Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo sprendimu uždrausta parduoti parlamentarės, Tautos prisikėlimo partijos narės Astos Baukutės už parlamentinei veiklai skirtas lėšas nuomojamą visureigį. Toks sprendimas priimtas gruodžio 30 dieną, BNS patvirtino Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo atstovė spaudai Airinė Šerelytė.
Asta Baukutė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones parlamentarės iš bendrovės "SEB lizingas" nuomojamam automobiliui "Toyota Land Cruiser 100" teismo paprašė Vilniaus apygardos prokuratūra.

Anot prokuratūros prašymo, laikinosios apsaugos priemonės neleistų bendrovei parduoti minėto automobilio, mat A.Baukutė su šia įmone yra sudariusi transporto priemonės atpirkimo sutartį.

Gindama viešąjį interesą Vilniaus apygardos prokuratūra siekia pripažinti negaliojančiu "SEB lizingo" ir A.Baukutės praėjusių metų kovą sudarytos nuomos sutarties vieną punktą ir pripažinti negaliojančia transporto priemonės atpirkimo sutartį.

Jeigu automobilis būtų parduotas, o teismas nuspręstų patenkinti prokurorų ieškinį, "tektų papildomai spręsti iš valstybės biudžeto išmokėtų lėšų grąžinimo valstybei klausimą", tvirtina prokuratūra.
Vilniaus miesto 2 apylinkės teismo teisėja Sonata Bieliauskienė sutiko su prokurorų argumentais ir uždraudė "SEB lizingui" parduoti visureigį.
Gruodžio 24 dieną Vilniaus apygardos prokuratūra kreipėsi į teismą prašydama pripažinti negaliojančiomis bendrovės "SEB lizingas" ir Seimo narės A.Baukutės sudarytos sutarties dėl automobilio nuomos dalį bei transporto priemonės atpirkimo sutartį.

Pareigūnai nustatė, kad pernai kovo 12 dieną bendrovė "SEB lizingas" ir A.Baukutė sudarė beveik 140 tūkst. litų kainuojančio automobilio "Toyota Land Cruiser 100" nuomos sutartį. Tą pačią dieną pasirašyta ir transporto priemonės atpirkimo sutartis, iš kurios matyti, kad pasibaigus Seimo narės įgaliojimams, jai pačiai ar jos nurodytam trečiajam asmeniui yra sudaryta galimybė automobilį įsigyti už likutinę vertę.

Pastarojoje sutartyje nurodyta automobilio atpirkimo kaina - 24,4 tūkst. litų - iš esmės sutampa su nuomos sutartyje numatyta jo likutine verte nuomos laikotarpio pabaigoje.

Anot prokurorų, palyginus šias vertes su dabartinėmis šešerių ar septynerių metų arba dar senesnių minėtos markės automobilių rinkos kainomis, paaiškėjo, kad sutartyse apibrėžta likutinė vertė yra du ar tris kartus mažesnė nei reali rinkos vertė.

Dėl to prokurorai daro išvadą, kad minėtos sutartys sudaro prielaidas Seimo narei ar jos nurodytam trečiajam asmeniui gauti turtinės naudos - įgyti automobilį - valstybės sąskaita, nes didžioji dalis jo vertės būtų padengta valstybės biudžeto lėšomis, kas mėnesį mokant nuomos įmokas.
Tai, prokurorų manymu, yra nesuderinama nei su visos visuomenės interesų tenkinimu, nei su maksimalios naudos visuomenei siekimu, nei su valstybės turto tausojimu, nešvaistymu, rūpestingu, racionaliu naudojimu bei naudojimu tik teisės aktų nustatyta tvarka.

Konstitucija ir Seimo teisės aktai numato, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, yra atlyginamos iš valstybės biudžeto, tačiau automobilio įgijimas privačion Seimo nario nuosavybėn niekaip nėra susijęs su parlamentine veikla.

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos duomenimis, per praėjusių metų tris ketvirčius vairuotojo pažymėjimo neturinti A.Baukutė automobilio nuomai buvo išleidusi 22,7 tūkst. litų iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų.
A.Baukutės nuomojamas visureigis buvo sudaužytas praėjusių metų rugsėjį, kai jos sutuoktinis Kęstutis Rupulevičius sostinės centre atsitrenkė į šviesoforą, jį nuvertė ir paspruko.

Po šio įvykio prokurorai susidomėjo ne tik avarija, bet ir automobilio nuomos aplinkybėmis.

Remdamiesi A.Baukutės pavyzdžiu, pareigūnai ėmė tirti visų parlamentarų automobilių nuomos sutartis. Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius yra sakęs, kad analogiškas, kaip A.Baukutės, sutartis dėl automobilių nuomos yra sudarę ir kiti parlamentarai.
Dėl kelių Seimo narių dar gali būti kreiptasi į teismą, prokuratūros atstovai dar nežino.

"Šiuo metu analizuojamos iš Seimo kanceliarijos gautos nuomos sutartys, užklausimai nusiųsti bendrovėms, kurios Seimo nariams nuomoja automobilius", - ketvirtadienį BNS sakė Vilniaus apygardos prokuratūros atstovas spaudai Gintautas Stalnionis.

Pagal Seimo Statutą, parlamentarams išlaidoms, susijusioms su jų parlamentine veikla, kiekvieną mėnesį atsiskaitytinai skiriama 1 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio (VMDU) dydžio suma. Šiuo metu - apie 2000 litų. Sausio 1-osios ši suma buvo maždaug 1000 litų didesnė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tiesiog atėmė žadą: 70 eurų kainavusio bilieto pareikalavo ir iš 4 mėnesių kūdikio

DELFI skaitytoja Virginija pasakoja patekusi į absurdišką situaciją – už galimybę stebėti...

Lietuvos bankas persikels iš prabangaus pastato: specialistai įvardija vienintelį jo privalumą (2)

Lietuvos bankui paskelbus, kad išsikraustys iš pačiame miesto centre esančių pastatų į...

Dėl suvalgyto saldainio – konfliktas su prekybos centro apsaugos darbuotoju (213)

Prieš pirkdami maisto produktus turguje, nesibodite jų paragauti, o pardavėjai tai leidžia.

Nuo dukrytės gimimo iki bilieto į Europos čempionatą: geresnės vasaros naujokas negalėjo tikėtis

Pirmadienio vakarą komandos draugai Eimantą Bendžių sveikino su dukrytės gimimu, o jau po paros...

Į L. Somovo ir Jazzu koncertą Vilniuje tūkstančiai renkasi „apsiginklavę“ skėčiais ir apklotais (3)

Antradienio vakarą į Vilniaus Universiteto botanikos sodą renkasi minios Leono Somovo ir Justės...

J. Baronui pavyko pasprukti, nes nuo kojos buvo nuimta apykojė (95)

Po išpuolio sostinės Antakalnio mikrorajone esančioje picerijoje policijos ieškomas tris kartus...

D. Adomaitis paskelbė galutinį rinktinės dvyliktuką papildyta trenerio interviu (194)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerių štabas likus kiek daugiau nei savaitei iki Europos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti už centus (153)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Paauglių liga laikyta aknė vis dažniau puola suaugusiuosius (2)

Su odos problemomis, tokiomis kaip aknė, vis dar susiję daugybė mitų, žmonės tiki senoviniais...

Nepamirštamas pasimatymas: vaikino išradingumas nustebino (9)

Ši istorija atsiųsta konkursui „Pasimatymas, kurio niekada nepamiršiu“ . Dėkojame Gabijai už...