Gerokai apkarpytas Seimo narių komandiruočių limitas ateityje gali atsiliepti šalies prestižui, tačiau sutaupytos lėšos bus grąžintos į valstybės biudžetą. Pernai tautos išrinktieji keliavo kur kas mažiau nei ankstesnių kadencijų Seimo nariai. Skaičiuojama, kad į valstybės biudžetą netrukus bus grąžinta daugiau kaip pusė milijono litų politikų komandiruotėms nepanaudotų lėšų. Iždą taip pat papildys apie 300 tūkst. litų, kurių "nepravažinėjo" Seimo kanceliarijos darbuotojai.
© Reuters/Scanpix

Iš viso parlamentarų komandiruotėms pernai buvo skirta 1,5 mln. litų, per 11 mėnesių panaudota 913 tūkst. litų. Seimo kanceliarijos Finansų departamentas tikina, kad praėjusių metų gruodis menkai padidins šią sumą, nes paskutinį 2009-ųjų mėnesį politikai buvo gana sėslūs. Numatyta, jog šiemet Seimo nariai galės "pravažinėti" apie 1,3 mln. litų.

Parlamentarams kompensuojamos tik komandiruočių išlaidos, už keliones jie moka patys arba kviečiančioji šalis.

Keliavo po Europą

Seimo valdybai pradėjus griežtai reguliuoti politikų vizitų į užsienį grafikus, pernai kelionių gerokai sumažėjo, sutrumpėjo ir jų maršrutai. Kelios dešimtys parlamentarų apskritai nebuvo iškėlę kojos iš Lietuvos, kiti - vos po vieną ar du kartus. Tradiciškai daugiausia keliavo Seimo Užsienio (URK) ir Europos reikalų komitetų nariai, Seimo delegacijų tarptautinėse organizacijose atstovai. Išvykų lyderis - URK narys, Seimo delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje pirmininkas Emanuelis Zingeris. Jis į komandiruotes vyko 19 kartų, į keliones - 4. Nedaug atsiliko ir URK pirmininkas, Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje vadovas Audronius Ažubalis, pernai vykęs į 15 komandiruočių. URK nario Egidijaus Vareikio sąskaitoje - 13 komandiruočių ir 7 kelionės, Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nario, Seimo delegacijos Baltijos Asamblėjoje pirmininko Manto Adomėno - taip pat 13 komandiruočių ir 2 kelionės.

Buvęs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas į užsienį buvo išvykęs 9 kartus. Jis aplankė artimiausius kaimynus, taip pat Gruziją, Prancūziją, Vengriją ir Norvegiją. Irena Degutienė dar būdama Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja lankėsi Londone, Paryžiuje ir Punske, kaip parlamento vadovė - Briuselyje. Iš penkių Seimo pirmininkės pavaduotojų pernai niekur nebuvo išvykusi tik Virginija Baltraitienė.

Praėjusiais metais Seimo narių komandiruočių maršrutai dažniausiai vingiavo per Europos šalis.

Svarbu neprarasti įtakos

Pasak Seimo pirmininkės pavaduotojo Algio Kašėtos, kuris parlamento valdyboje kuruoja politikų komandiruočių klausimus, taip reikliai kaip dabar parlamentarų išvykos dar nebuvo prižiūrimos. "Galbūt kelis atvejus, kai vykti į komandiruotę buvo nebūtina, ir rastume. Tačiau vertinant visumą galima drąsiai sakyti, kad važiuota tik ten, kur tikrai reikėjo", - aiškino A.Kašėta. Kartu jis teigė nemanąs, jog dėl tokios griežtos kelionių atrankos nukentėjo parlamento prestižas ar politikų kvalifikacija. "Per tiek darbo metų Seime puikiai orientuojuosi, kur yra valstybės reprezentavimas, o kur - turistavimas", - pabrėžė A.Kašėta. Jis tikino, kad ir šiais metais Seimo valdyba nusiteikusi griežtai taupyti komandiruočių lėšas. "Atsisakysime dalyvavimo kai kuriose tarptautinėse organizacijose, kurios mums nėra esminės", - sakė politikas. Kaip vieną tokių institucijų A.Kašėta įvardijo Tarpparlamentinę sąjungą - jos metinis narystės mokestis siekia apie 100 tūkst. litų.

Seimo URK vadovo A.Ažubalio teigimu, parlamentinė diplomatija - nuolatinis darbas, kurio vaisius galima pamatyti tik po dvejų ar trejų metų. "Tai, kad mažėja lėšų svarbioms komandiruotėms, ateityje gali atsiliepti valstybės prestižui", - pažymėjo jis.

Komiteto vadovas įsitikinęs, kad ir šiemet prioritetine turi būti laikoma Seimo delegacijų veikla trijose organizacijose: Europos Tarybos, NATO bei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos parlamentinėse asamblėjose. Rekomendacijos, kaip svarbu finansuoti dalyvavimą šių organizacijų renginiuose, pateiktos Seimo valdybai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (1)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (70)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (159)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (152)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (18)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (214)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (22)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (3)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (55)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...