Norima konstituciškai įtvirtinti nuolatinę eilinių Seimo ir Prezidento rinkimų datą. Tokią idėją parlamentarai dar tik pradeda svarstyti, bet ji jau sulaukė prieštaringų nuomonių. Tikėtina, kad diskusijos dėl to įsiliepsnos dar šioje Seimo rudens sesijoje.
Rinkimai
© ELTA
Slenkasi vidurvasario link

Seime šiomis dienomis gimė idėja pataisyti Konstituciją taip, kad joje būtų įteisinta nuolatinė valstybės vadovo ir parlamentarų rinkimų data.

Pagal dabar galiojančias konstitucines nuostatas Seimo rinkimų data yra “plaukiojanti”. Nurodoma, kad “eiliniai Seimo rinkimai rengiami ne anksčiau kaip prieš du mėnesius ir ne vėliau kaip prieš mėnesį iki pasibaigiant Seimo narių įgaliojimams”. Rinkimų datą nustato Prezidentas.

Paprasčiau tariant, pagal Konstituciją Prezidentas turi pasirinkti, kurį sekmadienį iš numatyto mėnesio trukmės laikotarpio turi įvykti Seimo eiliniai rinkimai.

Tačiau tokia padėtis netenkina kai kurių parlamentarų. “Seimo rinkimai vis slenkasi vasaros link. Netrukus jie pagal Konstituciją turės būti rengiami vidurvasarį. Kas tada eis balsuoti?”, - retoriškai klausė socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

Pirmieji Seimo rinkimai vyko 1992 metų spalio 25 dieną, antrieji - 1996-ųjų spalio 20-ąją, tretieji - 2000 metų spalio 8 dieną. Vadovaudamasis galiojančia Konstitucija Prezidentas Rolandas Paksas turės pasirinkti, kurį sekmadienį tarp rugpjūčio 19 ir rugsėjo 19 dienos turės įvykti rinkimai, nes dabartinio Seimo narių įgaliojimai baigiasi kitų metų spalio 19-ąją.

“Dar po ketverių metų, kai vėl vyks eiliniai Seimo rinkimai, jie turės įvykti jau rugpjūtį arba net liepą”, - konstatavo A.Salamakinas.

Derins su kitais politikais

Seimo narys siūlo partijoms ir politikams pasvarstyti, ar nevertėtų Konstituciją pakeisti taip, kad eiliniai parlamento rinkimai kas ketverius metus būtų rengiami kokią nors nuolatinę dieną, pavyzdžiui, spalio antrąjį sekmadienį. “Neeilinių rinkimų, jeigu tokie kada įvyks, datos neįmanoma nustatyti, bet eilinių data gali būti įtvirtinta Konstitucijoje”, - įsitikinęs A.Salamakinas.

Jis taip pat mano, kad kartu galima būtų įtvirtinti ir nuolatinę Prezidento rinkimų datą. “Pagal dabar galiojančias konstitucines nuostatas valstybės vadovo rinkimai visuomet išpuola prieš pat Kalėdas. Būtų geriau, kad rinkimai vyktų kiek anksčiau, tarkim, gruodžio antrą sekmadienį, arba kiek vėliau - sausio pirmoje pusėje”, - “Kauno dienai” sakė parlamentaras.

Šias idėjas jis tvirtino dar bandysiąs derinti su kitomis partijomis ir politikais. Mat Konstitucijos pataisos reikalauja ypač didelio parlamentarų susitelkimo ir palaikymo.

Pasak A.Salamakino, nors iki Seimo rinkimų liko dar metai, sudėtingas ir ilgas Konstitucijos pataisų priėmimo procesas verčia paskubėti. “Reikėtų jau šioje rudens sesijoje ne tik parengti ir įregistruoti atitinkamas Konstitucijos pataisas, jas apsvarstyti, bet ir pirmą kartą balsuoti. Antras balsavimas galėtų vykti pavasarį, tuomet būtų visiškai aišku, kada vyks Seimo rinkimai”, - dėstė jis.

Palankiausias metas - pavasarį

Seimo pirmasis vicepirmininkas Česlovas Juršėnas mano, kad idėja įtvirtinti Konstitucijoje nuolatinę Seimo ir Prezidento rinkimų datą yra “svarstytina, kaip ir kiekviena parlamente gimstanti idėja”.

Tačiau jis mano, kad geriau būtų Seimo rinkimus organizuoti pavasarį, pavyzdžiui, balandį. “Tuomet išrinktas naujas parlamentas ramiai iki vasaros suformuotų Vyriausybę, ši ramiai per vasarą parengtų kitų metų biudžetą, o Seimas rudenį svarstytų jo projektą. Gi dabar kaip tik rudenį, kai vyksta biudžeto svarstymai, kas ketverius metus pas mus šėlioja rinkimų kampanija. Tai paprasčiausiai nepatogu”, - “Kauno dienai” sakė Č.Juršėnas.

Anot Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Zenono Vaigausko, dėl siūlomų Konstitucijos pataisų turi susitarti politikai. “Rinkimų organizatoriams techniškai tas pats, kuriuo metų laiku jie vyksta. Tik norėtųsi, kad tiksli rinkimų data būtų žinoma ne vėliau kaip prieš pusmetį iki pačių rinkimų”, - “Kauno dienai” sakė jis.

VRK vadovas priminė, kad 1996 metais kartu su rinkimais į Seimą vyko ir referendumai keliais klausimais, tarp jų - dėl nuolatinės parlamento rinkimų datos nustatymo pavasarį. Tačiau tuomet balsavo per mažai žmonių, kad ši bei kitos siūlytos nuostatos būtų priimtos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (77)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (35)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (6)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (139)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (56)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Karščiausi brandaus amžiaus vyrai, įrodantys, kad amžius – tik skaičius (1)

Visi šie vyrai jau ne jaunikliai, visi jie puikiai atrodo ir mielai kelia savo asmenukes į...

Savaitgaliui pasaldinti – nepakartojamos varškės spurgytės

Kada pastarąjį kartą valgėte spurgų ? Nepamenate? Šis receptas – laiko gerai patikrintas ir...

R. Bogdanas. Iš ko Šiaurės Korėja gavo ukrainietiškus variklius raketoms? (620)

Vienas tarptautinis detektyvas artėja prie finišo tiesiosios. Įvyks teismas Hagoje, kuris paskelbs...

Odos vėžio simptomai, kurie dažnai būna nematomi (3)

Dažniausiai – 99 atvejais iš 100 – odos vėžys yra aiškiai regimas kūno paviršiuje (nors...