Tarptautinė žurnalistų federacija įspėja dėl įstatymo pataisų

 (1)
Tarptautinė žurnalistų federacija (TŽF) paragino Lietuvos valdančiosios daugumos parlamentarus atsisakyti ketinimų priimti Visuomenės informavimo įstatymo naują redakciją, kuri "sustabdys bet kokią pažangą siekiant atvirumo ir demokratijos Lietuvoje".
Tai sakoma ketvirtadienį paskelbtame TŽF generalinio sekretoriaus Aidan White (Aidano Vaito) pareiškime.

Anot TŽF, įstatymų leidėjai, atsisakydami veikiančio įstatymo, tuo "likviduoja žurnalistų teisę į informacijos šaltinio slaptumą, išplečia neskelbiamos informacijos kategorijas valstybės aparate, naikina šiuo metu veikiančius žiniasklaidos savireguliavimo principus ir smarkiai padidina galimas baudas spaudos leidiniams".

"Visa tai yra pavojingi planai, kurie gali sustabdyti Lietuvos žiniasklaidos pasiekimus spaudos laisvės ir demokratijos srityse", pareiškė TŽF vadovas A. White.

Jis atkreipė dėmesį į Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus įspėjimą, jog naujasis įstatymas gali atkurti valstybinę cenzūrą spaudai.

"Tokiomis aplinkybėmis šis įstatymo projektas turi būti atšauktas arba perdarytas iš esmės", teigia A. White.

Tarptautinė žurnalistų federacija atkreipia dėmesį, kad naująjį įstatymą siūlantys parlamentarai teigia, jog toks įstatymas neva reikalingas, kad būtų įgyvendinti europiniai standartai, vykstant Lietuvos deryboms dėl įstojimo į Europos Sąjungą.

"Europos Sąjunga negriaus jau sukurtų žiniasklaidos savireguliavimo standartų, jeigu jie yra aukštesni nei kur kitur Europoje", teigia TŽF generalinis sekretorius.

Anot jo, įstatymų suderinimas reiškia aukščiausių spaudos laisvės ir demokratijos standartų išplėtimą.

"Mes neturime bausti šalių, jeigu jos yra nustačiusios spaudai geresnes sąlygas, negu kur kitur", pareiškė A. White.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas dabar svarsto Visuomenės informavimo įstatymo antrąją redakciją.

Šio komiteto pirmininkas Žibartas Jackūnas BNS korespondentui sakė, kad naujoji įstatymo redakcija nenumato nieko, kas primintų cenzūrą - išankstinį informacijos tikrinimą ar aprobavimą.

Remiantis daugelio Europos Sąjungos šalių praktika, siūloma kurti papildomą nepriklausomą žiniasklaidos reguliavimo instituciją. Pasak Ž. Jackūno, būtent į tai labiausiai orientuojami ES dokumentai.

Be to, būtų išsaugoti dabar egzistuojantys žiniasklaidos savireguliacijos mechanizmai.

Lietuvos transliuotojų, leidėjų ir žurnalistų organizacijos nepritaria šiam požiūriui ir ketina artimiausiu metu pateikti projekto alternatyvą.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Su vienu konservatorių reikalavimu „valstiečiai“ sutiko (94)

Valstiečių ir žaliųjų sąrašo lyderis Saulius Skvernelis penktadienį susitiko su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu. Politikas teigia, kad konkretus siūlymas nebuvo išsakytas, bet durys deryboms lieka atviros.

Teisėjų taryba pritarė teisėjo V. Paškevičiaus atleidimui (6)

Teisėjų taryba penktadienį vienbalsiai nusprendė patarti prezidentei atleisti iš pareigų galbūt neblaivų vairavusį teisėją Valerijų Paškevičių. Teisininkas iš pareigų atleidžiamas kaip pažeminęs teisėjo vardą.

Vilniaus apygardos teismas skelbs nuosprendį Medininkų žudynių byloje (2)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį skelbs nuosprendį baudžiamojoje byloje dėl Medininkų pasienio kontrolės poste 1991 metais įvykdytų Lietuvos pareigūnų žudynių.

Briuselyje pristatytas Lietuvos ir Lenkijos žydų bendruomenės paveldas

Pasaulietiniame žydų bendruomenės centre Briuselyje spalio 26-ąją dieną pristatytas Lietuvos ir Lenkijos žydų bendruomenės paveldas. Renginį „Jewish Heritage: Creating a Living Legacy in Post-Holocaust Europe“ organizavo Lietuvos ir Lenkijos ambasados, Lenkijos institutas, Šeduvos žydų memorialinis fondas bei Pasaulietinis žydų bendruomenės centras.

Balsų pirkimo skandalo dalyvis sako, jog tai buvo provokacija (15)

Balsų pirkimo Šilutėje skandalo dalyvis, Tauragės areštinėje 15 parų praleidęs Šilutės gyventojas 49 metų Šarūnas Gaižauskas sako, jog tai buvusi provokacija, o tapti policijos tyrimo objektais jie nesitikėjo.