Lapkritį darbą pradėjęs naujasis Seimas penktadienį susirinks į pavasario sesiją. BNS pateikia svarbiausių teisės aktų projektų, įtrauktų į darbų planą, apžvalgą.
The Seimas Hall
© DELFI / Domantas Pipas

Vaiko teisės. Seimas planuoja priimti naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Po mirtino vaiko sumušimo per neeilinę sesiją vasarį pateiktas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtas projektas numato centralizuoti vaiko teisių apsaugos sistemą, nustatyti bendrą reagavimo į galimo smurto prieš vaikus ženklus modelį. Taip pat toliau bus svarstomi prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymai dėl vaikų globos pertvarkos, privalomo psichologų dalyvavimo nepilnamečių apklausose.

Darbo kodeksas. Iki liepos parlamentarams reikia apsispręsti dėl naujo lankstesnio Darbo kodekso įsigaliojimo. Ginčytinus kodekso straipsnius šiuo metu derina Trišalė taryba. Valdančiųjų „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio teigimu, kol nebus sutarta dėl visko, tol dokumentas nepasieks Seimo. „Šita kadencija prisiėmė atsakomybę išgirsti silpniausiąją grandį, darbuotoją, todėl ir buvo sustabdytas Darbo kodekso įsigaliojimo terminas. Po Trišalės tarybos pastabų Darbo kodeksas turi grįžti į Seimą, ir šioje sesijoje įstatymai turi būti priimti“, – BNS sakė už darbotvarkę atsakinga Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė.

Alkoholio kontrolė. Alkoholio vartojimo mažinimą vienu iš pagrindinių prioritetų įvardijantys rinkimus laimėję „valstiečiai“ žada teikti pataisas dėl alkoholio pardavimo tik specializuotose parduotuvėse, įsigijimo amžiaus cenzo didinimo iki 20 metų, alkoholio reklamos draudimo. Pasak R.Baškienės, per pavasario sesiją planuojamas projektų pateikimas bei svarstymas, tačiau su priėmimu skubama nebus. „Koks bus galutinis sprendimas, šiandien negaliu pasakyti. Ne tik įstatymų sparta, bet įstatymų kokybė yra šitos sesijos pagrindas“, – sakė vicepirmininkė.

Urėdijų, Registrų centro pertvarka. Per pavasario sesiją planuojama pradėti valstybės įmonių pertvarką, tačiau priėmimas gali nusikelti kitai sesijai, sako R.Baškienė. Vyriausybė siūlo vietoje dabar veikiančių 42 urėdijų įsteigti viena valstybės įmonę, šalies vadovė Dalia Grybauskaitė teikia pataisą, kad institucijos galėtų nemokamai naudotis valstybės registrais. Geležinkelius, urėdijas bei registrus prezidentė yra pavadinusi kovos su nomenklatūriniu valdymu ir korupcija simboliais.

Teismas už akių. Prezidentė siūlo įstatymo pataisas, kad būtų sudaryta galimybė Lietuvos teisėsaugai patraukti atsakomybėn į užsienį pasprukusius finansinius nusikaltėlius, jos leistų teismui perduoti turto iššvaistymu įtariamų buvusių bankininkų Raimundo Baranausko, Vladimiro Antonovo ir Vladimiro Romanovo bylas.

Personalijos. Sesiją Seimas pradės trijų naujų Konstitucinio Teismo teisėjų skyrimu, į šias pareigas teikiami Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjai Gintaras Goda bei Janina Stripeikienė ir Vilniaus universiteto teisės profesorė Daiva Petrylaitė. Seimas taip pat turės suformuoti naują Vyriausiąją rinkimų komisiją, paskirti jos vadovą, taip pat spręs, ar tenkinti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos vadovo Romo Valentukevičiaus atsistatydinimo prašymą.

Tarp kitų klausimų pavasario sesijos darbų programoje įrašytas siūlymas vaiko mokymąsi pagal bendrojo ugdymo programas - pradinį ugdymą pradėti nuo 6 metų, skirtingi projektai dėl pavardžių rašybos dokumentuose nelietuviškais rašmenimis, visus rinkimų įstatymus į vieną sujungti turintis Rinkimų kodeksas, Konstitucijos projektas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo iki 101 bei rinkimų perkėlimo į pavasarį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (26)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (14)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (27)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (80)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (84)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1106)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (50)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (83)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (4)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (63)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...