Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymai žaboti operacijas vekseliais ir skolos rašteliais sulaukė pasipriešinimo Vyriausybėje. Teisingumo ministerijos nuomone, tikslas geras, bet priemonės – ne.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Taip ministerija įvertino šalies vadovės pateiktas pataisas, kuriomis siūloma nustatyti, jog visi vekseliai ir paskolų sutartys, kurių vertė viršija 50 tūkst. Lt, turėtų būti privalomai tvirtinami notaro. Teisingumo ministerija palaiko D. Grybauskaitės argumentą, jog tokios operacijos gali būti naudojamos neteisėtų pajamų legalizavimui, tačiau prezidentės iniciatyva esą palieka nemažai spragų ir yra taisytina.

„Teisingumo ministerija pritaria siekiamiems tikslams. Tačiau Teisingumo ministerija išreiškia abejonę, ar siūlomos teisinio reguliavimo priemonės yra tinkamos ir pakankamos planuojamiems tikslams pasiekti. Įstatymų projektuose siūlomi reikalavimai, kad vekseliai, kurių suma didesnė kaip 50 tūkst. litų, turėtų būti notarinės formos, nesąžiningų asmenų praktikoje galėtų būti lengvai apeinamos. Pavyzdžiui, sudarant kelis mažesnės vertės sandorius ar tokius sandorius sudarant atbuline data“, - DELFI teigė teisingumo ministro patarėjas Sergejus Tichomirovas.

Pasak jo, Teisingumo ministerija siūlo ne atmesti prezidentės siūlymus, o juos tobulinti. Esą prievolę notariškai tvirtinti skolos raštelius derėtų palikti visais atvejais, kai sandoriai sudaromi tarp fizinių asmenų – nepriklausomai nuo sandorio sumos. Tuo tarpu sandoriams tarp juridinio ir fizinio asmenų esą būtų galima taikyti prezidentės siūlomą 50 tūkst. Lt ribą.

„Siekdama visapusiškai ir sistemiškai įvertinti siūlomų normų poveikį, Teisingumo ministerija svarstė šį klausimą priežiūros komitetuose. Atsižvelgiant į komitetuose išsakytą nuomonę, Teisingumo ministerija siūlo, kad visi vekseliai, sudaromi tarp fizinių asmenų, taptų notarinės formos“, - dėstė S. Tichomirovas.

Prezidentės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė DELFI teigė palaikanti šį ministerijos siūlymą. Anot jos, prievolė įmonių dalijamus vekselius tvirtinti notariškai gerokai palengvintų darbą teisėsaugai.

„Jeigu juridinis asmuo išduoda (vekselį – DELFI), tai turėtų jo apskaitos dokumentuose atsispindėti. Bet jeigu fizinis asmuo tą daro, jis, matyt, neturi apskaitos dokumentų. Tokią jų logiką galėčiau įžvelgti. (...) Jeigu vekselis bus išduotas ir nebus patvirtintas notariškai, jis tiesiog negalios. Tuo tarpu jeigu neįteisiname (notarinio tvirtinimo – DELFI) tarp fizinių ir juridinių asmenų, paliekame tai apskaitos dokumentams, tai bus įrodinėjimo klausimas – ar galioja, ar ne. Vis tiek turės teisėsaugos institucijos įrodinėti. Taip, bus apskaitos dokumentų „netinkamas tvarkymas“, dar kas nors. Bet tai nebus juridinis faktas, kad vekselis nepatvirtintas notariškai ir jis negalioja. Turime suprasti, kad teisėsaugos institucijos turės tą įrodinėjimo naštą“, - kalbėjo R. Svetikaitė.

Su ministerijos nuomone, jog didesnės nei 50 tūkst. Lt vertės vekselių notarinis tvirtinimas – lengvai apeinamas reikalavimas, pašnekovė teigė nesutinkanti.

„Šiandien dovanojimo sutartys, viršijančios 50 tūkst. Lt, tvirtinamos notariškai. Bet paskolos sutarčių mes notariškai kažkodėl netvirtiname. (...) Sutinku, kad galime dovanoti po 20 tūkst. Lt ir tokiu būdu išvengiame notarinio tvirtinimo. Bet, matyt, nėra tokio įstatymo, kurio negalima apeiti. Ir jeigu trumpame laikotarpyje bus sudaryta daug smulkių sutarčių ar išduota vekselių, tai, matyt, iš tokio žmogaus veiksmų bus galima spręsti apie norėjimą kažko išvengti. Ir čia jau teisėsaugos institucijų darbas. (...) Taip, galima apeiti įstatymą. Bet iš tų veiksmų matysis, kad tai yra bandymas jį apeiti“, - aiškino R. Svetikaitė.

Pasak jos, jau ne sykį nuskambėjo argumentas, jog notarinis vekselių ir skolos raštelių tvirtinimas būtų papildoma našta verslui. Tačiau logikos tame esą nedaug.

„Sąžiningas verslas dėl tokių pakeitimų neturėtų turėti neigiamos nuomonės. Nes tokios pataisos paprasčiausiai eliminuoja galimybę steigtis neaiškioms bendrovėms, kurios yra įsteigiamos tiktai tam, kad „budėtų“ ir būtų panaudojamos grobstymo schemose ir t.t.“, - teigė prezidentės vyriausioji patarėja.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Artėjančio rudens prognozė: šalnos ir šalčiai – dar rugsėjį (43)

Rugsėjį jau galime sulaukti šalnų ir šalčių, tiesa, bent sniego tikimybė, laimei, išlieka...

T. Janonis. „Valstiečiai“, apsidairykite, kas vyksta jums už nugaros (14)

Valdantiesiems šokinėjant iš laimės, kad pavyko pradėti urėdijų reformą, urėdai laiko...

Po sproginėjančių baterijų skandalo grįžta „Samsung Note“ gyvai nuo 18 val.

Trečiadienio vakarą JAV, Niujorke, bus pristatytas naujausias „Samsung“ telefonas, tai...

Lietuviai vėl atakuoja Kremliaus propagandos ruporus: priminė Rusijai nemalonius faktus (468)

Rugpjūčio 23-oji Lietuvoje minima kaip Juodojo kaspino diena , prisimenant 1939 m. rugpjūčio...

ES piliečiai Jungtinėje Karalystėje priblokšti: gavo įspėjimą apie deportaciją (21)

Aukštas pareigas užimanti Londono Queen Mary universiteto istorikė Dr. Eva Johanna Holmberg...

Prezidento rinkimai: centro dešinėje prognozuojama tikra mėsmalė (29)

Centro dešinėje, kuriai sąlyginai galima priskirti liberalių ir konservatyvių politinių jėgų...

A. Užkalnis. Baikime beprotybę dėl mokyklų (159)

Jūs tik pažiūrėkite, kas darosi kiekvienais metais šalyje, artėjant rugsėjo pirmajai. Ant...

Kelionių planuotojai įspėja apie esminius „Wizzair“ pasikeitimus (21)

Pigių skrydžių bendrovei „ Wizzair “ nuo rugpjūčio 15 d. pakeitus savo taisykles, vien tik...

Kirpėjos verdiktas: po atostogų neprižiūrėtus plaukus teks nurėžti

Maloniai šildanti saulė , plaukus kedenantis lengvas vėjas, maudynės atviruose vandens...

Gydytojas rezidentas atvirai: kas paverčia gydytojus cinikais, ligoniais ir emigrantais (77)

Tai yra atviras laiškas, skirtas Lietuvos visuomenei, Kauno gyventojams, LR Vyriausybei ir Sveikatos...