Tokius pažeidimus Seimo kontrolierių įstaigos pareigūnai nustatė gegužės – spalio mėnesiais aplankę keliolika senelių globos namų minėtose apskrityse.

„Kai kuriose globos įstaigose buvo nustatyta tuzinas žmogaus teisių pažeidimų. Seimo kontrolieriaus įsitikinimu, daugelio jų nebūtų, jei pakistų globos įstaigų vadovų požiūris į įstaigų gyventojus“, - sakoma penktadienį išplatintame pranešime.

Pavyzdžiui, ne visose globos įstaigose įrengta pagalbos kvietimo sistema, o jei įrengta, tai ne visi gyventojai dėl negalios ar senyvo amžiaus galėtų ja pasinaudoti.

Be to, anot pranešimo, itin aktuali problema senelių globos namuose – statūs laiptai.

„Kai kuriose įstaigose jie tokie statūs, jog gyventojai dėl savo silpnos sveikatos ar neįgalumo gaisro atveju nespėtų evakuotis“, – savo išvadose pastebi Seimo kontrolierius Augustinas Normantas.

Jo įsitikinimu, tai, kad žmogaus teisės turi būti gerbiamas, o žmogus su amžiumi nepraranda orumo, supranta ne visi globos įstaigų vadovai.

„Gausu įstaigų, kur darbuotojai įeidami į senelių kambarius nesibeldžia, apiprausia juos ar keičia sauskelnes kitų kambario gyventojų akivaizdoje, nenaudodami širmų“, - teigia jis.

Seimo kontrolieriaus išvadose pastebima, kad pasitaiko atvejų, kai globos įstaigų gyventojai rišami ar kitaip suvaržomi, tačiau tokių priemonių naudojimas nėra registruojamas, neaprašomas jų naudojimo būtinumas, nenurodomas laikas ir trukmė.

„Suvaržymas gali būti naudojimas tik kraštutiniais atvejais, tokių priemonių naudojimas turi būti išimtis, o ne kasdienybė. Suvaržytas asmuo turi būti stebimas“, - pažymima pranešime.

Be kita ko, globos įstaigose ne visuomet vykdomos savarankiškumo skatinimo programos motyvuojant sunkia gyventojų sveikatos būkle. Pastebėta, kad ne visose įstaigose organizuojamos gyventojų užimtumo programos: būreliai, lavinamieji užsiėmimai, nėra žaidimų, neorganizuojama fizinė veikla, skatinanti juos judėti. Taip pat neorganizuojama veika, orientuota į gyventojų socialinių įgūdžių plėtojimą, nėra skatinami socialiniai ryšiai tarp kitų gyventojų, artimųjų.

Seimo kontrolierius atkreipė dėmesį, kad kai kuriose įstaigose ne visi gyventojai turi sezoninių drabužių ir batų, o įstaigose, kur gyventojams suteikiami drabužiai ir avalynė, jie nėra individualizuoti – tik suskirstyti pagal dydžius ir drabužių tipą.

„Kai kuriose įstaigose drabužiai skalbiami rečiau nei vieną kartą per savaitę. Taip pat yra įstaigų, kur gyventojų drabužiai apiplyšę ir murzini. Higienos normos numato, kad drabužiai turi būti keičiami pagal poreikį, bet ne rečiau nei kas septynias dienas“, – teigia A.Normantas.

Taip pat pažymima, kad globos įstaigose ne visai tinkamai tvarkomos asmeninės gyventojų lėšos. Pavyzdžiui, atvejai, kai gyventojas paprašo socialinio darbuotojo parnešti tam tikrų prekių iš parduotuvės, nėra registruojami.

„Vengiant nesusipratimų turėtų būti registruojama, kiek gyventojas lėšų davė socialiniam darbuotojui ar jo padėjėjui, kiek jų buvo išleista, kiek grąžinta gyventojui, specialiame žurnale prisegant apsipirkimo kvitą“, - sakoma pranešime.