Konstitucijai prieštaraujančių teisės normų dėl patalpų savininkų bei nuomininkų pataisų iniciatyvą Naujosios sąjungos atstovai vadina klaida, parodžiusia problemos sprendimo kelią.
Gintautas Šivickas
© ELTA
Tokį pareiškimą Naujosios sąjungos informacinis centras išplatino pirmadienį, reaguodamas į praėjusią savaitę paskelbtą Konstitucinio Teismo (KT) nutarimą, kad pernai Seimo priimtos įstatymo pataisos, leidusios nuomininkams privatizuoti butus savininkams grąžintinuose namuose, prieštarauja Konstitucijai. Šias pataisas inicijavo Naujosios sąjungos atstovai Seime.

Pasak pareiškimo, Seimo narių Gintauto Šivicko ir Kęstučio Kuzmicko pateikto įstatymo idėja buvo rasti kompromisą tarp savininkų ir nuomininkų, kurių problemos buvo nesprendžiamos 13 metų. Norint pajudinti problemos sprendimą iš mirties taško, buvo galima leisti nuomininkams privatizuoti butus, kaip tai galėjo padaryti visi piliečiai, o su savininkais atsiskaityti pinigine išraiška.

"Pripažįstu, kad teikiamas mano ir kolegos K. Kuzmicko įstatymas buvo klaidingas, bet dabar nesigailiu tai padaręs sprendžiant problemą, nes klaida parodė kelią, kuriuo turime toliau eiti. 13 metų buvo nežinia, o dabar padėtas taškas ir nurodytas sprendimo būdas. Taigi klaida, kuri nurodė kelią į tiesą, pagaliau išsklaidė abejonių miglą ir tapo lemtingu traukiniu sprendžiant nuomininkų ir savininkų problemas", - sako G. Šivickas.

"Šios problemos ašis yra nuomininkai, kurie gyvena savininkų butuose. Ir tik išsprendus nuomininkų problemą, savaime išsispręstų savininkų problema,- pažymi įstatymo iniciatorius G. Šivickas. Parlamentaro teigimu, savininkai negali disponuoti turtu, kol nuomininkai neiškeldinti valstybės lėšomis.

"Manau, kad priimant šį įstatymą dar prieš 13 metų, finansiniai įsipareigojimai buvo skaičiuojami mediniais skaitliukais ar ant pirštų. Žmonės buvo apgauti ir įvelti į neišsprendžiamą problemą",- teigia G. Šivickas.

Kaip aiškinama Naujosios sąjungos pareiškime, rengdamas minėtą nutarimą, KT iš esmės rėmėsi jau priimtais įstatymais ir nagrinėjo tik atskiras nuostatas. KT nustatė, kad Konstitucijai prieštarauja savininkų turto paėmimas valstybės poreikiams, kompensuojant pinigine išraiška, kai savininkai tikėjosi susigrąžinti turtą natūra pagal Seimo jau priimtus įstatymus. KT taip pat pripažino nukentėjusiais ir nuomininkus, kurie turėjo teisėtus lūkesčius įsigyti nuosavybėn kitas lygiavertes gyvenamąsias patalpas, kurias suteikti įsipareigojo valstybė.

"Mano manymu, pinigai ir materialus turtas yra adekvati sąvoka - turtas ir nuosavybė - tik kita forma, ir KT to neginčytų, nes ir anksčiau buvo galima pasirinkti kompensaciją: natūra ar pinigais. Bet pagal KT, grįžti į praeitį, tai yra nubraukti tai, kas buvo ir galiojo, negalima. Blogiausia, kad ydinga įstatymo 13 metų praeitis ir eiga sudarė sąlygas tokioms KT išvadoms", - sako G. Šivickas.

Naujosios sąjungos atstovo požiūriu, lemtinga klaida buvo padaryta, kai 1997 metais įstatymas leido grąžinti butus savininkams, iš kurių nuomininkai dar nebuvo iškeldinti. Nuomininkai tapo tarsi ir įkaitais, tuo pačiu išaugo ir įtampa tarp savininkų ir nuomininkų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (1)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (687)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (246)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (27)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (40)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (167)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (9)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (191)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (5)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (6)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...