gerai gauti pasiaiškinimus, kodėl iškraipomos tragiškų likimų poetų pavardės", - LŽ sakė Vilniaus savivaldybės sudarytos Paminklų, atminimo lentų ir pavadinimų komisijos pirmininkas Antanas Rimvydas Čaplinskas.

Jis iš esmės sutiko, kad su gatvių pavadinimais reikėtų elgtis atsargiau. "Tačiau juk negalima duoti kokių nors Baobabų gatvės pavadinimo arba Žąsų ar Gaigalų", - svarstė A.R.Čaplinskas. Jo teigimu, visuomenė spaudžia, kad gatvių pavadinimai įamžintų kuo daugiau šalies istorijai, kultūrai nusipelniusių vardų. "Jau baigiame išnaudoti kalvų, miškelių ir kitokių vietovardžių arsenalą. Dar gerai, kad pažįstama kalbininkė iš vardyno iškrapšto naujų pavadinimų", - skundėsi A.R.Čaplinskas.

Netinkama tradicija

Komisijos pirmininkas prisipažino, kad padėtis naujakurių kvartaluose yra "kolektyvinių sodų lygio". Esą net mėginama kiek paspausti architektus, kad jie projektuotų namus, kurie ryškiai nedisonuotų su suteikiamų gatvių pavadinimais. Tačiau dažniausiai tai bergždžias darbas.

Sovietiniais laikais okupacinė valdžia, tyčiodamasi iš praeities, naudodavosi ir gatvių pavadinimais. Vienas ryškiausių pavyzdžių: Sukilėlių gatvė, kuri kirto sostinės Rasų kapines, buvo pervardyta Morkų gatve. Atrodo, kad nepriklausomos Lietuvos biurokratų abejingumas leidžia tęsti šią tradiciją.

Šiek tiek istorijos

B.Krivickas ir M.Indriliūnas 1945 metų pradžioje prisidėjo prie partizanų būrio, veikusio Nemunėlio Radviliškio apylinkėse ir Skaistkalnės miškuose. Čia jau partizanavo du B.Krivicko broliai. B.Krivickas 1948-1949 metais buvo partizanų būrio vado pavaduotojas. Porą žiemų praleido bunkeryje, įsirengtame žmonos tėvų sodyboje Tylinavos kaime, netoli Suosto. 1951-aisiais jis buvo paskirtas Šiaurės rytų srities štabo visuomeninės dalies viršininku, gavo kapitono laipsnį. B.Krivickas žuvo 1952 metų rugsėjo 21-ąją Raguvos miške, kai jo bunkerio vietą atskleidė į saugumo rankas patekęs apygardos partizanų vadas. M.Indriliūno biografija dar trumpesnė - jis žuvo tais pačiais 1945 metais, kai išėjo į mišką.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (47)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (43)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (3)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (38)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (99)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (99)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1139)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...