Ankstesnieji skolų slegiamo Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) vadovai neūkiškai tvarkė iš valstybės biudžeto gaunamus asignavimus, tuo transliuotoją įstumdami į dar keblesnę finansinę padėtį.
Valstybės kontrolė, išnagrinėjusi LRT veiklą taupumo, rezultatyvumo bei efektyvumo požiūriu 1999 metų antrąjį pusmetį bei 2000-aisiais, nustatė, kad vien priedams už aukštą kvalifikaciją pernai buvo priskaičiuota beveik 1,3 mln. litų, nors kvalifikacinių kategorijų sistema nebuvo taikoma.

Darbuotojai buvo skatinami ir kitomis formomis. Buvo skiriamas papildomas atlyginimas už LRT gautas komercinių lėšų (reklamos) įplaukas. Darbuotojams priskaičiuota 259,6 tūkst. litų, nors komercinių lėšų piniginės įplaukos pernai, palyginti su 1999 metais, sumažėjo 3,6 mln. litų.

Valstybės kontrolės Kontrolės ir veiklos audito skyriaus kontrolierė Jolita Korzunienė mano, kad LRT ūkiškiau tvarkytis padėtų vidaus audito tarnybos funkcionavimas, pajamų ir išlaidų sąmatos paskirstymas ketvirčiais ir kontroliavimas, kaip ji vykdoma, siekiant užtikrinti, kad sąnaudos neviršytų gaunamų pajamų.

"Jeigu sąnaudos didesnės nei gaunamos pajamos, vadinasi, gyvenama "ne pagal kišenę", - sakė pareigūnė Eltai. Nors Valstybės kontrolė dar anksčiau yra rekomendavusi LRT isteigti vidaus auditoriaus pareigybę, kuris užsiimtų nacionalinio transliuotojo pajamų ir išlaidų priežiūra, tačiau iki šiol tokia pareigybė nebuvo įsteigta.

Griežtai nekontroliuodamas pajamų ir išlaidų, pernai metus su 10,396 mln. litų nuostoliu baigęs nacionalinis transliuotojas metų pabaigoje įvairioms institucijoms buvo skolingas 14,7 mln. litų. Iš šios sumos net 41 proc. įsiskolinimų sudarė laiku nesumokėti mokesčiai.

Vis dėlto nedžiuginanti situacija LRT pernai nesutrukdė mokėti didžiules - iki 15 vidutinių darbo užmokesčių - išeitines pašalpas šalių susitarimu atleidžiamiems darbuotojams, be to, per neplaningai vykdytas struktūrines reformas kurį laiką dubliavosi prodiuserių bei redaktorių funkcijos, tačiau ir vieniems, ir kitiems buvo mokami atlyginimai - iš viso beveik 60 tūkst. litų.

Per pastaruosius porą metų ne mažiau kaip po 35 mln. litų asignavimų iš valstybės biudžeto gaudavusi LRT pinigus naudodavo neracionaliai bei nepatvirtinusi 2000 metams valstybės biudžeto išlaidų sumažinimo priemonių planų, nors tai daryti reikalauja įstatymai.

Šiemet LRT generalinio direktoriaus postą palikęs Vaidotas Žukas, iš visuomenės informavimui radijo tinklais skirtos biudžeto asignavimų eilutės 1,1 mln. litų paprastosioms išlaidoms skirtų lėšų pernai perkeldamas į visuomenės informavimo telekomunikacijų eilutę, ne pagal paskirtį panaudojo valstybės biudžeto asignavimus.

Jeigu atliekamo tyrimo metu nebūtų atsistatydinęs, V.Žukas už tai greičiausiai būtų buvęs patrauktas administracinėn atsakomybėn.

Nesugebėdamas subalansuoti pajamų ir išlaidų jau per pirmuosius du šiemetinius mėnesius nacionalinis transliuotojas skirtų valstybės biudžeto dotacijų sumą viršijo 1,13 mln. litų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (157)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (65)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien (3)

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (32)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1254)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (7)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (351)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (34)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (7)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (22)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...