Siūloma tobulinti svetimvardžių rašybą

158 Lietuvos intelektualų kreipėsi į Valstybinę kalbos komisiją, siūlydami patobulinti nutarimą "Dėl lietuvių kalbos skyrybos ir rašybos". Laišką, be kitų, pasirašė žymiausi lietuvių rašytojai ir kalbininkai.

Intelektualai mano, jog nelietuviški tikriniai vardai grožiniuose kūriniuose turi būti pateikiami pagal tarimą, mokslinėje literatūroje, informaciniuose leidiniuose - turi būti rašomi lietuviškais rašmenimis pagal tarimą, tačiau, pirmą kartą minint, skliausteliuose nurodytinos ir lotyniško pagrindo alfabetus vartojančių kalbų tikrinių vardų originalios formos.

Enciklopedinio pobūdžio leidiniuose siūloma atitinkamoje vietoje pažymėti nelietuviško tikrinio vardo originalią formą su nuoroda į adaptuotoją, kur pateikiama visa informacija.

"Sutinkame, kad reikia vienodai gerbti lietuviškus ir nelietuviškus tikrinius vardus, saugoti jų autentiškumą. Tačiau kitų kalbų tikrinių vardų tikrą, o ne tariamą autentiką galime išsaugoti tik tuo atveju, jeigu juos rašysime lietuviškais rašmenimis pagal tarimą, o skliausteliuose nurodysime lietuviškomis galūnėmis neiškreiptą jų originalią grafišką formą", rašo intelektualai.

Kaip BNS sakė Valstybinės kalbos komisijos pirmininkės pavaduotoja Jūratė Palionytė, intelektualų, kurie kreipėsi į komisiją, netenkina spaudoje rašomų kitų kalbų vardų ir pavardžių rašyba, ir jie nori šiek tiek pakeisti komisijos nutarimą.

"Tie žmonės mano, kad taip, kaip rašomi asmenvardžiai spaudoje, kur nenurodomas greta apytikslis tarimas, kai kuriems žmonėms sunkiai perskaitomi. Jie nori šiek tiek sugriežtinti tą nutarimą, kad visais atvejais būtų rašoma adaptuota forma ar pagal apytikslį tarimą, o originali forma būtų nurodoma greta skliausteliuose", sakė J. Palionytė.

Dėl lenkiškų pavardžių rašybos gimtąja kalba prieš šešerius metus savo nuomonę reiškė Lenkijos seimo tautinių ir etninių mažumų komisijos pirmininkas Jacekas Kuronis, pasak kurio "tai sunkiai įgyvendinama idėja, kadangi lietuvių ir lenkų rašybos reikės apmokyti šimtus tūkstančių žmonių".

"Koks gi lenkas sugebės lietuviškai perskaityti pavardę Krikščiūnaitė arba koks lietuvis perskaitys lenkišką pavardę Stszczembosz?", sakė jis.

Anot J. Palionytės, tai jokiu būdu nesusiję su lenkų ar ne su lenkų pavardėmis, "tai susiję su visomis originalo kalba rašomomis pavardėmis, tų šalių, kurios vartoja lotyniško pagrindo abėcėlę".

Valstybinė kalbos komisija dėl šio laiško kitą savaitę ketina surengti diskusiją, kurioje dalyvaus komisijos nariai ir keli intelektualų atstovai.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

Lietuvoje

Į kampą įvarytas ministras atsisakys ir atlyginimo, ir išmokos? (1)

Keturias praėjusios savaitės dienas dokumentuose sirgęs, bet realybėje rinkimų kampanijoje dalyvavęs susisiekimo ministras socialdemokratas Rimantas Sinkevičius ketina už tas dienas neprašyti nei atlyginimo, nei „Sodros“ mokamos išmokos.

Pamirštos socialdemokratų istorijos: dėl vienų bąla iš pykčio, dėl kitų – rausta iš gėdos (5)

Artėjant Seimo rinkimams, LRT RADIJAS transliuoja specialias laidas, skirtas pristatyti debatų dalyvius. Trečiadienį debatuose susitinka Lietuvos socialdemokratų partija ir Darbo partija. Su pirmosios veikla ir istorija kviečiame susipažinti.

Partijų rinkimų programos: kas svarbu ir kas liko paraštėse

Kas ketverius metus tarsi Ariadnės siūlą partijos tiesia rinkiminius pažadus, padėsiančius išeiti iš problemų labirinto, į kurį, beje, jos pačios ir atvedė.

Ministrų kabinetas nusprendė atleisti J. Milių (71)

Ministrų kabinetas trečiadienį nusprendė atleisti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovą Joną Milių, žurnalistams Vyriausybėje pranešė premjero atstovas spaudai Mindaugas Janulionis.

Seimo rinkimus stebės ESBO atstovų misija (4)

Spalį Lietuvoje vyksiančius parlamento rinkimus stebės Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovų grupė.